Nevezete se na populární vlně pěstování vlastních bylinek, protože o terase si můžete nechat jen zdát, váš byt nedisponuje ani balkonem a okenní parapety jsou tak nešikovně řešeny, že na nich truhlíky nejdou upevnit? A jste přesvědčeni, že bylinky můžete pěstovat pouze na čerstvém venkovním vzduchu? Omyl. Sepsali jsme pro vás, jaké druhy můžete zkusit úspěšně pěstovat i doma v interiéru.
Takřka zadarmo si ještě navíc pořídíte krásnou a voňavou dekoraci, kterou můžete mít při vaření hned při ruce. Další výhodou je, že si doma můžete prodloužit sezonu i přes zimu, i když v tomto ročním období je obecně problém s nedostatkem světla.
Vyberte vhodné místo
Nejprve vyberte světlé, slunné místo. V létě se bude bylinkám dobře dařit co nejblíže jižního okna. V zimě nepohrdnou stolem, nad kterým často svítíte zářivkou – tam jim zároveň nebude od okna zima. Dejte si pozor, abyste bylinky nepostavili do blízkosti radiátoru, sálavé teplo nesnáší. Stejně tak jim vadí průvan. Při pěstování doma je také obzvláště nutné dopřát bylinkám výživnou půdu. Nejlepší volbou bude speciální substrát přímo pro bylinky určený, nebo smíchejte kvalitní zahradní zeminu s rašelinou a kompostem.
Dále je potřeba vybrat správné bylinky, nejjednodušší to bude ve formě sazenic. Kupte je v zahradnictví, ne v supermarketu. Ty supermarketové mívají necitlivě urychlený růsta brzy doma hynou. I když samozřejmě jde primárně o venkovní rostliny, některým z nich se může v interiéru dařit obstojně. Jsou to například tymián, rozmarýn, oregano, máta či meduňka. Poslední dvě jmenované potřebují vydatnější zálivku, ale i tak si dáváme pozor, abychom bylinky nepřelili. Stáním v misce s vodou bylinky spolehlivě zahubíte.
Péče o bylinky
Rostliny pravidelně stříháme, jednak pro užitek, jednak to bylinkám samotným svědčí, krásně znovu obrůstají a mají hezčí tvar. Bylinky v interiéru budou potřebovat pravidelné přihnojování. Vzhledem k tomu, že rostliny konzumujeme, si určitě vybereme hnojivo přímo pro bylinky a striktně se držíme návodu k použití. I při dodržení všech rad musíme počítat s tím, že rostlině se nebude dařit tak skvěle jako venku, a pravděpodobně nám od jara do podzimu nevydrží, ale pokud dodržíte výše popsané rady, můžete se této době dost přiblížit a bylinky bude možná potřeba obměnit pouze jednou. Jak již bylo výše psáno, sezonu se můžete pokusit protáhnout až do zimy, ale je bezpodmínečně nutné bylinkám vybrat velmi světlé místo.