Většina zralých zdravých žen má menstruační cyklus úplně nebo takřka pravidelný. Jeho délka se u každé ženy liší, ale bývá v rozpětí 26 až 32 dnů, nejčastěji 28 dnů. Ženy, které užívají hormonální antikoncepci v pilulkách, se potom mohou spolehnout na naprosto pravidelný „pseudocyklus“. Proto, když se očekávaná menstruace nedostaví, a nepřijde ani další den nebo dva, většina žen si ihned pomyslí: „Jsem těhotná“. Ať již je z této zprávy nadšená nebo vyděšená, vyplatí se ještě s emocemi počkat. Opožděná, nebo dokonce i vynechaná menstruace může mít mnoho dalších příčin. Pojďme si je přehledně probrat jednu po druhé.
Začneme s tím nejméně „závažným“ důvodem, kterým jsou přirozené nepravidelnosti cyklu. Týkají se například mladičkých dívek v prvních letech menstruace a pak žen v přechodu. Obě dvě skupiny to může zpočátku vyděsit. Dívky by měly vědět, že to, že dostaly svojí první menstruaci, absolutně neznamená, že ji za 28 dní dostanou znovu. Cyklus potřebuje poměrně dlouhou dobu, aby se ustálil, uzrál. Není absolutně výjimečné, že na druhou menstruaci čeká po té první dívka marně, další přijde třeba až za dva nebo tři měsíce. Délka cyklu v prvních měsících i letech hodně kolísá, jednou může dívka krvácet po 25, podruhé po 35 a více dnech. Pokud už je dívce například 15 let, již sexuálně žije, ale stále má nepravidelnou menstruaci, kterou tak nemůže brát za bernou minci v potvrzení, zda je či není těhotná, měla by si velmi hlídat, zda používá spolehlivé metody antikoncepce a při opožděné menstruaci si raději co nejdříve udělat těhotenský test z lékárny. Dívka by se také měla naučit vést si menstruační kalendář, údaje z něj poté jsou velice důležité pro odborného ženského lékaře. Stejné pravidlo zvýšeného sebepozorování platí pro dámy po čtyřicátém roku. Pokud se jednou menstruace opozdí či nedostaví, může to být stejně tak první posel obávaného přechodu, jako pozdní a zřejmě již nechtěné těhotenství.
Nežádoucí účinek léků
Dalším obvyklým viníkem nepravidelného cyklu jsou různé léky. Pokud tedy některé z nich žena musí brát pro zlepšení či udržení svého zdravotního stavu, musí se s občasnými opožděnými či vynechanými menstruacemi smířit a rovněž se více hlídat, aby jí neunikl počátek těhotenství. Jedná se typicky o antidepresiva, některé léky užívané v onkologii, léky obsahující hormony. Je ale důležité poznamenat, že i pokud takové léky berete a váš cyklus se výrazněji „rozhodí“, raději se vždy nechte vyšetřit odborným lékařem, zda jsou skutečně na vině „pouze“ léky. Povinností je vyšetření v okamžiku, kdy vám kromě toho, že občas menstruace vynechá nebo se opozdí, sem tam nějaké krvácení přibude. Krvácení mimo pravidelný cyklus může být známkou vážné nemoci a vždy jej musí lékař vyšetřit a zjistit jeho příčinu!
Úbytek váhy, extrémní sport, stres
Dalšími viníky toho, že žena najednou přestane menstruovat, může být velká váhová změna, typicky zhubnutí, za krátkou dobu. Vynecháním menstruace, ale například i zvýšenou padavostí vlasů, lámavostí nehtů a celkovou únavou dá tělo ženě na vědomí, že redukci váhy přehnala natolik, že se tělu nelíbí. Váhu je potřeba shazovat pomalu, s rozvahou a nezapomínat přitom na vyvážený a pestrý jídelníček. Stejný důsledek se může objevit i po nemoci, která vedla k výraznější redukci váhy. Pravidelný cyklus zdravé či uzdravené ženy se obnoví, až se optimální váha vrátí. Podobný „nezdravý“ efekt na tělo může mít extrémní vrcholový sport či velký, nezdravý stres. Neduhem nepravidelného cyklus trpí mnoho vrcholových sportovkyň, což se dá brát jako potvrzení toho, že přílišné vypětí a extrémy ženskému tělu zkrátka nesvědčí, ať už si myslíme o rovnoprávnosti cokoliv. Stejné je to se stresem. Menstruace se může opozdit třeba studentkám před státnicemi, ženy by ale měly brát toto varování od přírody vážně a zařadit odpočinek a relaxaci. Dlouhodobý silný stres může vést k řadě nemocí stejně, jako k vážným nepravidelnostem v cyklu, které už například mohou bránit chtěnému otěhotnění.
Menstruaci ovlivňují nemoci
Dostáváme se ovšem k vážnějším příčinám toho, že se najednou menstruace nedočkáte. Jsou to nejrůznější onemocnění. I proto je vždy důležité větší nebo déletrvající nepravidelnosti v cyklu sdělit odbornému lékaři a nechat se vyšetřit! Problémy s nepravidelným cyklem mohou značit mimo jiné nádory ženského pohlavního ústrojí, problémy se štítnou žlázou, syndrom polycystických ovarií, pánevní zánětlivou nemoc nebo předčasné ovariální selhání. Pokud žena krvácí i mimo cyklus, uvažuje se o cystách, myomech, nádorech či mimoděložním těhotenství.
Kojení či nové pilulky
A proč ještě může vynechat menstruace? Třeba když žena změní druh hormonální antikoncepce. Pro úplnost dodejme, že jsou takové přípravky, například ve formě injekcí, kdy žena nekrvácí vůbec a je to normální. Dále žena většinou nemenstruuje během kojení, ale nedá se na to spoléhat jako na antikoncepci, protože dříve či později, u některých žen ještě v šestinedělí, se cyklus obnoví a otěhotnět lze dříve, než to žena zjistí prostřednictvím menstruace.
No, a pokud vám vynechala menstruace a žádný z výše uvedených problémů se vás netýká? Tak honem do lékárny pro těhotenský test. Pokud bude zarytě ukazovat jednu čárku a menstruace vůbec nepřijde, a stále vás nenapadne žádná příčina, navštivte gynekologa. To samé udělejte při dvou vynechaných menstruacích, při jakékoliv větší jednorázové nepravidelnosti nebo kdykoliv vás něco ohledně cyklu znepokojí.