Nejspíš vás nepřekvapí, že snad nejčastějším úrazem v domácnosti jsou popáleniny, případně zranění způsobená opařením. Každému z nás se může stát, že při menším zaváhání, nepozornosti nebo ve shonu na sebe omylem vylijeme horkou kávu, spálíme se při vyndávání plechu z trouby, dotkneme se žehličky nebo jen nešikovně zapálíme svíčku.
V létě třeba rádi grilujeme nebo opékáme buřty u táboráku, na Silvestra odpalujeme rachejtle. A co když se něco takového stane malým dětem – následuje křik a pláč a vy běháte po domácnosti a hledáte, jak dítko utišit a hrozivě vypadající následky zmírnit.
Čtyři stupně popálenin
Základní zásadou je: zachovejte chladnou hlavu a jednejte s rozmyslem. Nejspíš se jedná pouze o první stupeň popálení, a to není zase tak velká tragédie. Stupně jsou čtyři podle závažnosti:
Povrchové (není nutné ihned volat lékaře):
I. stupeň: Poškození vrchních vrstev pokožky. Pokožka je zarudlá a oteklá. Častou příčinou bývá spálení od sluníčka.
II. stupeň: Poškození pokožky i škáry. Tvoří se puchýře. Jde o nejbolestivější stupeň popálení, protože ještě nejsou zničena všechna nervová zakončení.
Hloubkové (ihned voláme lékařskou pomoc):
III. stupeň: Nevratné poškození všech vrstev kůže, kdy je nutná chirurgická léčba. Kůže je šedobílá, žlutavá nebo nahnědlá.
IV. stupeň: Zuhelnatění. Dochází k poškození i dalších tkání, jako jsou kosti, šlachy apod.
Lékaře volejte vždy, když je zranění větší než 5 cm nebo byla postižena oblast krku a hrdla. Volejte ho také v případě, kdy k popálení došlo elektrickým proudem či chemikáliemi.
Zasáhněte ihned
A jak tedy zasáhnout? Držte se následujících kroků:
- Zabraňte dalšímu působení tepla/horka. Čím kratší doba a menší plocha, tím méně rozsáhlé následky.
- Po zjištění rozsahu zranění zvažte, zda je nutná lékařská pomoc.
- Chlaďte pouze postižená místa a vyhněte se chlazení celého těla. Hrozí totiž podchlazení či šok. Pokud je ke kůži přiškvařený oděv, nikdy ho nestrhávejte! Chlaďte přes něj. Můžete však postižené místo ostříhat okolo, aby pohyby tělem, a tudíž napínání látky, ránu dále netrhaly.
- Pokud byly zraněny ruce, sundejte veškeré prstýnky, náramky a hodinky, protože ruka může otéct a kovy v sobě navíc dlouho udrží teplo.
- V případě lehčího popálení můžete po zchlazení postižené místo vyčistit (použijte dezinfekci, která nepálí, jako je například Betadine) a následně namazat neparfémovanou hojivou mastí.
- Pokud je popálení závažnější, vyčkejte na příjezd lékaře, případně se držte jeho pokyny. Zraněného nenechávejte na přímém slunci a snažte se do něj dostat tekutiny. Oblast zranění můžete překrýt suchým a čistým obvazem.
Nikdy nepropichujte puchýře! Otevřená rána je totiž náchylná k infekci. Propíchnutí tak raději nechte na lékaři, který zákrok provede ve sterilním prostředí a ránu důkladně ošetří.
Co by nemělo chybět v lékárničce?
V žádné domácí lékárničce by neměla chybět dezinfekce, jako je například Betadine. Ten dezinfikuje i hojí a rychle zabíjí bakterie, viry, plísně. Navíc díky svému složení nepálí, takže sobě nebo své dítě ušetříte další bolesti. Dále byste měla mít v lékárničce přípravky, které obsahující panthenol nebo aloe vera (obě látky totiž pokožku vyživují a zklidňují). Na škodu také není pořídit si sprej s kyselinou hyaluronovou. Sprej uvádíme záměrně, postižených míst se snažte co nejméně dotýkat, a tak jsou přípravky ve sprejích obecně lepší než masti.