Vývoj kloubů miminka začíná v prvních týdnech v děloze. Jestli budou kyčle v pořádku je jasné už v bříšku – vývoj je daný geneticky i stravou budoucí maminky. Důležité pro vývoj kyčlí pak jsou i první týdny života miminka.
Preventivní vyšetření správného postavení kyčlí je jedním z povinných vyšetření, která musíte se svým miminkem podstoupit. První takové vyšetření absolvujete už v porodnici, druhé v 6 týdnech věku miminka. Na to vám žádanku vypíše pediatr, případná další vyšetření už si hlídáte vy.
Vrozená vada – dysplazie kyčelního kloubu – se vyskytuje u zhruba 5 % populace. Znamená to, že se špatně vyvíjí jamka a hlavice kyčelního kloubu – správnou terapií se pak právě ta hlavička postaví do dna jamky a normálně se vyvíjí. Není jisté, co za touto poruchou stojí, pravděpodobně to bude souhra více faktorů.
Provádí se klinické a sonografické vyšetření, jsou hodnoceny rýhy v okolí kloubů, sleduje se, zda jsou rýhy symetrické a jestli je kloub dostatečně ohebný. U kloubu se ortoped zaměřuje na to, zda je pevný, stabilní a vytváří dostatečný odpor při pohybu.
Co je to abdukční polohování?
Nejen v případě diagnózy vývojových vad kyčlí u kojenců, ale také jako prevenci ortopedové doporučují tak zvané abdukční polohování. To je nutné v prvních 6 měsících života, kdy se kyčle malého miminka teprve vyvíjejí.
K abdukčnímu polohování vám ortoped předepíše nejspíš široké balení. Široké balení znamená poskládat dvě látkové pleny na třetiny, potom na polovinu tak, aby vznikl látkový pruh široký 15 až 20 cm, a ten se následně vloží do plenkových kalhotek přes papírovou plenu. Některé maminky si toto doporučení odnesou už z porodnice – i když mají skvělý nález (tedy nulový). Nic každopádně nezkazíte, pokud miminku budete první týdny dávat na noc dvě jednorázové plenky.
Ale zpět k širokému balení – s ním si totiž mnoho maminek vůbec neví rady. Na internetu najdete mnoho foto i video návodů, které vám pomohou a poradí, jak a čím takové balení uvázat. Pokud si ale ani tak nejste jistá, zda jste uvázala dobře, porozhlédněte se po speciálních kalhotkách – na trhu je bezpočet kalhotek dobře nahrazujících trojité balení. Výhodou je, že je snadno „uvážete“ a miminko navíc nebude mít zadek jako zeměkoule. Nevýhodou je vyšší cena (v řádu stovek), neměla byste se ale bát tyto peníze do zdraví svého dítěte investovat. Kalhotky navíc pak můžete dobře prodat jiné mamince – a navzájem si tak vypomoct.
Někteří ortopedové doporučují nošení miminka v šátku nebo nosítku. Dobré zkušenosti s těmito pomůckami mají i maminky. U šátků je samozřejmě důležitý správný úvaz – nejen vzhledem ke kyčlím, ale hlavně k zádům miminka. Proto je pro někoho lepší variantou ergonomické nosítko – to už správně uvázat určitě zvládnete.