Všichni vstupujeme do tohoto světa s „nezkušeným“ imunitním systémem. Co můžete udělat pro ochranu dítěte před nekonečným množstvím bakterií a virů, kterým je každodenně vystavováno?

Imunitní systém u batolete je nezralý především proto, že nebyl vystaven tolika bakteriím a chorobám jako u dospělého, což znamená, že ještě neměl čas, aby se stal silnějším. Někdy se může zdát, že vaše batole chytí každý bacil, který proletí kolem. Aby dítě mohlo lépe bojovat s nemocí, ujistěte se, že dostane správnou výživu, kterou potřebuje pro funkční imunitní systém.

Existují však zdravé návyky, které posílí imunitní systém vašeho dítěte:

  1. Zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Mrkev, zelené fazole, pomeranče, jahody: všechny tyto potraviny obsahují fytonutrienty, které zvyšují imunitu. Studie ukazují, že strava bohatá na fytonutrienty může také chránit před onemocněními, jako je rakovina a srdeční onemocnění v dospělosti. Snažte se, aby vaše dítě jedlo pět porcí ovoce a zeleniny denně. (Podávejte asi dvě lžíce pro batolata, 1 hrnek pro starší děti.)
  2. Adekvátní čas spánku. Studie ukazují, že spánková deprivace může způsobit náchylnost k nemoci tím, že snižuje přirozené zabíječské buňky, zbraně imunitního systému, které napadají mikroby a rakovinné buňky. Totéž platí pro děti.
  3. Kojte své dítě. Mateřské mléko obsahuje protilátky zvyšující imunitu a bílé krvinky. Chrání před infekcemi uší, alergiemi, průjmem, pneumonií, meningitidou, infekcemi močových cest a syndromem náhlého úmrtí dětí. Studie ukazují, že může také zvýšit mozkovou činnost dítěte a snížit riziko cukrovky, Crohnovy choroboy, kolitidy a určitými druhy rakoviny později v životě. Kolostrum, tenká žlutá „premilka“, která proudí z prsou během prvních dnů po narození, je obzvláště bohatá na protilátky proti onemocnění. Pokud vám kojení z jakéhokoli důvodu nejde, snažte se o to nejméně po dobu prvních dvou až tří měsíců s cílem zvýšit imunitu.
  4. Zabraňte šíření zárodků. Ujistěte se, že si vaše děti často umývají ruce, a to mýdlem. Zvláštní pozornost je třeba věnovat hygieně před jídlem, po každém jídle a po hraní venku, manipulaci s domácími zvířaty, smrkáním, použitím toalety a příchodu domů. Když jste venku, vezměte s sebou jednorázové ubrousky. Chcete-li děti naučit, aby si myly ruce, nechte je vybírat si vlastní pestrobarevné ručníky a mýdla zábavných tvarů, barev a vůní.

Zubní kartáček

Pokud vaše dítě onemocní a začne se uzdravovat, okamžitě vyměňte zubní kartáček. Dítě nemůže chytit stejný virus chřipky dvakrát, ale virus může skákat z kartáčku na kartáček a infikovat tak ostatní členy rodiny. Pokud se jedná o bakteriální infekci, může se vaše dítě reinfekovat stejnými bakteriemi, kterými onemocněly.

 Omega-3 mastné kyseliny

Ovoce a zelenina nejsou jediným způsobem, jak zajistit, aby vaše batole mělo silnější imunitní systém. Nenasycených mastných kyselin (PUFA) existuje celá řada.

Ty, o které bychom se jako mámy měly zajímat nejvíce, jsou omega 3 mastné kyseliny, především kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA).

Do svého jídelníčku by omega 3 nenasycené kyseliny měly zařadit už nastávající maminky, protože kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA) mají vliv na zdraví dítěte už před jeho narozením. Tyto kyseliny během těhotenství ovlivňují růst a vývoj plodu, především jeho mozku a centrální nervové soustavy. Studie navíc prokázaly, že DHA v mateřském mléce může rozvíjet IQ kojence. Je ovšem důležité uvědomit si, že mozek roste a vyvíjí se nejen v prenatálním období, ale i během prvních tří let života. Batolata, která mají dostatečný příjem omega 3 mastných kyselin, se proto budou o pár let později cítit ve škole jako ryba ve vodě.

Očkování

Očkování dětí bývá mezi rodiči ožehavým tématem. Zatímco někteří postupují podle imunizačního plánu stanoveného jejich lékaři, jiní se očkování dětí vyhýbají. Ať už souhlasíte nebo nesouhlasíte s očkováním, pomáhá zvýšit imunitní systém vašeho batolete. Očkování pracuje tak, že vloží do těla spící verzi choroby nebo nemoci, aby v podstatě stimulovala imunitní systém, a ten mohl bojovat proti nemoci. Očkování proti chorobám, jako jsou spalničky, příušnice, zarděnky a černý kašel, posílí imunitní systém proti někdy i smrtelným onemocněním tak, aby tělo batolete nemoc rozpoznalo a bojovalo s ní.