Už se vám někdy stalo, že jste jeli hromadnou dopravou, vzduch se téměř nehýbal, lidé kolem se na vás mačkali a dýchalo se vám špatně? Tato situace vás může během teplých jarních dnů kdykoliv potkat. Víme, jak takovým situacím, které mnohdy vedou k mdlobám, předejít. A co vlastně dělat, když člověk vedle vás omdlí? Umíte mu dát první pomoc?
Nejsou mdloby jako mdloby
Mdloby mohou mít několik příčin, zpravidla je dělíme do dvou skupin – fyziologické a psychogenní. Možná se vám vaše tělo snaží naznačit, že něco není v pořádku a častými mdlobami upozorňuje na chorobu, která vás postihla (např. srdeční potíže). Ve většině případů však jsou mdloby zapříčiněny špatným aktuálním stavem nebo prostředím, ve kterém se právě nacházíte. Organismus reaguje na nedostatek kyslíku v mozku krátkou ztrátou vědomí.
Zmíněná situace v dopravním prostředku, kde není čerstvý vzduch, a naopak dýcháte zvýšené množství oxidu uhličitého, a tělo polévá horký pot, není v létě ničím výjimečným. Kolaps ovlivňují vnější podmínky – horké a dusné prostředí, uzavřené prostory, úžeh nebo úpal. Mdloby často postihují také těhotné ženy, osoby s nízkým tlakem nebo osoby pod psychickým tlakem a stresem. I když jste zcela zdrávi, může se vám tak kdykoliv a kdekoliv náhle udělat špatně. Nebo také člověku, který sedí v autobuse vedle vás. Jak se v těchto případech zachovat?
Hlavně nepanikařte!
Nejčastějšími příznaky a předchůdci mdlob jsou pocení, nevolnost, závratě, zpomalený tep, snížený krevní tlak, pocit slabosti, zatmění před očima, šelest v uších, bílé rty a bledost. Pokud cítíte tyto příznaky, snažte si lehnout nebo se posaďte a dejte si hlavu mezi kolena. V těchto pozicích ulehčíte srdci namáhavou práci.
Pokud jste svědkem případu, kdy omdlí jiný člověk, můžete mu snadno pomoci. Když se dotyčný skácí na zem, zdvihněte mu dolní končetiny, zkontrolujte dýchací cesty. Pokud nedýchá, resuscitujte a volejte záchrannou službu. V opačném případě se snažte snížit počet možných příčin mdlob. Otevřete okno a zajistěte přístup čerstvého vzduchu. Nic nezkazíte přikládáním vlhkých obkladů na čelo postiženého. Pokud se do 5 minut neprobere k vědomí, volejte záchrannou službu.
V kostce:
Pokud pozorujete na někom příznaky mdloby, okamžitě ho položte nebo posaďte. Uvolněte oblečení, které by ho mohlo „škrtit“. Zvedněte dolní končetiny.
Pokud před vámi někdo omdlel, přetočte ho na záda, zakloňte mu hlavu a zkontrolujte dech. Zvedněte dolní končetiny. Pokud se neprobere, volejte záchrannou službu.
Související zranění
Často se stává, že osoba, která upadla do mdlob, se při pádu zranila. Ať už je to odřenina na rukou nebo na hlavě, ránu musíte samozřejmě ošetřit. V lékárničce by vám proto neměl chybět dezinfekční prostředek, ideálně takový, který nepálí, takže postiženému nezpůsobí další nepohodlí (např. Betadine), a je dobré při sobě mít čistý kapesník. V případě větších ran či vážnějších poranění pomozte postiženému vyhledat lékařskou pomoc.