V posledních 20 letech jde o velkou módu a alespoň v určité míře nezbytnost. Inspirace k odstraňování chloupků v intimních partiích pochází z rozšiřování trendu depilace obecně. Přinášíme rady, jak se chloupků efektivně zbavit, aniž bychom si způsobily víc škody než užitku.
MUDr. Petra Samková, primářka kliniky a specialista na klasickou a estetickou dermatologii, Petra Clinic, www.petraclinic.cz
Mohla byste sdělit přesvědčivý argument, proč bychom se neměly bát nebo se stydět zajít si na trvalé odstranění chloupků v intimních partiích?
Co se týče epilace třísel v rukách profesionála, není proč se stydět. Jde o naprosto běžnou věc, i když chápu, že na poprvé může být některým ženám nepříjemné odhalit se před někým cizím. Dnešní trend je ale jasný – udává epilaci celého těla u žen a dokonce i u mužů. Není tedy divu, že stále více žen touží po odstranění také pubického ochlupení, zvláště v létě. V první řadě jde tedy o estetické hledisko a v druhé také o snadnější a lepší hygienu, což oceníte hlavně v horkých dnech nebo při menstruaci. Většina žen dnes už své přirození pravidelně depiluje (nejčastěji žiletkou). Odborníci ale doporučují právě v oblasti třísel zvolit raději trvalou epilaci – a to ze zdravotního důvodu – často holení pubického ochlupení žiletkou vede k podráždění, vzniku zarudlých a hnisavých vřídků a zarůstání chloupků. Epilace pomocí laseru nebo IPL světla je bezbolestná a poměrně rychlá. Navíc nedochází k podráždění pokožky.
Je třeba před a po zákroku laserem či IPL světlem dodržovat nějaké zásady?
Ošetření je šetrné a vhodné pro citlivou pokožku třísel a intimních partií. Vyplatí se proto vyhledat odborníka, který má zkušenosti s estetickou dermatologií, a pracuje s kvalitními přístroji. Zákrok je neinvazivní, bezbolestný a po ošetření není potřeba žádná rekonvalescence, pacient se může hned po ošetření vrátit do práce, ke sportu nebo zábavě. Před a během aplikování procedury je pak ideální vyrůstající chloupky nevytrhávat. Trvalou epilaci intimních partií můžete podstoupit po celý rok. Po ošetření IPL není omezeno opalování.
Jaký styl úpravy chloupků Vaše zákaznice při trvalé epilaci nejčastěji požadují?
Celkovou epilaci genitálií proslavily v devadesátých letech Brazilky, které chtěly nosit plavky typu tanga na nejslavnější pláži světa Copacabana v Rio de Janeiro. Aby se mohly chlubit dokonalými postavami, musely se nechat zcela epilovat. Postupně se tento styl odstranění ochlupení rozšířil do Austrálie a USA, teď je už populární i v Evropě. Brazilská epilace je odstranění veškerých chloupků na genitáliích. Pravá brazilská je epilace intimních míst i pubického ochlupení. V Česku se jako „brazilská“ označuje i ta, při které se ponechá trochu ochlupení v pubické oblasti, obvykle trojúhelník nebo proužek. U nás jsou ženy rozděleny tak napůl – jedna polovina si třísla nechá pouze upravovat do plavek, druhá polovina volí celkovou epilaci intimních míst.
Je epilace spíše estetickou záležitostí, nebo přináší i hygienický bonus? Jaké problémy může naopak způsobovat nejvíce oblíbená depilace žiletkou?
„Jak už jsem zmínila, oba důvody jsou si rovny. Estetické hledisko u trvalé a kompletní epilace možná lehce převyšuje zdravotní důvody. Ale nejde jen o trend, v důsledku je pro pokožku epilace mnohem šetrnější než častá depilace. (Tady ještě uvedu na pravou míru pojmy – často dochází k jejich zaměňování – při depilaci se odstraňuje pouze viditelná část chlupu – je to tedy procedura, kterou provádíme dnes a denně pomocí žiletky nebo třeba depilačního krému. Epilace je proces mnohem efektivnější, kdy se chlup odstraňuje včetně kořínku, a to natrvalo, nebo na velmi dlouhou dobu. Záleží na typu chloupků a také na metodě, kterou zvolíme. Epilace pinzetou, epilačním strojkem či voskem je sice dlouhodobá, nikoli však trvalá. Jednou z nejoblíbenějších a nejšetrnějších metod trvalé epilace je laser nebo IPL, tedy tzv. intenzivní pulzní světlo.)
Jak je na tom mokré holení?
Mokré holení žiletkou má své výhody i nevýhody. Je bezbolestné, rychlé a snadné. Ale na druhé straně chloupky rychle dorůstají a navíc také zarůstají, což pak vede ke svědění a červeným pupínkům v intimních oblastech. Chloupky v tříslech jsou jemnější a vlnité a mají tak větší tendenci zarůstat, což může vést až ke kožnímu zánětu. Věnujte proto pozornost i péči po samotném holení, která riziko eliminuje – voda po holení a dětský zásyp (ten zabrání bakteriím v množení). Použít můžete i speciální přípravky proti zarůstání chloupků. Dávejte si také pozor na tupou žiletku. Spíše než jednorázové holítko volte kvalitní žiletku s výměnnou hlavicí. Kromě toho používejte také holicí gel nebo pěnu, díky které je holení snadnější a nedochází k takovému podráždění jako při použití mýdla nebo jen vody.
A co když mám citlivou pokožku?
Při extrémně citlivé pokožce je možné před samotným holením nanést do třísel trochu oleje, který kůži ochrání a žiletka po něm bude klouzat. Jako u všeho i u holících potřeb platí, že si nemůžete žiletku půjčovat. Holením žiletkou může docházet k rozsevu genitálních bradavic nebo HPV infekce. Absolutně nehodící je elektrický epilátor nebo studený vosk.