Koušete si nehty? Tišíte nervy sladkým, když jste ve stresu? Ignorujete slábnoucí libido? Tyto na první pohled banální neřesti mohou mít na vaše zdraví neblahé důsledky.
Emoční jedení
Dát si řadu čokolády nebo jeden kousek dortíku na pocuchané nervy je celkem normální. Ale házet do sebe páté přes deváté, abyste odplavili trable nebo zahnali stres, či dělat večerní a noční nájezdy na ledničku, to už v pořádku není. Poté, co se vám po konzumaci cukru, který vyvolá produkci endorfinu, od úzkosti a bolesti uleví, nastoupí pocity viny a stud. Noční jedení, kromě kil navíc a problémů s trávením, způsobuje také pálení žáhy a potíže se žaludkem. „Udržet se ve stabilní náladě můžete za pomocí vyvážené porce zdravých tuků, bílkovin a na vlákninu bohatých sacharidů. Právě ty totiž ovlivňují hladinu serotoninu a tím zlepšují naši náladu. A aby nedošlo k prudkému vzestupu hladiny cukru v krvi, je vhodné přidat k sacharidům tuky a bílkoviny,“ říká hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová.
Náprava: Pokud vás před spaním chytne mlsná, zaměřte svou pozornost na jinou činnost. Vhodná je například krátká procházka nebo meditační cvičení, sprcha nebo koupel, či luštění křížovek.
Kousání nehtů
Okusování nehtů a okolní kůžičky vede jednak ke vzniku záděrek a drobných trhlinek v okolí nehtového lůžka, způsobit však může také poškození struktury nehtu a v neposlední řadě může být i příčinou infekcí. Pod nehty a na bříškách prstů se vyskytuje řada bakterií, které se při okusování přenesou do organismu.
Náprava: Jelikož je kousání nehtů většinou příznakem nervozity nebo potlačovaného vzteku, měli byste si v klidu sednout a zeptat se sami sebe co vás trápí. Když odhalíte problém a začnete jej řešit, zmírní se i nutkání okousávat si nehty. A pokud ne, existují speciální hořké laky na nehty, které kousání nehtů jednou provždy zabrání.
Snížená chuť na sex
Sex je nejen velmi důležitou přísadou partnerského vztahu, ale působí také jako přirozený stimul imunity. Za sexuální apatií mohou vězet psychické problémy, hormonální nerovnováha, užívání některých léků, ale také podvýživa nebo naopak obezita, či jiné závažnější nemoci – například cukrovka nebo nádorové onemocnění žlázy s vnitřní sekrecí (hypofýzy). Právě nedostatek sebedůvěry stojí na pomyslné první příčce, proč mají ženy problémy se sexuálním prožitkem. A není divu, jejich tělo prochází v průběhu života velkými změnami těhotenstvím, těžkým porodem, klimakteriem nebo hormonální nerovnováhou. „Ať už jde o těžký porod nebo třeba rakovinu prsu, takové zásahy do ženského těla mohou úplně zničit sexuální život v jakémkoli věku. Rekonstrukci prsu provádíme nejčastěji po ablaci, tedy odstranění prsou při zhoubném nádoru, nebo po úrazech při dopravních nehodách apod. Ženy bez prsou se mohou uzavřít zcela do sebe. Vnímají to i jako konec společenského, soukromého a sexuálního života. Plastika pochvy, nejmladší obor plastické chirurgie, řeší v mnoha případech vaginální potíže vzniklé při těžkém porodu, špatným zahojením nastžené hráze nebo působením věku. A nejde jen o vzhled, ale v některých případech řeší chirurgové také nedostatečnou pevnost tkání pánevního dna nebo bolestivé deformace genitálií po úraze či po porodu. Snížená elasticita podslizničního vaziva neobtěžuje ženu jen v oblasti neuspokojivého sexuálního prožitku, ale může být také příčinou zánětů pochvy či močové trubice,“ vysvětluje plastický chirurg MUDr. Hubert Topinka, primář oddělení plastické chirurgie Lékařského domu na Praze 7. Jestliže u vás či partnera sexuální touha nadále klesá, návštěvu lékaře určitě neodkládejte.
Náprava: Pokud trpíte vaginální suchostí, ke které dochází v období menopauzy, nemusíte házet flintu do žita. Lze ji poměrně snadno vyřešit speciálními mastmi nebo čípky s kyselinou hyaluronovou v kombinaci s kyselinou mléčnou. HYDROfemin je vaginální gel, který chrání tkáně, obnovuje přirozený fyziologický stav vaginální sliznice po gynekologické operaci a zmírňuje příznaky vaginální atrofie, tj. svědění, pálení, otok, zarudnutí, abnormální výtok, pocit napjatosti tkáně nebo diskomfortu při pohlavním styku.
Noha přes nohu
Pokud patříte mezi jedince, kteří jen co se v práci nebo v restauraci posadí ke stolu, automaticky dají nohu přes nohu, pak vězte, že vaše páteř a kyčelní klouby trpí. Křížení nohou vede k zešikmení zatížené strany pánve a následně ke vzniku skoliózy. Negativní dopad má tento posed i na dolní končetiny. Dochází ke krácení svalů, přetěžování kloubů a to nejen kyčelního, ale i kolenního a kotníkového. Tato poloha způsobuje také horší proudění krve z dolních končetin a v důsledku toho mohou vznikat křečové žíly.
Náprava: Pořiďte si domů, a pokud vám to šéf umožní tak také do práce, velký nafukovací gymnastický míč a seďte na něm. Zabráníte tak křížení nohou a podstatně snížíte riziko bolesti zad a páteře.
Používání zastaralých krémů
Naše babičky uctívaly ty „svoje“ krémy a používaly je takřka na všechno. Na mazání rukou, suchých loktů nebo chodidel tyto přípravky klidně používejte, protože jsou mastné a pokožku výborně hydratují. Na pleť si však vybírejte přípravky nové (modernější), s obsahem kyseliny hyaluronové, antioxidantů a dalších složek, určené pro váš typ pleti. Pokud se budete i nadále držet zastaralých nebo nekvalitních krémů, riskujete vyšší tvorbu mazu nebo pupínků, či předčasné stárnutí pleti.
Náprava: Nejste-li si jistá svým typem pleti, navštivte dermatologa nebo kosmetičku, kteří vám s výběrem správného krému poradí a poskytnou vám i další cenné rady.
Skinny džíny
Extrémně vypasované džíny jsou sice trendy, ale jestli je budete nosit každý den, vaše močové cesty a nervy prostupující stehny z nich dvakrát nadšené nebudou. Neurologové tvrdí, že v upnutých kalhotách nemůže krev správně proudit, a díky tomu může dojít k brnění a necitlivosti v končetinách a ke vzniku onemocnění zvanému meralgia paresthetica, česky nemoc brnícího stehna.
Náprava: Nošení skinny džínů se vzdávat nemusíte. Jen je neoblékejte denně. Prostřídávejte je například k legínami, volnějšími kalhotami nebo sukněmi.
Nepoužívání dentální nitě
Správná dentální hygiena, do které se řadí i čištění zubů dentální nití, pomáhá předcházet vzniku zubních kazů a zánětů dásní. Studie zveřejněná v časopisu Circulation však také naznačuje, že vyšší koncentrace bakterií v ústech může souviset s vyšším rizikem mozkové mrtvice a infarktu. Příčinou je zkornatění krčních tepen, které způsobuje onemocnění a záněty dásní, a kterými krev nemůže správně proudit.
Náprava: Věnujte ústní hygieně dostatek času denně. Kromě klasického kartáčku se naučte používat také ústní vodu a dentální nitě. Jednou za půl roku navštivte dentální hygienistku a nechte si zuby odborně vyčistit.
Stále stejný sport
Pravidelné cvičení je fajn a pro organismus sčítá mnoho benefitů. Pokud však řadu let provozujete ty samé cviky, vaše svaly se tomu po čase přizpůsobí a přestanou růst a podobně to bude i s vaší fyzickou kondicí. Neuvidíte žádný posun a cvičení vás přestane bavit. „Ideální je kombinovat aerobní cvičení s posilovací částí. I zde je nejdůležitější říci, že je potřeba procvičovat a zpevňovat celé tělo. Není dobré zaměřovat trénink pouze na jednu partii. Zpočátku je dobré přidávat aktivitu a zátěž postupně. Začít s aerobním cvičením v kratším intervalu, ale častěji do týdne. A k tomu přidávat jednotlivé posilovací cviky,“ vysvětluje hlavní trenérka fitness center pro ženy Contours Markéta Brožová a dodává, že základem je posilování CORE, tzv. středu těla.
Náprava: Sportu, který doteď provozujete, se věnujte i nadále, ale vystřídejte ho i s jinými pohybovými aktivitami. Na výběr jich je více než dost. Obecně se doporučuje střídat posilovací sporty s vytrvalostními a začleňovat protahovací a relaxační cviky.