Je tu jaro a s ním i možnost doplnit si svoji ‚přírodní‘ kosmetickou taštičku. Věděla jste, že již od starověku je zázračným pomocníkem v péči o pleť třeba kurkuma, kozí mléko nebo růžová voda?
KOKOSOVÁ VODA
Tahle zázračná nasládlá tekutina je přínosem nejen v oblasti hubnutí, detoxikace či posilování imunity, ale má také tzv. anti-aging efekt. „Mohou za to dva důležité prvky, cytokiny a kyselina laurová, které obsahuje voda z mladých kokosů a které tělo využívá při procesu buněčného růstu,“ vysvětluje účinky látek proti stárnutí Mgr. Petra Řehořková z Petra Clinic. Kromě toho má kokosová voda také protirakovinotvorné a protitrombotické účinky, vyživuje pleť, vyvažuje její pH a udržuje silnou a hydratovanou pojivovou tkáň pleti. Nejjednodušším způsobem je její pití (to má v těhotenství prý pozitivní vliv i na kvalitu pokožky nenarozeného miminka). Jenže účinky kokosové vody působí i lokálně. Díky jejím bělícím účinkům se můžete zbavit nevzhledných skvrn na obličeji a také pomáhá v boji proti jizvičkám po akné. Stačí jen jemně nanést kokosovou vodu přímo na jizvičky (v počáteční fázi působí i na pupínky při planých neštovicích) a nechat působit přes noc. „Kokosovou vodu mnozí používají tak jako odličovač a cleanser. Stačí jen namočit vatový tamponek a zbavit se tak make-upu i nečistot,“ radí dermatoložka MUDr. Petra Samková s tím, že přírodní kokosová voda může omezit také výskyt lupů nebo svědivost vlasové pokožky.
TIP pro vás:
Kokosová bělící maska
Budete potřebovat: kokosovou vodu, okurkovou šťávu a syrové mléko
Postup: Přísady smíchejte dohromady a aplikujte na celý obličej na zhruba 15 minut. Na konci omyjte studenou vodou a nechte oschnout. Tuto masku můžete používat denně.
Inteligentní žena zjistila:
Kokosová voda má opravdu unikátní složení látek, které celkově prospívají lidskému zdraví. Jsou v ní cukry, vitaminy i minerální látky (např. draslík, sodík, hořčík a vápník), elektrolyty, enzymy a také aminokyseliny a fytohormony. Díky tomu je tekutina využívána hlavně pro hydrataci organismu a doplnění energie při fyzické či psychické zátěži.
KOKOSOVÝ OLEJ
U kokosu ještě chvíli zůstaneme. Důkladným vylisováním kokosové dužniny lze totiž získat také kvalitní kokosový olej, který je označovaný jako nejzdravější na světě. „Tento olej je využíván nejen v kuchyni, ale právě také v kosmetice. Je totiž bohatý na antioxidanty, cyprylis a kyselinu kaprinovou. Díky nim má olej schopnost vyhlazovat, zvláčňovat a zjemňovat pleť,“ říká Řehořková a dodává, že jeho další devízou je to, že nedráždí pleť a je vhodný tak i pro alergiky a lidi s citlivou pokožkou.
RŮŽOVÁ VODA
Své o jejích zázračných účincích v péči o pleť věděla už Kleopatra, která na její každodenní používání nedala dopustit. Je jednou z nejpoužívanějších kosmetických ingrediencí, a to hlavně proto, že změkčuje a omlazuje pokožku a dodává jí zdravý a přirozený lesk. Podle Řehořkové pomáhá růžová voda udržovat neutrální pH pokožky, což pomáhá v boji proti akné, dermatitidě či projevům ekzému. „Také pomáhá hojit jizvy, řezné rány a drobná zranění, revitalizuje a hydratuje pokožku. Ochlazuje kůži, má antibakteriální vlastnosti a antioxidační účinky posilují kožní buňky a regenerují kožní tkáně,“ vyjmenovává ještě dermatoložka Samková. Navíc výživné a hydratační vlastnosti vody z růží zvyšují kvalitu vlasů a bojují proti lupům, které jsou způsobeny plísňovou infekcí.
TIP pro vás
Maska na rty s růžovou vodou
Co budete potřebovat: červenou řepu a růžovou vodu
Postup: Nařežte červenou řepu na malé kousky a nechte ji vysušit na slunci. Poté ji rozdrťte na jemný prášek. Do prášku přidejte kávovou lžičku růžové vody a je hotovo. Směs rovnoměrně rozetřete po celých rtech a nechte 15 minut působit.
KOZÍ MLÉKO
Kozí mléko chrání imunitu, působí pozitivně proti civilizačním chorobám, je využíváno při hubnutí a pít jej mohou i děti nebo alergici. „Kozí mléko je ale výborné i na problematickou pleť, protože reguluje její vlhkost a zlepšuje projevy různých onemocnění kůže,“ vysvětluje účinky Řehořková. Kozí mléko obsahuje minerální soli, vápník, hořčík, draslík a fosfor. Z vitaminů je bohatý na vitaminy A, skupiny B, C, D, E a kyselinu listovou. Již od starověku bylo kozí mléko využíváno jako přírodní čistič pleti nebo se přidávalo do koupelí. Má hydratační a zvláčňující účinky, pomáhá při projevech akné nebo při ekzémech. „Omlazující účinky na kožní buňky mají tzv. AHA kyseliny, které pokožku zjemňují a hydratují. Proniknou hned do několika vrstev kůže a zlepšují odlupování starých kožních buněk,“ vysvětluje dále dermatoložka.
Věděla jste, že:
- … vitamin C je silným antioxidantem a společně s vitamin E je považován nejen za vitamin zdraví, ale také krásy? „Co se týče vitaminu C jsme závislí na jeho příjmu zvenku, tedy z jídla nebo v podobě doplňků stravy. Někdy ale ani to nestačí. Nitrožilním podáním lze krásně kompenzovat poptávku těla po tomto vitaminu a tím využít všechny jeho výhody,“ tvrdí Řehořková. Kromě omlazení organismu přináší infuze s vitaminem C také výrazné posílení imunitního systému. Jeho aplikace je vhodná i jako prevence onemocnění, při únavě, stresu či zvýšené fyzické zátěži.
KURKUMA
Jde o indické koření zvané také indický šafrán a dlouhá staletí je kurkuma používána jako lék proti rakovině. Již dlouhá léta s ní pracuje ajurvéda a také v celostní medicíně je známá pro své antibakteriální vlastnosti. „Kurkuma má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Skvěle působí při boji s akné nebo proti jemným linkám a vráskám. Také rozjasňuje pleť a zesvětluje tmavé skvrny na obličeji,“ říká zakladatelka Petra Clinic Mgr. Petra Řehořková a dodává, že se kurkuma příliš nehodí pro ženy s citlivou pletí, protože může snadněji dojít k podráždění.
Věděla jste, že…
- … kurkuma je v Indii podle dochovaných dokladů denně používána jako lék, zkrášlovací prostředek, koření nebo barvivo již nejméně 6000 let? Stejně tak čínská medicíny zná její kouzlo už 1000 let.
TIP pro vás:
Dokonalý ‚jarní‘ peeling, který dodá pleti vzpruhu:
Budete potřebovat: kurkumu, cizrnovou mouku (na obrušování), za studena lisovaný kokosový olej (dodá pleti vlhkost), třtinový cukr (zase obrušování), mořský sůl (ano, zase kvůli obrušování), olej s vitaminem E (jako ochrana pokožky) a citronový esenciální olej (ten pokožku mírně projasní)
Postup: Všechny přísady zpracujte dohromady a v podobě takového vlhčího prášku si peeling přesypte do čisté krabičky s uzávěrem. Doba trvanlivosti peelingu je zhruba 2 měsíce. Kurkumový peeling nepoužívejte častěji než 2× týdně. Na jedno použití odeberte z krabičky 1 polévkovou lžíci žluté směsi a smíchejte s trochou vody. Kruhovými pohyby vmasírujte do pleti celého obličeje a nechte zhruba 20 minut působit. Poté omyjte vlažnou vodou a jemně osušte papírovou utěrkou.
Co všechno si ještě nanášíme na pleť?
Pro omlazení a zkrášlení pokožky obličeje děláme maximum. Aniž bychom to možná věděly, i výrobky, které máme doma, mohou obsahovat roztodivné ingredience. Tady je jen pár z nich:
Hadí jed: ten využívali už lidé ve starověku na uvolnění svalových napětí, dnes je využíván při kožních onemocnění, bolestech kloubů a při potřebě vypnout pleť. Po první aplikaci je možné přijít zhruba až o 80 % vrásek!
Býčí sperma: to obsahuje výživné proteiny, které dodávají vlasům lesk. Své o tom ví prý i Victoria Beckham.
Trus kolibříka: ten prý zázračně ozdravuje a osvěžuje pleť. Jako první jeho účinky poznaly na vlastní kůži japonské gejši, které jím zklidňovaly pleť po natírání jedovatým bílý krémem.
Šnečí sliz: tak to je prý skvělý bojovník proti akné a jizvičkám, které hyzdí obličej.
Rybí šupiny: najdete je v lacích na nehty nebo v rtěnkách, protože právě látka guanin, která v nich je obsažena, dodává těmto výrobků požadovaný lesk.
Rozemletí brouci: z jednoho speciálního druhu brouka můžete získat červené barvivo, které se přidává hlavně do rtěnek a tvářenek.
Močovina: léčí kožní problémy a zvlhčuje pleť, právě proto ji najdete hlavně v denních a nočních krémech