V souvislosti s problémy s pánevním dnem se nejčastěji mluví v souvislosti se ženami. Ale stejný problém s ním mohou mít i muži. Na co si dát pozor a jak pánevní dno procvičovat?
Mnohdy máme pocit, že svaly pánevního dna ochabují převážně kvůli věku nebo u žen v souvislosti s porodem. Ale není tomu tak jednoznačně. Také v důsledku absence aktivního pohybu a sedavého života ochabují svaly pánevního dna. A to právě nejen u žen, ale i stále více i u mužů. A nemusí jít jen o ochablé svalstvo. Někdy jsou svaly v pánevní oblasti ztuhlé a v křeči. Tento stav není dobrý pro prostatu ani pro bederní páteř.
Hlavní problém: inkontinence
Inkontinence, neboli samovolný únik moči či stolice, je mylně spojována především se staršími lidmi. Tento zdravotní problém, který je navíc vnímám jako choulostivé téma. Statistiky uvádějí, že inkontinencí, třebaže jen přechodnou, trpí 50 % všech žen, a to i v produktivním věku. Příčiny mohou být různorodé. Ve většině případů je močová inkontinence způsobena ochabnutím zevního svěrače močové trubice a oslabením svalů pánevního dna, které není způsobeno pouze věkem. Může k němu dojít například také po porodu nebo při těžké fyzické námaze. Prevencí a jednou z možností konzervativní léčby je rehabilitace svalů pánevního dna. Močová inkontinence může mít několik stádií, podle toho, v jakých situacích k ní dochází popřípadě v jakém rozsahu. Zpočátku může být únik moči spíše náhodný a spojený například s fyzickou námahou jako je vstávání z křesla nebo kýchnutí. Pokud ale tyto problémy nezačneme řešit včas, může postupně docházet ke zhoršování našich obtíží.
Cvičit, ale správně
„Ne všechna cvičení jsou však pro posílení svalů pánevního dna účinná a vhodná. Byť by se mohlo zdát, že v posilovně při zvedání těžkých závaží automaticky posilujeme všechny svaly, není tomu tak. Svaly pánevního dna mohou v důsledku nesprávného cvičení i špatně fungovat. Důležité je účinně aktivovat právě svaly pánevního dna. Při cvičení je navíc důležité pracovat správně i s dechem, protože s funkcí pánevního dna je spojena také funkce bránice, břišních a zádových svalů. Svůj význam má tedy i posílení CORE, tedy středu těla,“ říká Markéta Brožová, hlavní trenérka fitness center pro ženy Contours. V případě posilování pánevního dna doporučuji spojit s trenérem nebo fyzioterapeutem. Podle fotek ani videa jej většinou nezacvičíte správně. Svaly pánevního dna, pokud nefungují, nespolupracují s vaším mozkem. Ani si je neuvědomujete. Musíte s nimi nejprve doslova navázat spojení, vnímat je. A to se vám podaří pouze s odborným dohledem.
Když sex bolí…
Kromě tabuizované inkontinence je důsledkem ochablých svalů v pánevní oblasti také bolestivý sexuální styk. „Jakmile není v pořádku pánevní dno, může se to projevit nepříjemnými pocity nebo bolestí při sexu. Hlavní sval pánevního dna je zodpovědný i za kvalitu sexuálního prožitku u ženy i muže. Při ochabnutí může dokonce dojít i k neschopnosti dosáhnout orgasmu. Svaly pánevního dna ale nemusí být jen ochablé, mohou být i v křeči a stažené a v takovém případě pak právě dochází k bolestivému pohlavnímu styku a k neplodnosti,“ vysvětluje trenérka. V případě, že je sexuální styk bolestivý, asi úplně dobré „léčit“ se pravidelným sexuálním stykem. Pomoci ale může erotická pomůcka, tzv. vaginální kuličky, která má prokazatelné zdravotní účinky. Právě proto se prodává v lékárnách nebo dokonce i v některých drogeriích. Kuličky způsobují v pochvě jemné vibrace, které stimulují vnitřní svaly a prokrvují je. Žena má pocit, že musí kuličky držet (ale nebojte, jsou vyrobeny tak, že nevypadnou) a tím pánevní dno účinně posiluje. Navíc čím jsou kuličky těžší, tím je cvičení namáhavější.
Dávejte pozor i na svého muže
Dysfunkce pánevního dna naopak působí i mužům nemalé problémy. Sice se o tomto problému mluví více v souvislosti se ženami, kterých se toto téma dotýká asi mnohem více a častěji, ale je pravdou, že vzhledem k dnešnímu neaktivnímu životnímu stylu nejsou ani u mužů tyto svaly tak pružné a aktivní. „Ženy jsou náchylnější z jednoho prostého důvodu – kvůli těhotenství a porodu. Na vině pak dále může být nadváha, nošení těžkých břemen (jen si zkuste spočítat, kolikrát za den vezmete do náruče dítě J ), dále chronický kašel nebo zácpa,“ dodává Markéta Brožová s tím, že i u mužů je jejich funkcí je podpora vnitřních orgánů (udržují je ve správné poloze) a střev, kontrola močení a vyprazdňování. Také zabezpečují sexuální funkci, kooperují s hlubokými zádovými svaly, příčným břišním svalem, bránicí a dalšími svaly. „Oslabení svalů pánevního dna u mužů může vést až ke ztrátě intenzivního sexuálního prožívání, k erektilní dysfuknci a stejně jako u žen k inkontinenci, dále také mohou mít (muži i ženy) problémy s páteří. Svaly musí být pevné a pružné, protože ve vyšším věku, kdy se mužům zvětšuje prostata neboli předstojná žláza, díky tomu dochází k eliminaci problémů s močením a impotencí. Muži tedy stejně jako ženy mohou cvičit tzv. Kegelovy cviky na posílení pánevního dna. Díky nim totiž mohou muži zlepšit kontrolu močového měchýře po operacích prostaty, zlepšit erektilní dyfunkci a vylepšit si chuť na sex,“ říká závěrem trenérka.