Že máme v průměru vypít dva až tři litry vody denně, to ví každé malé dítě. Kolik z nás to ale dodržuje? Ano, velká vedra nás nutí se osvěžovat a málokdo odolá chutné ledové tříšti, domácí limonádě nebo skvěle vychlazenému pivu. Je to ale zdravé? A proč s námi dělá divy jedna sklenka vína na sluníčku?
Piji jen, když mám žízeň
Možná vás překvapí, že mít žízeň není vůbec zdravé. Tělo totiž pocitem žízně signalizuje, že ztratilo až 2 % tekutin. Proto byste měla přijímat dostatek tekutin, aby k této ztrátě a pocitu žízně vůbec nedocházelo. Pokud pijete málo a trpíte častým pocitem žízně, tělo vám dává najevo, dochází k dehydrataci. Ta se projevuje typickými příznaky:
- Únava, bolest hlavy, ztráta koncentrace
- Sucho v ústech, suché rty a jazyk
- Tlak v žaludku, poruchy trávení
- Zhoršení fyzické a duševní výkonnosti
- Poruchy močení, ledvin
- Suchá pokožka bez pružnosti
- Při extrémní dehydrataci, například u sportovců, dochází k úplnému vyčerpání organismu a smrti
Jak je to s pitným režimem v létě?
Člověk musí vypít 2 až 3 litry vody denně, čím více, tím lépe. Zde neplatí heslo čeho je moc, toho je příliš. Přebytečnou vodu si organismus sám vyloučí. S tím ovšem přichází problém v podobě častého močení nebo zvýšeného pocení, čemuž se mnoho lidí brání.
Letní horké dny nás přesto nutí pít více než obvykle. V horku cítíme potřebu se zchladit a osvěžit. Většinou sáhneme po studeném nápoji, ale našemu organismu tím rozhodně neprospíváme. Naše buňky nejsou schopné vstřebat studený nápoj, musí ho nejprve ohřát, tím utrpí šok, a to naše tělo stojí mnoho energie. Trpí tak naše sliznice, hrtan, žaludek i střeva. Následně dochází k opětovnému pocitu žízně.
Výborné ovocné limonády a tříště jsou sice neodolatelné, ale žízeň vám neuhasí a ani vás neosvěží. Přestože to zní divně, v létě se doporučují pít hlavně vlažné nápoje, výborné jsou třeba různé druhy zeleného čaje. Samozřejmostí je pak pít hodně čisté vody bez bublinek, ale nedávejte si do ní led. Vodu si také můžete, jak je teď v módě, ochutit různým ovocem nebo mátou. Uvidíte, že se vám pak bude pitný režim dodržovat lépe.
Káva, čaj a jiné teplé nápoje
Z jakého důvodu se podává v restauracích voda ke kávě? Nejedná se o pozornost podniku, ale souvisí to s potřebami našeho těla. Káva i čaj obsahují kofein, který vylučuje vodu z těla, a tím způsobuje dehydrataci a pocit žízně. Jedinci, kteří snídají pouze kávu a následně letí do práce s pocitem, že je postavila na nohy, dělají velkou chybu. Vypijte ke kávě sklenici čisté vody, čas navíc vám to nezabere a budete se cítit mnohem lépe a ještě prospějete svému tělu.
Teplé nápoje bez kofeinu ale v létě neškodí, naopak jsou vřele doporučovány. Zkuste si dát místo ledové limonády ovocný čaj, vypijte ho ještě vlažný. Nejspíš budete překvapená, jak moc vás osvěžil, a budete se cítit o dost lépe, než když do sebe na jeden zátah obrátíte limonádu s ledem. Navíc vám poděkuje i vaše tělo, což se projeví pružnější a lépe vypadající pokožkou nebo dobře fungujícím trávením.
Alkohol na sluníčku
Čeho se ale vyvarujte, je konzumace alkoholu, obzvláště pokud panuje opravdu velké horko nebo sedíte na zahrádce, kde na vás svítí sluníčko. Nejvíce vody má v těle novorozenec, přibližně 75 % tělesné hmotnosti. U muže je to přibližně 53 % a u ženy 46 %. V horku se voda z těla soustavně odpařuje. Alkohol tlumí vylučování antidiuretického hormonu, který zadržuje vodu v organismu, tím pádem se alkohol dostane rychleji do našeho mozkového centra. Alkohol s v kombinaci se sluníčkem zaručí, že se opijete mnohem rychleji, budete dehydratovaná a bez energie. O tom, že si tak zaděláváte na pěknou kocovinu a bolest hlavy ani nemluvě.