„Na kůži má mimo jiné velký vliv stres. Ale myslím, že radit, abyste se mu vyvarovala, je už dnes legrační,“ říká naše přední dermatoložka MUDr. Karolína Kykalová. Jak správně o kůži pečovat? Na co si dát pozor? Či jaké nežádoucí ochlupení nejčastěji ženám vadí? A dá se podle doktorky předcházet atopickému ekzému? Čtěte!
Jaké dermatologické problémy nejčastěji řešíte?
Jednoznačně mateřská znaménka. Vyšetřuju je digitálním dermatoskopem, což je taková digitální lupa, která znaménko několikanásobně zvětší, čímž je zpřístupněna jeho velikost, ohraničení, tvar, pravidelnost pigmentace… Tohle je základ pro to, abych určila, jestli není pro život nebezpečné.
Často se zmiňujete o tom, že včasnou diagnostikou mateřských znamének můžeme předcházet pozdějším kožním onemocněním. Kdy je tedy čas na to si je nechat vyšetřit?
Vždycky. Maminky ke mně vodí svoje děti, protože diagnóza zhoubného melanomu se bohužel přesouvá už i do mladších ročníků. Samozřejmě tím nemyslím malé děti, ale nejsou vzácné případy rakoviny kůže u lidí okolo 20-25 věku. Roli tu hraje víc faktorů: dědičná dispozice, civilizační onemocnění a také vliv takzvaného nezřízeného opalování – nezdravého pobytu na slunci.
Hlavně čas na vyšetření kůže je tehdy, když jsme na něm ještě nikdy nebyli, nebo uplynuly dva roky od minulé kontroly. Nebo když se na těle udělá znaménko rozplizlé, amébovité, černé, nepravidelné a rychle vyroste. Podobný útvar v jakékoli fázi je určitě potřeba co nejdříve zkontrolovat a domluvit se, co s ním.
Které typy lidí jsou vystaveny zvýšenému riziku rakoviny kůže?
Ti, u jejichž nejbližších příbuzných se vyskytl melanom. Riziko nádoru v dospělosti se zvyšuje i u lidí, kteří se spálili na sluníčku do pěti let věku, protože u malých dětí ještě není dostatečně vyvinutá obranyschopnost vůči ultrafialovému záření.
Lidé s takto zvýšeným rizikem by měli chodit na preventivní prohlídky jednou za rok. A ti, kteří mají odoperovaný melanom nebo nějaké dysplastické znaménko, tak jednou za půl roku.
Jaké škodlivé projevy na kůži se dnes vyskytují více než v dřívějších dobách?
Určitě poškození ultrafialovým zářením – fotoaging. Nejvíce je výrazný u lidí, kteří navštěvují solária a k tomu se ještě navíc nadměrně vystavují normálnímu sluníčku. Na kůži pak vzniká pigmentace, nerovnoměrné zhrubnutí, žilky, ale i kožní nádory – ať už nezhoubné jako bazaliom, nebo zhoubné – melanom, spinaliom.
Fotoaging je dnes častější také proto, že na rozdíl od našich předků nosíme méně oblečení. Roli hraje i to, že se máme dobře a můžeme cestovat do krajů, kam naše kůže dříve tak často nezavítala.
Jak se tedy o kůži preventivně starat, aby neonemocněla?
Určitě je třeba respektovat dědičné dispozice. Když se objeví první příznaky třeba atopického ekzému nebo růžovky, je nutné vyhledat hned lékaře nebo začít o kůži výrazněji pečovat.
Pak je dobré se vyhýbat nežádoucím vlivům zevního prostředí. To znamená ultrafialovému záření, teplotním extrémům, vystavování se ionizujícímu záření. A co možná nejvíce eliminovat styk s barvivy, toxickými či chemickými látky.
Na kůži má také velký vliv stres. Ale myslím, že rada: Vyvarujte se stresu, je už dnes legrační.
Také jste se zmínila, že mezi další frekventovaná vyšetření patří problémy s pletí – vrásky, pigmentace, žilky, výrůstky, bradavice a v neposlední řadě nežádoucí ochlupení. Jak nežádoucí ochlupení odstraňujete?
Vysokovýkonným diodovým epilačním laserem. Musím ale upozornit, že to rozhodně není metoda jednorázová, bezbolestná a levná. Ale určitě je bezpečná a účinná.
V čem spočívá princip odstranění ochlupení epilačním laserem?
V tom, že paprsek laseru vychytává pigment v cibulce chloupku, kde se světlo mění na teplo a dochází k tepelnému zničení zárodečných center.
Takže umíte nežádoucí ochlupení odstranit napořád?
Po pěti až osmi ošetření za rok odstraním v ideálním případě 80 procent nežádoucího ochlupení. Po roce se sice něco zregeneruje, ale to už stačí návštěva jednou ročně. A nevěřila byste, kolik žen potom říká: „Proč jsme to nevěděly dřív? Mohly jsme mít dávno pokoj!“
Je ale nutné říci, že tahle technologie umí dobře dělat tmavé chloupky. Odstranit světle hnědé pak trvá mnohem déle. A určitě klasická laserová technologie nefunguje na šedivé nebo úplně blond. U těchto druhů ochlupení jsou metody dočasné a je u nich spousta klamavé reklamy.
Z jakých partií těla ochlupení odstraňujete?
Nejvíc nežádoucí může být všude, kde vám vadí. Paradoxně to může být v nose… Ženám ale asi nejvíc vadí ochlupení mužského typu. To znamená horní ret neboli knír, brada neboli plnovous, na krku, kolem bradavek, na břichu. Ale je i řada žen, které mají výraznější ochlupení na dolních končetinách, což bývá hodně dispoziční.
Zmínila jste atopický ekzém. Ten je noční můrou každé maminky. Dá se mu nějak předcházet?
Nedá. Je to onemocnění, které může v nejlepším případě během vývoje a puberty samo zmizet.
Kdy se nejvíce zhoršuje?
Na jaře a skoro vždy na podzim. Pak také když dítě vstoupí do dětského kolektivu, stresem a infekty. Jakmile přijde nějaká viróza – chřipka, rýma – zhorší se i kůže.
A jak v tomto období atopické kůži ulevit?
Je potřeba zintenzivnit preventivní promazávání dobrou a kvalitní kosmetikou – u atopiků i dvakrát denně. Své pacienty posílám do lékáren, aby si vybrali různé typy mastí s hojivými látkami, vitamíny atd.
Až v nejhorším případě se dávají látky, které jsou léčivé. Moderní lékař to nikdy nepřehání s kortikoidy, ale když už je napíše, je atopický ekzém opravdu ve vážném stavu. Kortikoidy jsou však na krátkodobé užívání. Zhruba týdenní – jednorázové používání s postupným vysazováním. To kůži nemůže uškodit. Jsou i moderní preparáty na bázi biologické léčby, ale u dětí se dávají až v nejhorších případech.
Jak může dlouhodobé užívání kortikoidů dětské kůži ublížit?
Dlouhodobé je nepřetržité každodenní jednorázové nebo dvoufázové mazání po dobu tří měsíců. Opravdu dlouhodobé užívání kortikoidů – myslím tím několikaleté – může způsobit takzvanou atrofii kůže, více rozšířených žilek, kůže paradoxně může být opotřebovaná…
Existuje způsob, jak na atopický ekzém vyzrát přírodní cestou?
Jednoznačně moře. To je léčebná klimatoterapie.