Zatímco v létě se drobné úrazy a popáleniny odehrávají většinou na zahradě, kolem grilu, ohýnků, práce se dřevem a během sportování, zimní období více „přeje“ úrazům v domácnosti.
Doma trávíme více času, máme chuť na sytější jídla, která vyžadují delší přítomnost u plotny a sahání rukou v chňapkách nevalné kvality do hlubin rozpálené trouby. Bezútěšné lednové večery někoho nakopnou i k dlouho odkládaným manuálním pracím doma – třeba jste si dali jako novoroční předsevzetí, že konečně smontujete poličku, která je už půl roku v krabici tak, jak jste ji přivezli z obchodu, nebo se pustíte do vyklízení sklepa. Nezaškodí si tedy připomenout, jak se zachovat při různých drobných úrazech a bolístkách, které mohou při tom všem vzniknout.
Drobné popáleniny
Víte, že byste si už měli koupit novou chňapku místo té děravé, ale…prostě jste zase sáhli na plech s nějakou tou zimní dobrotou tak nešikovně, že jste se bolestivě spálili. Malé popáleniny prvního a druhého stupně, které jsou charakteristické zčervenáním a v případě druhého stupně pozdějším utvořením drobného puchýřku, zvládnete doma sami. První a takřka jediná účinná pomoc je hned a dlouho chladit. Nejpraktičtější na malé popáleniny na ruce je tekoucí ledová voda. Popálenina nebude postupovat hlouběji do kůže a výrazně zkrátíte dobu hojení. Jakmile pomine největší bolest, vydezinfikujte ránu, pokud spálení i jen minimálně narušilo kůži. Použijte dezinfekci, která nepálí, jako je Betadine, popálenina je velmi citlivá a klasická dezinfekce by vám vrátila bolest v plné polní. Pak přiložte sterilní krytí. Pokud je kůže zcela neporušená a ranka malá, můžete nechat zhojit volně. Větší popáleniny patří samozřejmě do rukou lékaře.
Říznutí a škrábnutí
Brousíte nože a jedním z nich se ošklivě říznete do prstu. Nebo se s vervou pustíte do úklidu garáže a poraníte se o nějakou špinavou, plechovou veteš. Případně vás svými drápky žertovně poškádlí kočka natolik, že máte stopy její náklonnosti na rukou či nohou jasně znatelné. Zde si dejte velký pozor na dvě věci. První je tetanus – je třeba si hlídat pravidelné očkování, tato nemoc je velmi nebezpečná. A druhou jsou nejrůznější infekce, které se do rány mohou dostat. Pokud věc, která vás zranila, byla špinavá, patřila zvířeti a podobně, je pravděpodobnost infekce rány velká. Je třeba použít dezinfekci a v případě, že by se vám něco nezdálo, navštívit raději lékaře.
Cizí těleso v oku
Stává se to při smýčení stropů od pavučin a utírání prachu na vysokých skříních. Do oka vám padne kus omítky, smítko či jiné cizí těleso. Mějte v lékárničce borovou vodu a tyčinkou, v ní namočenou, se snažte těleso dostat ven. Pomůže i proud vody. Pozor si ale dejte na tělesa ostrá. Neplechu může napáchat i hloupá řádně vysušená a ostrá jehlička z vyhazovaného vánočního stromku. Ihned a v každém případě vyhledejte lékaře, pokud jste pracovali s kovem (řezali, brousili, svářeli), a máte podezření, že se vám dostala do oka kovová tříska. Ta bývá zaseklá přímo v oku a je potřeba drobný chirurgický zákrok pro její bezpečné vyjmutí.