Během těhotenství potrápí téměř každou ženu nějaká ta obtíž, která sice není životu nebezpečná, ale život dokáže pořádně znepříjemnit. Které to jsou?
Ranní nevolnosti
I když se jim tak říká, špatně vám může být kdykoli během dne. Bývají únavné a vyčerpávající, zvláště když chodíte do práce. Obvykle ustanou po prvním trimestru.
Co pomůže: Jezte často a po malých dávkách. Pokud ráno zvracíte, připravte si už večer k posteli něco k snědku, třeba suchary či sušenky, a po probuzení je hned snězte. Pomáhá taky zázvorový čaj nebo některá homeopatika, s jejichž výběrem vám poradí v lékárně.
Pálení žáhy
Pálivé pocity v oblasti hrudní kosti se vyskytují spíše v pozdní fázi těhotenství. Příčinou je zpětní proudění kyselých žaludečních šťáv. To způsobuje vysoká hladina progesteronu, který zpomaluje zažívání, a uvolňuje svěrač mezi jícnem a žaludkem, který za normálních okolností brání proudění žaludečních kyselin.
Co pomůže: Opět platí, jezte málo ale častěji. Po jídle můžete užívat antacida, na jejich vhodnost se ale zeptejte lékaře. Lze použít homeopatický lék Gastrocynesine, který je volně prodejný. Nejezte tučná a kořeněná jídla, nejezte před spaním a spěte s podloženou hlavou.
Nadýmání a zácpa
Těhotenský hormon progesteron zpomaluje také činnost střev a zadržuje vodu. Proto vám může v prvních týdnech gravidity připadat, že máte velké a nafouklé břicho.
Co pomůže: Jezte hodně vlákniny (najdete ji v ovoci a zelenině, také celozrnných výrobcích), při jídle nespěchejte, jezte pomalu. Pomáhá pohyb. Dostatečně pijte. Ráno nalačno vypijte sklenici vlažné vody nebo šťávu ze švestkového kompotu.
Křečové žíly
Trápí ženy zejména ve druhé polovině těhotenství a v závěru gravidity, zvláště když jste přibrala více kilogramů, nebo máte ke křečovým žilám genetické předpoklady. Po porodu se obvykle stáhnou, ale nezmizí zcela.
Co pomůže: Nestůjte moc dlouho, nohy procvičujte, pokud dlouho sedíte, podložte si je do zvýšené polohy. Ideální je, když budete nosit kompresivní punčochy, které částečně hradí pojišťovna. Zcela bezpečný je v těhotenství lék Detralex – ten je ale na předpis.
Bolesti zad
Souvisejí se zvětšujícím se břichem a zvyšující se hmotností. V posledním trimestru se rozvolňují kloubní spojení a rozestupuje se pánev, což můžete vnímat bolestivě – zejména při delší chůzi.
Co pomůže: Noste boty na nízkém podpatku, netahejte příliš těžké tašky s nákupem ani nezdvihejte starší dítě, spěte na boku a záda si podložte polštáři.