Na Nový rok si většina z nás dává nějaká ta předsevzetí. Ty nám často vydrží jen pár dnů, nejdéle týdnů, a velmi brzy se vracíme ke svým zlozvykům. Jak na to, aby se letos nejpozději v únoru nedostavilo každoroční rozčarování?
Tip č. 1: Nedávejte si předsevzetí od 1. ledna. Tenhle tip vážně funguje. Neříkáme tím ovšem, že se nemáte ve svém životě snažit o změnu. Pokud ale chcete něco změnit, začněte na tom pracovat hned. Pokud něco podniknete namísto toho, abyste dlouze plánovaly, co budete/nebudete dělat od 1. ledna, budete na tom psychologicky mnohem lépe.
Tip č. 2: Dávejte si menší cíle. Volně navazuje na předchozí tip. Splnění vašeho předsevzetí musí být reálné. Chcete se například víc hýbat. Pokud máte málo času a nepředvídatelný rozvrh, nebude pro vás ideální aerobik, který je dvakrát týdně v konkrétní dny a hodiny. Brzy odpadnete. Běžte cvičit hned dnes, třeba jakmile partner dorazí z práce a může převzít starost o děti nebo domácnost. Různých cvičení, kam můžete dorazit bez rezervace hodiny, je spousty, nebo si jděte zaplavat do nejbližšího bazénu.
Kdykoliv si vzpomenete, zařaďte pohyb co nejpřirozeněji do svého denního programu. Jděte dvě zastávky MHD pěšky, všechny schody, které ten den potkáte, vyběhněte, zacvičte si doma na rotopedu. S klidem si „započítejte“ i vášnivý sex s partnerem. Takové předsevzetí vám vydrží o dost déle, i když možná povede k cíli – hubnutí – o něco pomaleji. Stejně tak, pokud chcete zatočit se závislostí na sladkém, nemůžete se ho vzdát úplně, nevydrželi byste. Vyberte si jednu radost – ranní plátek vánočky, čtvereček kvalitní čokolády po obědě – a tu si ponechte. Pokud se budete krotit ve zbytku stravování, výsledky se i tak dostaví. V případě úspěchů si můžete laťku kdykoliv pomalu zvyšovat.
Tip č. 3: Nevzdávejte se, když odpadáte. Pokud po několika dnech, kdy vám plnění předsevzetí nevyšlo, odsunete zase vše až do dalšího roku, moc daleko se neposunete. Dobře, na svatbě sestřenky se dá pochopit, že šla stranou předsevzetí týkající se diety nebo alkoholu. Není ale důvod zase se od pondělí nevrátit k novým zvyklostem.
Tip č. 4: Zvažte, jaký jste typ – jestli pro vás bude výhodnější se svěřit lidem v co nejširším okolí, aby vás „hlídali“ a lehký stres z jejich sledování vás hnal dopředu, anebo si dát předsevzetí jen sám pro sebe, protože víte, že se vás občas bude týkat bod 3 a kdybyste byli tak trochu za „blbce“, snáze byste to vzdali.
Tip č. 5: Buďte připraveni. Myslete na naplnění předsevzetí vždy den dopředu. Bude snazší vyhnout se koblize s čokoládou, pokud budete mít připravenu lákavou, ale zdravou svačinu z domova. Pokud si věci na běhání připravíte už večer přímo do koupelny, abyste si je ráno po umytí jen oblékly a vyrazily, je méně pravděpodobné, že to vzdáte. Nebudete přece věci zase hloupě uklízet do skříně. A je-li vaším problémem ranní spěch a nedochvilnost, rovněž si připravte všechno už večer. Drobnosti typu připravený čaj k zalití, natočená voda v rychlovarné konvi, vytažený talířek s příborem na snídani, připravené oblečení do práce podle počasí, ujištění se, že nepostrádáte klíče ani deštník – to vše se nasčítá a uspoří vám ráno spoustu času.
Tip č. 6: Angažujte odborníka. Ať už půjde o učitele angličtiny, výživového poradce nebo trenéra, v okamžiku, kdy mu zaplatíte předem, pravděpodobně to jen tak nevzdáte. Kromě toho odborník své věci rozumí a všechno vám s ním půjde mnohem rychleji a lépe. Myslete ovšem zároveň i na bod 2 a domluvte si hodiny, sezení či tréninky tak, aby pro vás bylo reálné je absolvovat.
Tip č. 7: Buďte konkrétní v tom, čeho chcete dosáhnout a za všechny postupně plněné cíle se odměňte. Chtěli jste zhubnout 7 kg? Rozdělte si cíl na dvě poloviny po 3,5 kg a po splnění poloviny i celého cíle si dopřejte třeba nějaký hezký zážitek.