Jsou dvě skupiny maminek. Zatímco ta první kojení před porodem nijak zvlášť neřeší, ta druhá se ho obává a vyhledává si spoustu informací a rad. Těžko říci, který je správnější, ale jisté že, že nečekané problémy mohou zaskočit obě skupiny.
Dostatek informací zvyšuje šanci na úspěšné kojení. „Proto laktační poradkyně dělají také předporodní přípravy,“ uvádí laktační poradkyně Lucie Lacková. Velkou roli hraje ale také psychika. Také proto je docela častý model, že první dítko maminka převede na umělou výživu, protože jim kojení jaksi „nejde“, a druhé, kde není tolik času nad vším podrobně dumat, kojí do roka a více zcela bez problémů. Jaké potíže se mohou objevit a jak na ně?
Pomoc, neproběhlo včasné přiložení
Nezmatkujte. Přirozený porod, při kterém je miminko brzy přiloženo k prsu maminky, napomáhá správnému nastartování laktace, ale není podmínkou. Autorka tohoto článku porodila druhé dítě akutní sekcí, na první přiložení jí bylo přivezeno 3,5 hodiny po porodu, ale přisátí se nezdařilo, a tak se dítě poprvé přisálo až 6 hodin po porodu. Laktace se rozběhla ihned a bez problémů. Velmi důležité je hned od porodu dostatečně pít, vhodné jsou čaje na podporu laktace, ale klidně je střídejte se sladkým nemocničním čajem, protože cukr vám dodá energii, a obyčejnou vodou. Dále je třeba být v co největší psychické pohodě a pohlídat si, aby vám někdo opakovaně kontroloval přiložení. Miminko musí mít doširoka otevřená ústa a správně nasátou část dvorce a bradavku, aby ji efektivně stimulovalo. „Úžasný pomocník je šátek – miminko se v něm krásně uklidní a těsná blízkost matky a dítěte stimuluje laktaci až neuvěřitelně. Nošení v šátku, kontakt s miminkem a časté kojení dle potřeby miminka doporučuji pro start, udržení a navýšení laktace nejčastěji,“ říká Lucie Lacková.
Hlavně klid
„Dále je pro zvýšení laktace užitečné mezi kojením odsávat, pokud nastane problém. Také lze zkusit pít kojící čaje, dopřát si vývar, užívat homeopatika, ale pouze ta z rukou homeopata, ne dle rad z internetu. Bylinky jsou ale až na druhém místě za kontaktem a častějším kojením. Důležitý je klid pro matku a dítě, a to hlavně v šestinedělí. Přijmout, že miminko mě teď potřebuje a mám být s ním. Je to přirozené, i když je miminko na prsu prakticky nonstop, je to v pořádku. A taky vědět, kam se obrátit, kdyby nastal problém.“
Nestresujte se, pokud nastartování laktace trvá déle, a nevzdávejte to. Doktoři bedlivě sledují záznamy o kojení a váhu vašeho miminka, a když je to nutné, podají mu dokrm. Je ale nutné mít na paměti, že hubnutí miminka po porodu až 10% porodní váhy je normální. „Dokrm by měl být vašemu miminku podán až po pečlivé indikaci lékařem a domluvě s vámi, ne na sesterně, jak se často děje,“ uvádí Lucie Lacková. Pohlídejte si také podání dokrmu vhodným – alternativním – způsobem, ať si miminko zbytečně nezvyká na láhev.
Nevyhovuje mi poloha, ve které mě nutí kojit
Některé sestry nutí kojit maminky v absurdní pozici v sedě na židli vedle postele, sklánějíc se toporně nad miminkem ležícím na posteli. Pokud vám tato poloha nevyhovuje, v klidu to sestřičce sdělte a kojte v leže, v poloze tanečníka nebo jakkoliv budete chtít a bude vám to pohodlné. „Miminko by mělo mít v ose ouško, ramínko a kyčel,“ upřesňuje Lucie Lacková. Nastudujte si polohy předem nebo si pozvěte kamarádku, co odkojila tři děti, ať vám pohodlnou polohu ukáže. Pro miminka, která se nechtějí přisát, lze vyzkoušet i polohu, kdy maminka leží na zádech s holým břichem a miminko jen v plínce na ní samo hledá trčící bradavku. Využijte služeb laktační poradkyně, která na oddělení dochází – pozor, v některých nemocnicích nefungují přes víkend, tak si klidně pozvěte svoji. Pamatujte si, že vás nikdo nemůže nutit do ničeho, co vám nevyhovuje.
Obtěžuje mě vážení před a po kojení
Vážení miminka před každým kojením a po něm je velmi únavné, ale důležité. Umožňuje zjistit, zda se vám již laktace spustila a miminko dostává mléko – a zda ho dostává dostatečné množství. K vážení proto přistupujte pečlivě. Až bude jisté, že mléko máte a miminko si ho bere dostatek, pak už nebudete muset nic takového dělat. Poradkyně Lucie Lacková nemá na vážení tak striktní názor: „Vážení stačí obvykle jednou nebo dvakrát denně, spolu se sledováním miminka a jeho počuraných plínek. Výjimkou jsou případy, kdy je ke kontrolnímu vážení před a po každém kojení vážný důvod, jako je špatné sání, zdravotní stav nebo stagnující váha, “ soudí.
Pije málo a brzy má znovu hlad
Aby miminko efektivně sálo, nesmí u kojení spát. Některá slabší miminka ale ráda usínají. Sestřičky vám ukážou místo pod bradičkou, které můžete stimulovat, aby se miminko probralo a sálo. Někdy také pomůže vysvlečení z nemocniční zavinovačky – mnohá miminka vůbec lépe spinkají a sají zcela bez ní. Nejlepší je přitisknout miminko jen v plínce na holé tělo, aby cítilo vůni mléka a maminky – jakkoliv to sestřičky nerady vidí. Dbejte ale na to, abyste miminko před a po kojení vážily v tom samém oblečení, zavinovačce a plenkách, aby bylo vážení objektivní.
Nevyhovují mi intervaly kojení
Kojit miminko po 3 hodinách většině miminek nestačí a dnes je tento přístup považován za zastaralý. Rozhodně se nebojte kojit častěji, pomůže to lépe nastartovat laktaci. Mnohé maminky přikládají při každé nespokojenosti miminka. Vyberte si sama, co vám vyhovuje. Při opačném problému, a sice že miminko se na kojení nebudí, se nebojte nechat ho spát 3,5 hodiny a v noci 4 h, ale jen v případě, že nemáte problém s laktací a miminko si bere dostatečné dávky mléka. Slabé, hubené, špatně sající děti a děti s novorozeneckou žloutenkou je třeba budit tak, jak vám sestřičky nařídí.
Příště vám poradíme, co dělat, když kojení bolí, co jíst nebo dělat při růstovém spurtu.