Nejspíš už jste tohle slovo zaslechla, možná si ale nejste zcela jistá významem. Babyshower je oslava příchodu miminka na svět, párty, kterou většinou pořádají nejbližší kamarádky budoucí maminky, a to proto, aby mamince pogratulovaly, obdarovaly ji a oslavily budoucí přírůstek do party.
U nás tahle slavnost není tradiční, v poslední deseti letech je ale stále více oblíbená. Poslední večírek bez dítěte (a nejen proto, že pak se na žádný večírek už pěkně dlouho nedostanete) by podle průzkumu chtělo 70 procent žen, ale jen půlka z nich se takové oslavy dočká.
Součástí večírku je výzdoba v barvě podle pohlaví děťátka (nebo třeba v neutrální zelené, pokud pohlaví není známo), spousta dárků, nealkoholické nápoje a roztomilé občerstvení. Někdy také různé soutěže, aby si budoucí maminka vyzkoušela, do čeho jde. Přebalování panenky, ruční mačkání potravin na kašičky, sestavování slov do dětských říkanek a podobně. Jen pozor, některé ženy takovou „dětskou“ zábavu nemusí. Pak je na řadě několik dobře mířených rad od kamarádek, které již děti mají, i od těch, které to přeci musí všechno znát, protože jejich sestra/kamarádka/švagrová děti má.
Každopádně platí, že by si budoucí maminka z takové oslavy měla odnést několik darů, pár užitečných rad a hlavně dobrý pocit a krásné vzpomínky.
Tipy na organizování oslavy
KDY? Nejlepší čas na organizování oslavy příchodu miminka je dva až jeden měsíc před předpokládaným termínem porodu. V té době už je riziko potratu minimální, navíc pokud si maminka nechala říct pohlaví, teď už je téměř stoprocentně jisté, jestli budete párty ladit do růžova nebo do modra.
KOHO POZVAT? Nejbližší kamarádky budoucí maminky (v této době už to bývají třeba další těhotné ženy), případně sourozence a jiné rodinné příslušníky. Pánská účast se zpravidla vylučuje.
JAKÉ DÁRKY? Prvorodičkám se dárky kupují samy! Krok vedle neuděláte balením plínek a vlhčených ubrousků, protože těch není nikdy dost. Hodí se i látkové pleny nebo deky. Na kousátka, bryndáky a lžičky je ještě času dost, i tak ale balíček věcí „na potom“ udělá radost. Hračkou do kočárku i na doma také nic nezkazíte. Kapičky na bolení bříška na prdíky využije většina maminek (a většina si na tuto vychytávku před porodem ani nevzpomene). Myslete také na maminku! Radost jí udělá třeba něco sladkého na nervy (tedy něco, co vydrží) nebo nápoj z aloe vera, který dodá sílu při nekonečném nočním kojení/krmení. Nejlepší bude, když si s ostatními pozvanými rozdělíte, kdo koupí jaký dárek.
Pokud připravujete oslavu pro maminku, co už doma dítě nebo děti má, je výběr dárků složitější. Plínky a vlhčené ubrousky se hodí vždycky (pokud maminka nelátkuje), ostatní věci má už nejspíš po předchozích dětech. Nejlepším dárkem jsou pak služby – rozdělte si poukazy na činnosti, které mamince pomůžou. Může to být třeba hodina procházky s kočárem, aby si maminka odpočala. Umytí oken. Úklid bytu. Oběd či večeře až do domu
OBDAROVAT I PŘÍCHOZÍ? Hodí se na oplátku připravit dárek příchozím. Pokud oslavu organizujete až po narození miminka, může to být nějaká drobnost se jménem, datem narození, váhou a výškou miminka. Prostě něco, co každé připomene, že byla součástí téhle mimořádné události.