Svědění, červenání, puchýřky a hrubá kůže… Je vám to povědomé? Tak nejspíš právě bojujete s nějakým typem ekzému.
Ekzém neboli dermatitida je chronický svědivý kožní zánět. Jeho původ může být různý, nejčastěji se setkáváme s projevy způsobenými alergií. S ekzémem se nejvíce potýkají děti do deseti let věku, ale někdy může ekzém přejít do chronického stadia, takže s ním musejí bojovat i dospělí jedinci. Charakteristickým projevem jsou osychající a následně červenající místa na kůži nebo malé praskající puchýřky, z nichž se mohou vytvořit strupy s prasklinami. Škrábání těchto míst může způsobit zanesení nečistot a následnou infekci. „Na začátku je důležité upozornit, že vzhled pleti a různé kožní problémy vycházejí z našeho já, jsou mnohdy odrazem našeho zdravotního stavu a mohou být způsobeny stresem nebo jinou závažnou situací v životě,“ vysvětluje dermatoložka a primářka Kliniky estetické medicíny Petra Clinic MUDr. Petra Samková a dodává, že v případě dobré péče o pleť a dodržování zásad zdravého životního stylu problémy s kůží ve většině případů samovolně mizí.
Typy ekzémů
Příznaky ekzémů jsou velmi podobné, přesto můžeme rozlišit několik druhů ekzémů:
- Kontaktní dráždivý
Při častém mytí pokožky odstraňujeme přirozenou mastnotu pokožky, může docházet k jejímu vysychání, a struktura kůže se následně naruší. Nijak tomu nepřidá ani vítr, zima nebo používání chemických prostředků.
- Kontaktní alergický
Tento typ ekzémů vzniká při kontaktu kůže s látkou, která vyvolá alergii. Nejčastěji se jedná o různé kovy, ale také o náplasti, kosmetiku, barvy, lepidla či rostliny.
- Atopický
Jde o nejrozšířenější typ, a to jak u dětí, tak i dospělých. Příčinu vzniku je velmi těžké odhalit, jako nejčastější však bývá označován prach, pyl a zvířecí srst. Svou roli zde hraje i dědičnost.
- Plenková dermatitida
Pokožka reaguje dráždivě na moč nebo stolici, která se v pleně objevuje. Kůže je pak červená, popraskaná a bolestivá.
Zdravá strava = méně škrábání
Jelikož mezi hlavní viníky vzniku ekzematických reakcí patří nevhodná strava, měli byste při boji s ekzémem začít nejprve u svého jídelníčku. Zdravá strava vám pomůže vypadat a cítit se lépe. Do jídelníčku zařaďte hodně ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a netučného masa. Některé výzkumy naznačují, že existuje souvislost mezi nezdravým stravováním a výskytem akné. „Jde zejména o vitamíny A, C a E. Vitamín A, známý také jako beta-karoten, je vhodné doplnit i příjmem zinku, protože právě tato kombinace podporuje vznik kolagenu v pokožce,“ říká MUDr. Miloš Kravciv, dermatolog z Lékařského domu na Praze 7. Kůži velmi zatěžuje strava s vysokým obsahem tuku, cukru a plná průmyslově zpracovaných potravin, ničemu neprospěje ani nadměrná konzumace alkoholu, soli a kávy. Zkuste se proto zaměřit na to, co denně jíte, a sledujte reakce vaší pokožky.
Detoxikujte
Od věci není ani pravidelná detoxikační kúra. Nezapomínejte také na vitaminy potřebné pro vaši pokožku. Stejně jako stravu si hlídejte i vhodnou kosmetiku a zkuste do péče zařadit přírodní oleje, třeba z měsíčku lékařského. Zároveň byste měli dodržovat pravidla zdravého životního stylu, to znamená dostatek spánku, odpočinku, vyhýbání se stresu a to vše podpořit třeba návštěvou solné jeskyně, která má na některé pacienty doslova zázračný vliv. A nakonec nekuřte. Kouření způsobuje rychlejší stárnutí pleti, tvoření vrásek a zašedlost. „Kouření zužuje drobné krevní cévy v nejspodnějších vrstvách kůže a tím snižuje průtok krve. Tak se do pokožky dostává málo kyslíku a živin. Navíc kouření poškozuje kolagen i elastin – tedy vlákna, která dávají kůži sílu a pružnost,“ dodává MUDr. Petra Samková.