Možná jste o něm ještě nikdy neslyšeli. Je však na čase to napravit. Výzkumy totiž prokázaly, že amarant má unikátní léčivé účinky. Proto by rozhodně neměl chybět v jídelníčku lidí s vysokým cholesterolem a celiakií.

Z dietického hlediska amarant stojí na vysoké příčce. Neobsahuje totiž lepek, proto je ideální pro ty, kteří trpí celiakií. Amarantový olej navíc obsahuje vysoký podíl nenasyceného uhlovodíku zvaného skvalen, který nejenže pomáhá v boji proti rakovině, ale také snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. A to není vše, čím se amarant vyznačuje.

Ďáblova rostlina

Vraťme se ale k samotné rostlině. Za cizokrajně znějícím slovem amarant se skrývá jednoletá mnohosemenná bylina, vzhledem připomínající spíše dekorativní rostlinu. Amarant znali už staří Inkové, Mayové a Aztékové. Byl pro ně hned za kukuřicí základní potravinou. Ze zrn připravovali mouku, listy upravovali jako zeleninu.

Indiáni ho též nazývali „zlaté zrno Boha“, „aztécká pšenice“ či „chléb Inků“. Díky svým nutričním a léčebným vlastnostem si amarantu cenili víc než kterékoli jiné potraviny a uctívali ho jako dar bohů.

Sklizeň této rostliny byla pro indiány vždy velkou událostí, na které se podílela celá vesnice. Při některých posvátných rituálech dokonce používali figurky lidí vyrobených z amarantové mouky, medu a obětní lidské krve.

Za pěstování trest smrti

Kvůli posvátnému uctívání amarantu španělští kolonizátoři po dobytí říše Inků jeho pěstování zatrhli. Španělé ho přejmenovali na „ďáblovu rostlinu“. Zákaz trval v Evropě několik století a za jeho porušení hrozil trest smrti. Amarant upadl v zapomnění. Jen indiáni žijící vysoko v horách střední Ameriky ho pěstovali dál.

Až v minulém století se kvůli vědeckému výzkumu opět dostal amarant, kterému se rovněž říká laskavec, v USA do středu zájmu. A mnoho vědeckých ústavů po celém světě se začalo předhánět, aby se znovu dostal do povědomí veřejnosti.

Důležitý pro vegetariány i sportovce

A proč je amarant tak cennou rostlinou? Pojďme si vyjmenovat ty nejdůležitější látky, díky nimž se řadí mezi zdraví nejprospěšnější suroviny.

  • Je obrovskou zásobárnou kvalitní bílkoviny (ze všech obilovin jí má nejvíce), která se svým složením podobá plnohodnotným bílkovinám živočišného původu. Proto je výbornou potravinou pro vegany a vegetariány.
  • Bílkoviny amarantu obsahují ve větším množství esenciální aminokyselinu lysin, která hraje důležitou roli v tvorbě a regeneraci mozkových buněk. Proto je důležitá ke správnému duševnímu vývoji malých dětí. Prospěšná je ale i pro sportovce a starší lidi.
  • Semena amarantu mají v průměru o 0,9 až 2,1 % vyšší obsah vlákniny než ostatní cereálie jako např. pšenice, žito, ječmen, kukuřice, rýže. Vlánina je prospěšná při léčbě zácpy, výborná je jako prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku.
  • Oproti ostatním obilovinám má i několikanásobně vyšší obsah minerálních láteknapř. hořčíku, vápníku, sodíku, fosforu, draslíku, železa…(100 g amarantu obsahuje zhruba 42 % doporučené denní dávky železa).
  • Důležité zastoupení mají i nenasycené mastné kyseliny – především kyseliny linolové a olejové, které snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Pleť jako dvacítka

Stále populárnější je v poslední době také využití amarantu v kosmetice. Všechny části rostliny totiž obsahují biologicky aktivní látky, některé jsou naprosto unikátní. Proto výrobci laskavec přidávají do různých ochranných a léčivých preparátů, které pleť zvlhčují, vyhlazují, vyživují a dodají jí svěžest a jemnost.

Při použití přípravků na vlasy pak posiluje kořínky, podporuje růst, zlepšuje jejich strukturu, elastičnost a zvyšuje lesk.

 

Namíchejte si sami…

Amarantový výluh: Jednu polévkovou lžíci sušených amarantových listů zalijeme sklenicí vařící vody. Necháme zhruba hodinu a půl odstát a přecedíme. Krk a tváře potíráme 3krát denně.

Masku na mastnou pleť: amarantové listy rozmělníme a smícháme s mletými ovesnými vločkami. Maskou potřenou pleť necháme 15-20 minut působit. Poté umyjeme teplou vodou a přiložíme ubrousek namočený v amarantovém výluhu.

Masku na krk a dekolt: vytvoříme kaši z rozmělněných listů smíchaných s teplým mlékem. Rovnoměrnou vrstvu naneseme na ubrousek a na zhruba 20 minut přiložíme na krk a dekolt. Poté umyjeme teplou vodou.