Základní cestovní lékárnička se nemění, její vybavení si nastudujete na internetu, (článek na toto téma jsme vydávali ZDE), zkonzultujete se svým praktickým lékařem a přizpůsobíte potřebám, neduhům a chronickým i obvyklým chorobám vaší rodiny. Jsou ale různá prostředí, která si vyžádají i něco navíc.
Do kočárku i na výlet
Možná, že jste letos na větší dovolenou kvůli svému nejmladšímu prckovi nejeli, ale nejvíce drobných nehod se vám stejně stane na jednodenních výletech, pískovištích, hřištích nebo zábavních parcích. V kočárku či batohu vždycky (divili byste se, kolik rodičů to nedělá!) vozte náplasti, sterilní čtverečky, dezinfekci, která nepálí (např. Betadine), malé nůžky, jehlu, balíček sirek a několik tablet libovolného antihistaminika, případně antihistaminikum v kapkách.
Do auta
V autě by samozřejmě měla být neprošlá a plně vybavená autolékárnička. Přibalte si k ní dva páry gumových rukavic navíc (kdybyste potřebovali dávat první pomoc někomu, kdo krvácí, vždy si je nasaďte. V nervozitě snadno jedny prasknou), dále krabičku tablet na nevolnost (ty se dávají dětem i dospělým předem, ale může se stát, že zkrátka zjistíte, že závěrečné serpentýny k vaší chatě jsou nad sílu vašeho dítěte a při cestě zpět se zvracení budete chtít vyhnout). Do auta vezměte pevné sáčky pro případ zvracení, větrové bonbony, které dokážou větším dětem a dospělým v cestovní nevolnosti ulevit, a dostatek tekutin.
K moři
Pokud jedete k moři, a to zvláště s dětmi, vybavte lékárničku dostatkem prostředků řešících případnou přemíru slunce a zažívací potíže, což jsou nejčastější nepříjemnosti, které vás v přímořských oblastech potkají. Vezměte si Smectu proti průjmu, dále některý lék vhodný pro děti (např. Enterol) a silnější tablety pro dospělé (např. Imodium), nezapomeňte rehydratační nápoje typu Kulíšek, které nejen doplní tekutiny a soli, ale ledově vychlazené, po lžičkách podávané, jsou zdaleka nejúčinnější proti úpornému zvracení. Pokud je opravdu zle, zkuste nejprve kontaktovat delegátku. Než by vás nebo děti poslala do nemocnice, zřejmě se vám nejprve pokusí zajistit osvědčený „místní“ lék, který většinou výborně na zažívací potíže turistů účinkuje. Nezapomeňte, že odlišná strava a voda mohou způsobit naopak i zácpu, vezměte proto nějaké velmi šetrné projímadlo. Pro děti možná postačí švestková přesnídávka atd. Na případné spálení si zabalte Panthenol ve spreji, vaše kůže a vlasy ocení i různé druhy poopalovací kosmetiky. Dětem i sobě nezapomeňte ale vzít opalovací krém s faktorem minimálně 30.
Na chalupu
Zabalte si dostatek náplastí, obvazů, čtverečků a nepálivou desinfekci, jako je Betadine. Také soupravu pro bezpečné vytahování klíšťat (přípravek, který je bezpečně zabije, pinzetu, a opět dezinfekci) a třísek (jehlu, pinzetu). Není nic horšího než lít řvoucímu dítěti na rozbité koleno dědovu slivovici jen proto, že na chalupu si vždy balíte „jen pár“ věcí a zapomněli jste se patřičně vybavit.
Do hor
Pokud vás čekají horské túry a na terén nejste moc zvyklí, vždy s sebou mějte pevný trojcípý šátek, který vám pomůže stáhnout nohu v botě v případě, že si podvrtnete při špatném došlapu kotník. Podobnou minilékárničku, jakou jsme výše doporučovali například do kočárku, mějte nejenom na ubytování, ale i v batohu s sebou, až se vydáte objevovat krásy horské přírody.