Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se vzala přísloví jako – naložil si toho hodně na záda, leží to na mých bedrech, leží mi to na srdci, v žaludku, vrtá mi to v hlavě… Jsou to moudrosti, které nám nechali naši předci, kteří dobře věděli, že tělo a mysl spolu úzce souvisí. Dnes tomuto spojení říkáme PSYCHOSOMATIKA. Co to vlastně je? Na to vám odpoví náš článek.
Slovo PSYCHOSOMATIKA vám už možná není cizí. Některé z vás už pojem dobře znají a uvědomují si ho, pro některé je to ale jen něco odborného, lékařského, či dokonce něco, čemu se nedá věřit. Psychosomatika není jen fráze, jak často bývá vnímána, je to životní pohled. Pohled na zdraví, nemoc, tělo a mysl. Všechny tyto složky spolu totiž úzce souvisí. Ostatně – psyché znamená duše, soma je tělo.
Dva principy spojené v jeden
Jak už víme, vaše zdraví ovlivňuje kromě jiných vlivů velkou měrou psychika. Tedy všechny vztahy – partnerské, rodinné, přátelské, i vztah, který máte vy sami se sebou a k sobě. Tělo a duše jsou spojeny od narození až po smrt a ovlivňují se navzájem. Když je špatně na duši, není stoprocentní ani tělo. Když se u vás tedy zničehonic objeví nějaký neduh, nemusíte hned běžet k doktorovi a do lékárny. Často je důvodem právě to, že vaše hlava není s něčím nebo s někým spokojena.
Jak poznám, že je nemoc v hlavě?
Když vás něco bolí, tlačí, svrbí nebo jinak trápí, zajdete prověřit svou tělesnou schránku k lékaři. Ten ale často nenajde pravou příčinu vašich bolístek, ač vám ochotně předepíše nejeden lék. Lék na vaše trápení krátkodobě zabere, příčiny se ale jen tak nezbavíte. Ta příčina je totiž uvnitř vás, a dokud ji nenajdete, nenajdete ani ten správný lék.
Jak „to“ vyhnat z hlavy
Že je vaše nemoc v hlavě, to už víme. Teď ji musíme přesně lokalizovat a vyhnat ji odsud. Udělejte si chvilku pro sebe. Lehněte si na oblíbenou pohovku, sedněte do nejpohodlnějšího křesla, projděte se a zakotvěte na krásném a tichém místě. Teď můžete přemýšlet o sobě ao tom, co vás trápí.
Položte si pár otázek – kdy se vaše trápení objevilo? Co se v poslední době ve vašem životě změnilo? Kdo vás naštval, s kým jste se dostali do konfliktu? Bolí vás záda ze sedavého zaměstnání nebo jste si toho poslední dobou skutečně naložili moc? Třeštění hlavy spraví paralen, co když ale příčinou bude spíš to, že málo pijete, nepravidelně jíte a nehýbete se? Na to paralen opravdu nezabírá.
Teď už jste možná příčinu vašich bolestí našli. Gratulujeme, to je první krok k vyléčení. Teď je jen a jen na vás, abyste ji zpracovali a abyste se k momentu, který způsobil vaše trápení, vrátili, podívali se na něj „zvnějšku“ a pochopili ho. Jen tak se s ním totiž můžete vypořádat.
Vyřešte mezilidské vztahy, udělejte si v práci volno a jeďte na výlet, navštivte přátele, které jste dlouho neviděli, začněte cvičit, pravidelně pijte a zdravěji jezte. Ve většině případů to pomůže a uleví se vám.
Nebojte se odborníků
Pokud cítíte, že už si sami nepomůžete a tyto rady dlouhodobě nezabírají, obraťte se na odborníka. Není ostuda navštívit psychologa nebo psychoterapeuta a podělit se o své myšlenky či trápení s někým, kdo se na váš život podívá zvnějšku.
Přesně to se totiž musíte naučit a odborník pro vás může být tím pravým průvodcem, když už si nejste jistí ani krokem.
A závěrem si opakujte
Až vás zase zničehonic začnou bolet záda, třeštit hlava nebo budete cítit zvláštní tlak v žaludku, vzpomeňte si na psychosomatiku. Nepotřebujete doktora. Potřebujete poznat sami sebe.