U většiny z nás se stává každoročním pravidlem, že při oteplení skončíme s rudým nosem a horečkou v posteli. Ale pozor, jde to i jinak. Máme pro vás 5 rad, jak se letos jednoduše vyhnete chřipkovému řádění.
Chřipková epidemie přichází podle odborníků ve vlnách a nejčastěji ji můžete „chytit“ právě v zimních měsících na začátku roku. Češi chřipkové onemocnění podceňují, dále chodí do práce a jezdí MHD, kde nákazu přenáší kapénkovou infekcí, a tím dokonce způsobují epidemie a pandemie. Přitom se jí dá bránit důslednou, ale jednoduchou prevencí a posilováním imunity.
Inteligentní-žena.cz říká:
Věděli jste, že virus chřipky dokáže při pokojové teplotě a v suchu vydržet několik dní a že na jaře při vyšší teplotě i vlhkosti dokonce „žije“ ještě déle? Nemocný člověk pak samotný virus z těla vylučuje až 10 dní.
Odolné tělo = půl zdraví
Jak se lidské tělo vyrovná s nákazou, záleží hlavně na odolnosti jeho imunity. Bez ní bychom na tomto světě doslova nepřežili. V zimě bývá oslabena, a to zejména nepříznivým počasím, ale také třeba stresem. Jak ji posílit, aby nás nemoc letos neskolila? Máme pro vás hned 5 rad, které jsou navíc podloženy vědeckými výzkumy z celého světa.
-
Česnek a zdravý jídelníček
Jestliže patříte mezi milovníky jídel s vůní česneku, pak máte napůl vyhráno. Podle nejnovějších výzkumů s dobrovolníky ve Velké Británii vědci zjistili, že u těch, kteří se dopovali česnekem, se 2× méně vyskytla chřipka a nachlazení. Ale není to jen česnek, mezi další tělesné vzpruhy patří třeba kysané zelí, které je zdrojem vitaminů i minerálů. Už naše prababičky o něm mluvily jako o zabijákovi chřipky. Navíc celkově vyvážený jídelníček působí pozitivně na imunitu.
-
Pohyb a saunování
I další rada je podložena studií prováděnou na několika ženách středního věku. Těm pomohly pravidelné procházky v přírodě. Podle odborníků stačí procházet se zhruba hodinku několikrát týdně nebo objevit jinou aerobní aktivitu. Nejdůležitější je, aby pohyb probíhal na vzduchu. Imunitu také posiluje pravidelné saunování, což zase dokázal jeden australský výzkum, který dobrovolníky rozdělil do dvou skupin. Jedna se podrobila pravidelnému saunování, druhá se sauně naopak vyhýbala. Po několika týdnech vyšlo najevo, že první skupina zaznamenala o polovinu nižší výskyt chřipky.
-
Odstup od lidí i stresu
Ne, nebojte, nechceme vás nutit, abyste se na celou zimu zavřeli doma a drželi se dál od lidí. Jen si stále udržujte svoji osobní zónu – i při rozhovoru s kamarádkou nebo kolegyní. Zabráníte tak přenosu viru kapénkovou infekcí při mluvení či kýchnutí. Odborníci doporučují odstup alespoň jeden metr. Stres a nervozita naše tělo také oslabuje, a proto v zimě raději začněte myslet pozitivně. Jen to totiž až o 20 % dokáže snížit riziko onemocnění. Když k tomu navíc přidáte dostatek spánku a jednu zimní dovolenou, máte vyhráno.
-
Čistota
I když se to zdá jako banalita, důležité je v prevenci chřipky také pravidelné mytí rukou. Virus se totiž do těla dostává i očima nebo nosními dírkami. A schválně, kolikrát jste se dnes dotkli obličeje? Účinná v boji proti onemocnění jsou pak různá dezinfekční mýdla na alkoholové bázi. Dalším zdrojem nákazy pak bývají předměty, kterých se dotýká více lidí. Jsou to třeba propisky, ovladač, telefon nebo klávesnice. Ty se tedy vyplatí pravidelně čistit.
-
Očkování
Oslabený organismus dokáže před chřipkou ochránit i speciální vakcína. Ideálně se očkuje před propuknutím epidemie, ale v podstatě se můžete nechat naočkovat kdykoli. Pokud onemocnění nezabrání, alespoň jej zmírní.