Nejen pokožka, ale i vlasy v zimě trpí. Sníh, vítr, déšť, mrazy, to vše se na vašich vlasech podepisuje. Když jim ale dáte tu správnou péči, odvděčí se vám pružností a leskem i v zimních měsících.
Pokud se o ně nebudete starat, budou splihlé, bez lesku, budou se lámat a vypadávat. Navíc – pokud je barvíte – musíte jim věnovat dvojnásobnou péči, protože všechny chemické barvy a odbarvovače vlasy poškozují. Stačí ale dodržovat pár zásad a vaše vlasy budou krásné a zdravé po celý rok.
Zákaz používání fénu
Fén je váš nepřítel číslo jedna. Pro vlasy je to hotové zlo. Kvůli němu se vlasy lámou a slábnou. Pokud je to jen trochu možné, po každém mytí hlavy nechte vlasy schnout zcela přirozeně. Stejně tak se vyhněte žehlení nebo kulmování vlasů.
Vlasy ošetřete bezoplachovým kondicionérem
Kupte si bezoplachový kondicionér a bezoplachový vlasový olej. Nejlépe přírodní. Tyto přípravky dokážou na vlasech vytvořit ochranný film, který je pak bude chránit před nežádoucími vlivy počasí.
Aplikujte na vlasy hydratační masku
Jednou týdně použijte hydratační masku na vlasy. Dá se koupit v každé drogérii nebo si můžete doma připravit vlastní. Bude vám stačit jen trocha kokosového oleje, který si vetřete do celé délky vlasů, od kořínků až ke konečkům. Nechte ho působit klidně půl hodinu a pak si vlasy umyjte tak, jak jste zvyklá.
Nemyjte vlasy tak často
Čím méně si vlasy budete mýt, tím lépe. Časté mytí vlasům ubližuje, rozhodně jim nepomáhá, i když to tak na první pohled může vypadat. Pokud jste zvyklá mýt si vlasy každý den, zkuste obden použít suchý šampon. Prodávají se i takové, které jsou na přírodní bázi, proto se nemusíte bát, že vlasům uškodíte.
Používejte zvlhčovač vzduchu
Běží vám ústřední topení na plné obrátky? To je důvod, proč vlasy elektrizují. Nejlépe uděláte, když si pořídíte zvlhčovač vzduchu. Už po pár dnech pocítíte na vlasech změnu. Nebudou tak vysušené.
Vitamin E je základ
Vlasy potřebují zejména vitamin E. Proto existuje spousta kosmetiky, která právě tento vitamin obsahuje. Rozhodně po takové sáhněte. Zabraňuje totiž přílišnému maštění vlasů a zároveň zabraňuje tvorbě lupů.
Čepice nebo klobouk
V dnešní době existuje nepřeberné množství čepic, kulichů a klobouků, které slouží nejen jako módní doplněk, ale především nás zahřejí a také chrání naše vlasy. Jakmile klesne teplota pod deset stupňů Celsia, neváhejte a nasaďte si aspoň klobouk. Ochrání vlasy před mrazem a vysušováním. U čepice dbejte na to, aby nebyla příliš naražená do čela – pak by pokožka nemohla dýchat.
Spíš kvalita než kvantita
Volte kvalitu před kvantitou. Raději sáhněte po dražším příročním šamponu než po levnějším plném chemie. Jedná se o dlouhodobou investici, kterou za pár let oceníte.
Šampón na vlasy si můžete vyrobit i doma. A nebude vás stát víc než pár korun. Jak na to?
Ingredience:
200 ml převařené destilované vody
50 g olivového mýdla
10 g sušené levandule
20 g tenzidu
10 g bylinkového extraktu
Postup: Převařte destilovanou vodu a nastrouhejte do ní olivové mýdlo. Přidejte sušenou levanduli a nechte vodu přes noc odstát. Ráno vodu přeceďte a přidejte tenzid. Pokud budete šampón uchovávat déle než deset dní, smíchejte trochu levandule s dvěma decilitry lihu a nechte týden louhovat. Pak zhruba 10 ml extraktu přidejte do šampónu.