Děláme to každý, i když veřejně říkáme, že ne. S magickým datem 1. 1. si spojujeme nový začátek a často tak sami sobě něco slibujeme. Ne tak často to ale dodržíme. Jaká jsou nejčastější novoroční předsevzetí?
Číslo jedna je jednoznačně ZAČÍT HUBNOUT. Nebo ještě lépe ZHUBNU XY kilogramů. Zrovna na Nový rok je to ale opravdu nesmysl. Novoroční obědy u dědy nebývají nejzdravější, návštěvy, na kterých na vás ze stolu mrkají chlebíčky a cukroví, omezit také nejde. Na druhou stranu pokud jste pod stromečkem našli třeba permanentku do fitness centra nebo jste se dohodly s kamarádkami, že od Nového roku spolu budete chodit plavat, běhat nebo chodit na jógu, jste na správné cestě. Samozřejmě ale platí, že takové rozhodnutí a takový dárek si můžete nadělit kdykoliv během roku.
PŘESTANU KOUŘIT. Další předsevzetí, jehož dodržení je prostě ve hvězdách. Někdo se ze dne na den cigarety vzdá, jiný ne. Zajímavé je, že většinou přestanete kouřit ve zcela jiný den, než na Nový rok, a to i když si to slibujete každý rok. Zpravidla více lidí přestane kouřit, například když se jim narodí miminko, když si spočítají výdaje za cigarety, když se vsadí s kamarády nebo si najdou nového partnera. Nový rok zkrátka nic neřeší.
BUDU SE VÍC HÝBAT. Tady naděje je, vyberte si ale sport, který vás bude skutečně bavit, a nedávejte si příliš vysoké cíle. Pokud jste nikdy neběhali, neměli byste si slíbit, že budete běhat každý den. Začněte s „mírnějším“ sportem (jako je třeba jóga) a postupně se dostaňte do kondice. Důležitá je výdrž a pravidelnost, ne jednorázový výkon.
BUDU ŽIT ZDRAVĚ. Ano, pro novoroční oběd to neplatí, v celoročním měřítku je ale nejspíš první leden přesně to datum, kdy si řekneme – a dost! Začněte ale postupně – pohyb, pravidelná strava, pravidelný pitný režim, zdravá strava, vše musí nastoupit pomalu a bez přemlouvání a odříkání. Jinak vám můžeme zaručit, že prostě nevydržíte.
NAUČÍM SE CIZÍ JAZYK. Většina jazykových kurzů začíná v září – paralelně se školním rokem. A tak nám magické datum nejspíš přinese jen jednorázový nákup učebnice a základní znalost číslovek a barev. A pak ani ťuk.
NAJDU SI LÁSKU. Dodržení tohohle předsevzetí nejspíš neovlivníte, můžete mu ale trochu pomoct. Nový účes, nový šatník, přihlášení se na seznamku nebo opuštění svých zlozvyků.
Jak předsevzetí skutečně dodržet?
Je to samozřejmě vždy o člověku a jeho vůli, my ale máme pár rad, jak si trochu pomoct a předsevzetí skutečně dodržet.
- Volte si konkrétní cíle – nedržte se obecných hesel jako „zhubnu“, „začnu cvičit“, „omezím alkohol“, dejte si určitou hranici – časovou, množstevní a podobně. Například „zhubnu 10 kilogramů“, „budu plavat dvakrát týdně“, „každý den si dovolím jen jednu sklenku vína“. Naplánujte si takové cíle, které můžete zvládnout. Posunout hranice totiž pak můžete vždycky – třeba příští rok!
- Řekněte o svých cílech ostatním – kamarádům, kolegům, rodině. Ti všichni vám ke splnění cílů mohou pomoct. Když se s nimi o svá předsevzetí podělíte, budou kontrolovat, jestli je dodržujete. A vy navíc budete sami chtít cíle dodržet, a to už jen proto, aby si o vás okolí nepomyslelo, že jste slaboch a nedržíte slovo. Trocha zdravého stresu ještě nikomu neuškodila.
- Zapojte ostatní – pokud je vaším cílem začít chodit běhat, zkuste přemluvit i kamarádku, ať chodí s vámi. Ve dvou se to lépe táhne a navíc jedna druhou donutíte skutečně jít. Jestli vaše předsevzetí má co dělat s jazyky, zaplaťte si rodilého mluvčího nebo lektora.
- Zapojte techniku – dnes už existují desítky aplikací hlídajících váš pitný režim, cvičení, připomínající vám lekci cizího jazyka nebo vás nutící víc šetřit. Stáhněte si co nejotravnější aplikaci, která vás nenechá zlenivět!