Zhruba jedna z deseti žen přichází do přechodu předčasně. Není ale třeba se menopauzy obávat. Je to přirozený proces a naštěstí v dnešní době už víme, jak zmírnit případné nepříjemné následky.
Menopauza se objevuje kolem padesátého roku věku. Může se ale stát, že se ohlásí o několik let dříve, pak mohou nastat problémy. Ty jsou ale spíše psychického rázu, vycházejí z obav a stresu z kroku do neznáma. Mezi možnosti, jak zmírnit právě tyto potíže menopauzy, se tak řadí bylinky.
Mezi přírodní prostředky, které můžeme doporučit na potíže spojené s menopauzou, patří zejména bylinky obsahující fytoestrogeny. Fytoestrogeny jsou rostlinné látky, které se v těle mění na látky s estrogenním účinkem. Často také tyto látky působí jako přírodní antioxidanty. O jaké bylinky jde?
Bazalka i mateří kašička
Je to andělika čínská, která vyrovnává hormonální hladinu a pomáhá odstraňovat nepříjemnou suchost pochvy i návaly horka. Pomáhá i při předrážděnosti a nespavosti, zklidňuje.
Přírodní estrogeny obsahuje jetel luční, díky tomu také působí preventivně proti rakovině prsu.
Voní vám bazalka? Používáte ji při vaření? Pak s tím v přechodu nepřestávejte. Bazalka, respektive její lístky, obsahují látky tlumící bolesti a vyrovnávají nedostatek hormonů v menopauze.
Zdrojem zinku a železa je dýňový olej. Možná vám ho doporučil už váš urolog, tento olej totiž zmírňuje močové a gynekologické infekce, urychluje průběh nemocí i rekonvalescenci. Lněný olej zase vyvažuje poměr mezi estrogenem a progesteronem a pomáhá vyživovat děložní sliznici. Ještě na jeden – poměrně netradiční – olej byste se měla zaměřit. Olej z pupalky dvouleté totiž pomáhá upravovat hormonální rovnováhu a posiluje ženskou vnitřní energii.
Královnou mezi pomocníky je mateří kašička. Ta příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu, sexuální vitalitu a dobře působí na psychický stav člověka, zmírňuje proto i pocity únavy a depresivní stavy.
Z minerálů a vitamínů jsou důležité vitamíny E, D, C, A a příjem vápníku, zinku, hořčíku a železa. Všechny tyto vitamíny už jsou dnes běžně dostupné a akoupíte je v prodejnách zdravé výživy, případně lékárnách.
A co se suchou sliznicí?
Jedním z problémů menopauzy, se kterými si ženy nevědí rady, je i vysychání vaginální sliznice. Všechno, co naruší produkci estrogenu, se totiž projeví nedostatečnou produkcí zvlhčujících tekutin. V tomto případě jsou ale bylinky opravdu jen podpůrným řešením, zajděte si proto raději do lékárny pro vaginální gel (například Hydrofemin). Ten obsahuje kyselinu hyaluronovou a mléčnou, které zvlhčují a obnovují sliznice. Poradí si proto účinně se svěděním, pálením, štípáním i bolestí při pohlavním styku a vy si tak budete moct zase užívat intimních chvilek.