Léto, kdy si děti naplno užívají sluníčka, koupání, běhání a hraní, je také bohužel dobou menších či větších zdravotních trablů a úrazů. Nebudeme se nyní věnovat první pomoci v život ohrožujících stavech. To by vydalo nikoliv na článek, ale na brožuru, a nejlepší možností je absolvovat kurz první pomoci, kterých dnes probíhá velké množství. Podíváme se však na drobné nepříjemnosti. Co zvládnete ošetřit doma a jak? A kdy je potřeba volat nebo navštívit lékaře?
Klíště
Klíště je potřeba co nejrychleji vytáhnout. Zapomeňte na zastaralé postupy, kdy se klíště vytáčelo nebo dusilo krémem. Obojí zvyšuje riziko přenosu nemocí. V současné době je jediným uznávaným postupem klíště uchopit pinzetou co nejblíže k místu přisátí a opatrně stabilním tahem vyndat. Místo se musí důkladně vydezinfikovat (např. Betadinem) a poté sledovat. Začervenání, a to jen malé, přímo v místě ranky, je normální týden, maximálně čtrnáct dní. Pokud se flek zvětšuje, nemizí, tvoří bílý střed nebo se začíná od ranky táhnout červená čára, dostaví se horečka, příznaky podobné chřipce nebo meningitidě, vyhledejte ihned lékaře.
Pokud se rádi a často pohybujete v přírodě, pořiďte celé rodině očkování proti klíšťové encefalitidě. Jezte v létě B-komplex nebo potraviny s vysokým obsahem vitaminu B, zkusit můžete například i speciální náramky, které by měly klíšťata odpuzovat.
Odřené koleno či loket
Asi si všichni pamatujeme na metody našich babiček. Rozbité koleno se vydrbalo mýdlem a kartáčem, aby v něm nezůstala nečistota, a takto ještě více rozdrážděná rána se hojně nastříkala Septonexem. Bylo to sice účinné, ale drastické. Dnes už naštěstí jsou na trhu dezinfekce, které nepálí, například Betadine, část utrpení je tedy pro naše potomky zažehnána.
Vyčistit ránu a vyndat z ní nečistoty je ale stále potřeba. Postupujeme nicméně co nejjemněji. Dobře to jde pod proudem tekoucí vody. Po vyčištění a vydezinfikování postupujeme podle rozsahu odřeniny. Menší šrámy nejlépe zaschnou volně na vzduchu. Je-li rána větší, přikryjeme jí sterilní náplastí či obvazem a pravidelně převazujeme a čistíme dezinfekcí.
Lékaře vyhledejte, pokud se rána nehojí, zaněcuje, otéká, neúměrně dlouho bolí, pokud došlo ke kontaktu rány se zvířetem, nepodařilo-li se vám vyčistit všechny nečistoty nebo jsou-li šrámy příliš hluboké nebo je odřená velká plocha.
Dbejte u sebe i svých dětí na to, abyste byli pravidelně očkováni proti tetanu.
Tříska
Léto je také obdobím, kdy se častěji dostaneme do kontaktu se dřevem. Štípáme ho na ohýnek, děti v lese staví z klacíků domečky, běhají bosky a tak si každou chvíli zadřou pod kůži třísku. Bohužel ne každá jde snadno vyjmout pinzetou. Než se uchýlíte k neoblíbenému vytažení pomocí jehly, kterou se kůže rozpárá, aby se pinzetou dala tříska vyjmout, zkuste několik našich tipů.
Lázeň prstu v horké vodě se sodou způsobí nabobtnání kůže, které někdy napomůže vytlačení třísky na povrch, takže se dá bezbolestně uchopit. Pokud se vám podaří třísku dostat ven bezbolestně, místo jen vydezinfikujte. Pokud se budete muset uchýlit k roztržení kůže, nezapomeňte vydezinfikovat kromě rány i jehlu a ranku následně přelepte náplastí. Pokud by náhodou došlo k zhnisání ranky, účinná je framykoinová mast – je ovšem k dostání pouze na předpis.
Odmítají si vaše děti nechat vyčistit drobná poranění, protože dezinfekce přeci ukrutně pálí? Vyzkoušejte Betadine, který je vhodný k ošetření pokožky i sliznic. Byl vytvořen na bázi vodního roztoku, který obsahuje aktivní dezinfekční prvek – jód. Právě díky němu nepálí a navíc nezpomaluje proces hojení. Betadine si účinně poradí s bakteriemi, plísněmi a viry, takže je ho možné použít k léčbě bakteriálních a plísňových onemocnění. Betadine ženete ve formě roztoku nebo masti v lékárnách nebo internetových obchodech. K dostání je bez lékařského předpisu.
Drobná popálenina
Pečete špekáčky nad ohýnkem a dítě se dotkne rozžhaveného kovového prutu. Nebo jsou večery na chalupě studenější, než jste si mysleli, zatopíte v kamnech a ratolest, která toto nebezpečí nezná, na ně sáhne. Drobné popáleniny prvního a druhého stupně – když kůže jen začervená, ale její struktura není poškozená „do živého“ a případně později utvoří drobný puchýřek (to už značí druhý stupeň) – zvládnete doma sami. Zásadou číslo jedna je chladit, a to dlouho, aby popálenina dál nepostupovala do nižších vrstev kůže.
V případě drobných popálenin, kdy chladíte většinou jen prst, není třeba bát se podchlazení. Takže klidně pokračujte, dokud si dítě po vytažení ruky z chladné vody stěžuje na silnou bolest. Případně, abyste neprotočili kohoutkem výplatu, uvařte heřmánkový čaj, namočte v něm kapesník, vychlaďte v mrazáku a přikládejte. Heřmánek hojí a zklidňuje. Později, až se vám podaří vychladit celý hrníček čaje, může dítě máčet popáleninu přímo v něm. Jakmile přejde nejhorší bolest, ránu vydezinfikujte. Pak místo sterilně kryjte, nebo pokud je ranka opravdu drobná a kůže neporušená, nechte volně zhojit. Můžete ji také natřít některým volně prodejným přípravkem z lékárny, jako je Panthenol.
Pamatujte, že jakákoliv větší popálenina potřebuje lékařské ošetření. Nemluvě o rozsáhlejších popáleních a opařeních, které vyžadují okamžité volání záchranky, neboť se jedná o jedny z nejnebezpečnějších úrazů vůbec. Nastudujte si raději před létem důkladně první pomoc, dovolená na neznámých místech s sebou totiž přináší i neznámé nástrahy.