Je tady podzim a s ním je spojeno plno práce pro majitele chat, rodinných domů a zahrádek. Ten, kdo podlehl kouzlu krbových kamen, bude sekat a řezat dříví na zimu. Zahrádkáře čeká řez některých keřů, vyrýpávání a zazimování choulostivých okrasných rostlin i pálení listí. Kutilové, kteří se vrátili z dovolených, možná budou chtít využít poslední pěkné dny k dohánění restů, jako jsou nejrůznější opravy na domě či zahradě. Každá práce s sebou nese ale i riziko drobných zranění. Přinášíme vám tipy, jak se s nimi vypořádat.
Krvácení z drobných ran
Nejrůznější říznutí, seknutí a škrábnutí jsou při práci na zahradě a v domě asi nejčastějším typem zranění. Rada číslo jedna pro kutily vás možná překvapí. Běžte najít svůj očkovací průkaz (chvála těm, kteří si hned teď vzpomenou, kde ho mají) a zjistěte, kdy jste naposledy byli na přeočkování proti tetanu. Je to povinné jednou za deset až patnáct let a pokud tak neučiníte ve správné lhůtě, nejenže pak budete muset podstoupit znovu celou tří dávkovou vakcinaci, ale vystavujete se nebezpečí této nemoci, na kterou se umírá v 50 % případů. Jinak se ale nemusíte drobnými rankami příliš trápit. Ránu dobře vyčistěte a ošetřete dezinfekcí. Dnes již jsou k dostání dezinfekce, které nepálí. Zastavte krvácení podržením kusu sterilní gázy na ráně, mělo by stačit přitlačit na minutu nebo dvě. Končetinu zdvihněte do výšky.
Mějte náplasti různých velikostí a tvarů
Následně ranku zalepte náplastí. Mějte doma po ruce náplasti nejrůznějších tvarů – pro namáhaná místa, třeba poblíž kolene, dobře poslouží náplast typu „motýlek“, která přitlačí okraje rány k sobě – v takovém případě se ale dost možná nevyhnete šití. A kdy k lékaři? První pomoc při žilním a tepenním krvácení tu popisovat nebudeme, tu se raději naučte na kurzu první pomoci, ale jsou i méně závažné stavy, které nicméně lékařskou pomoc vyžadují. Když se krvácení nedaří zastavit nebo když v ráně uvízl nějaký předmět tak, že nelze snadno vyndat, vyhledejte lékařskou pomoc. Ošetření potřebuje i jakékoliv zvířecí (i lidské) kousnutí, kvůli riziku infekce. Rány hlubší než půl centimetru budou potřebovat zašít, stejně tak rány delší nebo takové, kdy je potřeba okraje přitlačit k sobě. A nakonec z kosmetických důvodů je lepší nechat si zašít i drobnější rány v obličeji, udělá se mnohem menší jizva.
Tříska
Při práci se dřevem nebo s kovem si často zadřeme třísku. Ta kovová je snad ještě nepříjemnější než dřevěná, ale ven budou muset obě dvě. Bohužel ne každá jde snadno vyjmout pinzetou. Zkuste několik našich tipů. Lázeň prstu v horké vodě se sodou způsobí nabobtnání kůže, které někdy napomůže vytlačení třísky více na povrch, takže se dá uchopit bezbolestně. Můžeme zkusit o tenkým předmětem, třeba nějakou slevovou nebo kreditní kartou, třísku opatrně vytlačit od místa, kde je zadřená nejhlouběji, směrem ven. Pokud se vám podaří třísku dostat ven bezbolestně, místo jen vydezinfikujte. Pokud to ovšem tříska ven nejde, připravte si jehlu, kterou důkladně omyjte a vydesinfikujte, stejně tak pinzetu, a opatrně kůži jehlou podél třísky roztrhněte a pinzetou třísku vyjměte. Ranku pak znovu vydezinfikujte a přelepte náplastí. Při zhnisání si nechte od obvodního lékaře předepsat mast s lokálními antibiotiky. Pomůže dezinfekční mast, která rovněž urychlí hojení.
Drobná popálenina
Pálení listí, práce s pájkou nebo tavnou pistolí, poslední grilování letošní sezóny ve výjimečně teplém podvečeru…a popálenina je hned. Drobné popáleniny prvního a druhého stupně, které jsou charakteristické zčervenáním a v případě druhého stupně pozdějším utvořením drobného puchýřku, zvládnete doma sami. Místo dlouho a důkladně chlaďte, předejdete poškozování hlubších struktur kůže. Jakmile pomine největší bolest, vydezinfikujte ránu. Obzvláště důležité je použít dezinfekci, která nepálí, protože popálenina je velmi citlivá. Pak přiložte sterilní krytí. Pokud je kůže zcela neporušená a ranka malá, můžete ji nechat zahojit na vzduchu. Větší popáleniny patří samozřejmě do rukou lékaře.
Cizí těleso v oku
Pokud vám do oka padlo smítko při zametání v prašné kůlně, pravděpodobně si poradíte sami. Oči vypláchněte proudem vody nebo použijte vatovou tyčinku namočenou v borové vodě a opatrně se pokuste nečistotu dostat ven. Pokud je pod víčkem, je třeba víčko opatrně a velmi jemně ohrnout směrem nahoru. Vyplavení nečistoty pomohou slzy, jejichž tvorbu zvýšíte známým trikem s pauzou v mrkání, nebo umělé slzy, které si do něj nakapete. Pokud nic z toho nepomůže, vyrazte na oční. Ihned a v každém případě vyhledejte lékaře, pokud jste pracovali s kovem (řezali, brousili, svářeli), a je podezření, že se vám dostala do oka kovová tříska. Ta bývá zaseklá přímo v oku a je potřeba drobný chirurgický zákrok pro její bezpečné vyjmutí.