Příchod toho malého tvorečka na svět může pěkně zamávat vaším vztahem, a to dokonce i tím stabilním. Z rovnocenných partnerů se totiž během chvíle stává matka a otec. Jak se s tím vyrovnat a zvládnout první rok bez ztráty kytičky?
Odborník: Mgr. Lucie Mucalová, Terapeut pro děti, rodiny a mezilidské vztahy, www.terapie-mucalova.cz
facebook: Mgr. Lucie Mucalová
Ano, život se rozděluje na ten před dětmi a po nich. Mít dítě je velmi zásadní rozhodnutí a zpočátku rozhodně změní veškerý chod domácnosti. Už samotné těhotenství bývá takovou malou zkouškou vztahu. Těch devět měsíců nemusí být vůbec snadných. Navíc porodem to nekončí, ale začíná plnou měrou. A minimálně dalších 18 let to potrvá. Ale nebojte, není to tak hrozné, jak to vypadá. Pevný vztah většinou vydrží, i když to někdy bude asi pěkně dřít. Nenechte se semlít, chyťte partnera pevně za ruku a spolupracujte. S úsměvem. Uvidíte, že to zvládnete.
První krok do neznáma: těhotenství
Očekávání potomka není jen o radosti z rostoucího bříška. Jde taky o smršť hormonů, tělesné změny, změny nálad, pryč jsou zvyklosti a zažité stereotypy. Jak vůbec muži a ženy vnímají těhotenství? Pro ženy je těhotenství krásným, ale také náročným obdobím. Žena se celých devět měsíců učí vnímat sebe samu jinak, přijímat tělesné změny, připravuje se na miminko a zvyká si na změny. Jak to mají ale muži? „Z pohledu terapeutky mne nejdříve napadá otázka, do jakého vztahu má dítě přijít. Zda je plánované, vymodlené, nechtěné nebo prostě omyl, se kterým je nutné se smířit. I tyto aspekty mají velký dopad na vnímání těhotenství ze stran žen nebo mužů. Pokud je miminko plánováno a točí se kolem něj samá radost, tak je jistě těhotenství vnímáno jako nádherné období plné naplnění, harmonie, upevnění rodinného kruhu,“ říká Mgr. Lucie Mucalová. Na jedné straně je štěstí a naplnění, ale mohou se objevit i určité obavy. K tomu odbornice dodává: „Muži jsou samozřejmě pyšní na svoji ženu, také na sebe, že naplnili plnohodnotně svoji roli, ale také mnohdy pociťují obavy, zda se dokáží o svou rodinu postarat, zda zabezpečí svoji ženu a dítě. Proto mohou dané období vnímat i jako rozporuplné.“
Pozor, porod
A je tu ona diskutovaná otázka – má být otec přítomen porodu, nebo ne? Otázku asi žádný odborník nezodpoví. Ani my se o to nebudeme snažit. Vždy totiž záleží na daném jednotlivci, na co se cítí. Ženám přináší partner na sále úlevu a podporu, muži si tam naopak ve většině případů připadají zbyteční. K tomu všemu se ještě mohou dočíst, že porod je nadobro zbaví starého dobrého vnímání partnerky jako sexuálního objektu. Není to pravidlem, ale určitý problém nastat může. A to nejen z pohledu muže, ale také ženy. „Vždy záleží na tom, jak porod probíhá. Pokud žena prožije těžký porod, kde je např. ohroženo zdraví dítěte, tak může žena upadnout do strachů, paniky a může veškerou svoji pozornost zaměřit na dítě a upozadit vše ostatní, co do jejího života patří,“ tvrdí terapeutka.
V hlavní roli žárlivost
Někteří muži připodobňují příchod miminka do rodiny jako příchod malého vetřelce. Před narozením dítěte je právě muž středem pozornosti, jediný a milovaný. Rodina má určitý rytmus, plány, společné peníze se investují do cestování a do společných aktivit. Najednou přijde dítě, a všechny zvyklosti jsou pryč. Žena je unavená, v prvních týdnech má problém převléknout se z pyžama, všude se válí plenky, lahvičky, oblečení, doma není uklizeno, navíc žena vůbec nemá čas na muže, zvyká si na péči o miminko a učí se být matkou. K tomu se objevuje i stres, někdy poporodní deprese, žena může být nepříjemná a hádává. „Muži mohou pociťovat, že jsou mimo hru. Že splnili svoji funkci a už nejsou potřeba. Mohou začít podvědomě žárlit na dítě a vyčítat ženě, že jsou jako vzduch, že si jich žena nevšímá atd. Období po narození miminka je pro partnery velmi důležité. Je nutné i v tomto období neztrácet partnerskou roli. O vztah se musí pečovat. Je důležitá vzájemná podpora, komunikace, pochopení, pohlazení, společné chvíle. Jen spokojený pár bude mít spokojené miminko,“ říká Lucie Mucalová.
Táta na plný úvazek
Stejně jako muž může mít po narození miminka problém vnímat svoji manželku jako ženu, i některé ženy mění svůj pohled na partnera. „Najednou se ten úžasný milenec stává tátou na plný úvazek. Žena dává veškerou péči miminku a muž má úkol zabezpečit rodinu. Už to není jen ten muž pro společné chvíle, už je to táta, který musí být velkou oporou pro ženu i dítě. Zde je moc důležité, aby spolu pár udržoval kontakt, aby měli chvíle jen pro sebe. Je to období, které může svazek upevnit, ale také odcizit. Jak žena, tak muž, tak dítě potřebují mít pocit přijetí a lásky, bez toho se vše může sesypat jako domeček z karet.“
Zase jen vy dva
Aby vše fungovalo jak má, je důležité uvědomit si, že jste stále pár. Po většinu času vedle sebe po narození potomka existujete jako rodiče. Zapojte do svého života důvěru, podporu, vzájemnou pomoc a hlavně komunikaci. „Jak žena, tak muž potřebují i malé chvíle pro sebe, proto doporučuji, aby měla žena alespoň jedno odpoledne nebo alespoň malý kus času pro své koníčky, kamarádky, odpočinek. Muž může o miminko zatím pečovat. Stejně tak to platí i obráceně,“ říká odbornice. Zkuste si ale alespoň 1× měsíčně zajistit hlídání a stát se zase mužem a ženou. Je totiž důležité dát si najevo, že mezi vámi stále je to „něco“ a že jste také milenci. „O vztah se musí pečovat, musí se zalévat, aby mohl žít. Na prvním místě je muž a žena, až poté matka a otec.“ Pro jeden večer se vůbec nebavte o dětech, vyjděte si na večeři nebo na odpočinkový výlet, na wellness nebo masáž. Prostě cokoli jste měli rádi jako pár ještě před dítětem. Terapeutka Lucie Mucalová radí: „Ať se děje cokoli, je důležité spolu mluvit, o všech tématech, které se s příchodem miminka v rodině objevují. Je důležité respektovat změny, které přicházejí, ale pracovat s nimi a ladit je tak, aby byly pro celou rodinu příjemné, přijatelné a hlavně neomezující. Vždy se dá najít cesta taková, aby mohla rodina šťastně dýchat.“