Ač nadýmání a plynatost nepatří mezi běžná témata společenské konverzace, dnes a denně tyto potíže trápí velkou spoustu lidí. Co s tím?

Nejedná se o závažná onemocnění, ale o příznaky nejrůznějších poruch zažívacího systému. V naprosté většině případů se nejedná o nic závažného a úprava stravovacích návyků i složení jídelníčku postačí. Někdy však tyto problémy mohou poukazovat na vznikající či již rozvinutou nemoc (intolerance lepku či laktózy, onemocnění žaludku, syndrom dráždivého tračníku aj.), proto není dobré brát dlouhotrvající potíže na příliš lehkou váhu.

Co je příčinou?

Mezi nejčastější příčiny nadýmání patří polykání vzduchu při jídle, pití brčkem, konzumace nadýmavých potravin a sycených nápojů, ale také kouření či špatně padnoucí zubní protéza. V břiše se pak nahromadí plyn a toto hromadění bývá doprovázeno pocitem plnosti, říháním a únikem plynu. Někdy může být nadýmání dokonce bolestivé a provází ho pocity na zvracení, a to už je potřeba opravdu vyhledat lékaře.

Nehltejte

Léčba spočívá především v opatřeních, která se týkají stravování. Když například budeme jíst ve spěchu, spolykáme značné množství vzduchu, a tak vznikne nepříjemná plynatost.  Proto se snažte jíst v klidu, pomalu a při žvýkání mít zavřená ústa. Jistě jste také už slyšeli o „hodných a zlých“ bakteriích přítomných ve střevech. Nadýmání a plynatost bývají často důsledkem nedostatku probiotických, tedy těch přátelských bakterií, a převahou bakterií hnilobných. Právě ty způsobují v našem zažívání „neplechu“ a je potřeba dodat tělu probiotika, která množení škodlivých bakterií zabrání. Co se týká již zmiňovaných nadýmavých potravin, sami na sobě musíte vysledovat, které potraviny vám nedělají dobře, ale ani jich není potřeba se úplně vzdát. Možná postačí jen jiná úprava: zeleninu vařte v páře, luštěniny namočte předem ve vodě.  A pokud vám problémy způsobují mléčné výrobky, zkuste je vyměnit za ty kysané, jež obsahují méně mléčného cukru (laktózy).