Každá nastávající maminka si klade otázky, zda zvládne péči o miminko, zda bude dobrou mámou nebo jestli zvládne těhotenské těžkosti. Pokud vás ale úzkost začne přemáhat, je důležité se naučit, jak se s ní vypořádat nebo kdy vyhledat pomoc.
Devět měsíců těhotenství může vyvolat nejrůznější obavy. Možná se ptáte: Proč dítě kope tolik nebo tak málo? Jak snesu nevolnosti v práci, o kterých jsem toho tolik slyšela? Jak mohu být dobrou matkou, pokud nemám ponětí o tom, jaké to je, starat se o dítě? To jsou všechno běžné starosti, protože vstup do „klubu“ maminek znamená, že budete mít spoustu otázek, na které mohou odpovědět pouze zkušenosti. Skutečností je, že téměř každá žena je trochu nervózní a obává se části těhotenství, porodu nebo rodičovství. Kdy by ale měla být obava znepokojivá?
Kdo je nejvíce ohrožen?
U každé ženy se může vyvinout úzkost během těhotenství. Průzkumy Americké asociace zjistily, že úzkostí a depresí trpí až 52 % těhotných žen. Existuje několik kritérií, které vás vystavují vyššímu riziku vážné úzkostné poruchy, což znamená, že byste měly věnovat mimořádnou pozornost tomu, jaké pocity máte. Pozor na tyto:
- předchozí diagnóza úzkostné poruchy
- úzkost během minulého těhotenství
- předchozí ztráta těhotenství nebo boj s plodností
- těhotenství s komplikacemi nebo odpočinkem na lůžku
- stres doma nebo v práci
Všechny tyto faktory mohou přispět ke zvýšenému riziku úzkosti během těhotenství.
Proč hledat pomoc?
Mnoho žen žije v mylném dojmu, že nejlepším způsobem, jak se vypořádat s úzkostí, je prostě se s tím vyrovnat. Pokud je však váš strach velký, existuje několik důvodů, proč je třeba požádat o pomoc. Přestože byste si mohli říct, že „budu se cítit lépe, jakmile bude dítě tady“, výzkum ukázal, že ženy, které zažívají během těhotenství neléčené úzkosti, jsou náchylnější k poporodním depresím. Takže i když se úzkost a deprese nemusí nutně objevit společně, jsou úzce spjaty – a tím, že se učíte, jak ovládat svou úzkost předtím, než přijde vaše miminko na svět, zvýšíte pravděpodobnost, že se na něj budete skutečně těšit. A tady je další důvod pro léčbu: Dlouhodobá úzkost během těhotenství může ovlivnit vývoj dítěte. Studie ukázaly, že úzkost nebo deprese během těhotenství může zvýšit riziko předčasného porodu, nízké porodní hmotnosti, a dokonce je možné, že dítě bude mít emocionální nebo behaviorální problémy.
Léky na úzkost během těhotenství
Většina léků, které léčí úzkost, spadá do stejné třídy léků jako antidepresiva. A to během těhotenství znamená problém. Zatím studie neprokázaly dlouhodobé účinky léků na úzkostí nenarozené děti, ale mnoho lékařů připouští, že to může být proto, že existuje jen málo studií. Americká akreditační a gynekologická fakulta upozorňuje, že předepisování těchto léků během těhotenství by mělo zahrnovat pečlivou analýzu rizik a přínosů.
Pokud jsou k zajištění vaší pohody během těhotenství nezbytné léky, rozhodne lékař a kvalifikovaný terapeut, který z nich nabízí nejvíce výhod, a zároveň představuje nejmenší riziko. Pokud jste užívali léky na záchvaty paniky, úzkosti nebo deprese před těhotenstvím, může být nutná změna léku nebo úprava dávky.
Nezapomeňte si připomínat, že opravdu budete vědět, co dělat, když přijde váš uzlíček štěstí na svět. Dokonce, i když jste nikdy neměla dítě, instinkty jsou na vaší straně – a to, co vaše dítě bude opravdu potřebovat víc než cokoli jiného, je vaše láska.