Menopauza. Velký strašák nejen pro ženy po čtyřicítce. Některé ani nepoznají, že už ji mají, jiné se každý den potýkají s jejími nepříznivými projevy. Kolem menopauzy dodnes koluje mnoho mýtů, a právě proto se jí většina žen bojí. Není to potřeba. Menopauza totiž není nemoc!
Menopauza vás nepřepadne jako chřipka, ze dne na den vás nesloží, a také se nedá léčit čajem ani antibiotiky. Na menopauzu se tělo připravuje dlouhodobě, většinou její nástup poznáte díky nepravidelnému menstruačnímu cyklu, někdy se dokonce menstruace nedostaví vůbec. Taková přechodná fáze může trvat několik měsíců, ale i let.
Vy se na ni s námi můžete připravit. Vyvrátíme vám ty největší mýty, které kolem ní kolují.
Mýtus první: Menopauza = konec sexu
S příchodem menopauzy nepřicházíte o chuť na sex a už vůbec se sexu nemusíte vzdávat nebo se mu vyhýbat. Naopak. Chuť na sex a prožitky s pohlavním stykem spojené se často prohlubují.
Mýtus druhý: Menopauza přichází s 50. rokem
Tento mýtus se zakládá na skutečnosti, že menopauza se týká nejčastěji žen kolem padesátého roku. Faktem ale je, že někdy se prostě dostaví dřív – po čtyřicítce – a někdy zase dýl – třeba až před šedesátými narozeninami. Dřívější začátek mohou mimo jiné ovlivnit chirurgické zákroky jako je odstranění dělohy nebo hysterektomie. A samozřejmě také stres.
Mýtus třetí: V období menopauzy ztloustnete a zblbnete
Tohle není ani tak mýtus, jako spíš hloupost. Průběh menopauzy je u každé ženy jiný, některá zhubne, jiná ztloustne, u další se váha vůbec nepohne. Záleží totiž na průběhu menopauzy, respektive průvodních jevech. Pokud budete trpět na návaly horka, pravděpodobně nebudete mít moc chuť k jídlu, ale ani k pohybu. Některá z nás díky tomu zhubne, jiná ztloustne.
Ubývající hormony nicméně skutečně mohou napáchat v ženském těle paseku, a to se pak může chovat úplně jinak. Důležité je vnímat své tělo a pocity a pozorovat změny, a následně se jim přizpůsobit. Předejdete díky tomu nejen zvyšování váhy a zvětšování obvodu pasu.
Na činnost mozku, uvažování, logiku, počítání, jednání, charakter pak menopauza nemá vliv už vůbec. Respektive negativní vliv menopauzy nikdy nebyl, a troufáme si říct, že ani nebude, prokázán.
Čistá fakta: Co vás čeká a nemine
Ztráta menstruace je přirozený stav. V období menopauzy dochází k útlumu funkce vaječníků, a tak se v ženském těle sníží tvorba estrogenu a progesteronu, respektive žena už nemůže otěhotnět. Mezi časté negativní průvodní jevy patří návaly horka, bušení srdce, únava a nervozita. Nepříjemným průvodním jevem je také vysychání vaginálních sliznic. S tím jde ale v rámci mezí bojovat třeba používáním vhodného vaginálního gelu, který zvlhčuje, chrání a obnovuje sliznice (např. Hydrofemin), nebo léčbou, kterou vám navrhne váš gynekolog.
Jak zmírnit nepříjemné projevy menopauzy?
Kromě toho, že by si žena měla v tomto období začít více uvědomovat sama sebe a vnímat svoje tělo, pomůžou i potravinové doplňky a bylinky v různých formách (čaje, vonné oleje, pěny do koupele…).
Největší účinek pak mají prostředky, které si můžete dopřát zdarma – pravidelná fyzická aktivita, dobrá životospráva, pitný režim, omezení alkoholu, kouření a kofeinu. A hlavně klid.