Symbolem Vánoc jsou kromě dárků, stromečku a sněhové pokrývky také plné stoly jídla. Přitom by právě svátky měly být plné klidu, společných zážitků a lásky. Víte, jak to letos zvládnout svátky beze stresu a bez přejídání? My ano!
Smažený kapr, bramborový salát, kachna, cukroví, čokoláda, řízky, klobásy a vánočka s máslem – všechno to slané, sladké, tučné a smažené jídlo je sice výborné, ale náš žaludek jej rozhodně neocení. Namísto užívání pak polykáme prášky na podrážděný žaludek a už už přemýšlíme, jak ta nabraná kila po Novém roce zase shodíme. Ten pocit těžkosti si snad každý z nás vybaví na počkání, přesto se ale neubráníme a znovu se pouštíme do ‚vánočního obžerství‘, které vede jen k nevolnosti a kilům navíc. Proč? Vánoce by měly být přeci symbolem klidu a míru a ani naši předkové se od rána do večera necpali pochutinami. Čím to tedy je, že dáváme přednost sladkému jídlu před ovocem, kapra smažíme v trojobalu a zajídáme ho salátem s majonézou, když v dřívějších dobách se stůl plnil jen dietním krocanem a malými kousky cukroví?
Proč o Vánocích tloustneme?
Kromě lákadel typu bramborový salát a cukroví je strašákem ohrožujícím naši linii také to sváteční období návštěv a posezení s přáteli. „Všude před vás postaví misky a talíře s dobrotami a je velmi těžké těmto nástrahám odolat a hlavně odmítnout,“ říká hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová. Dalším nepřítelem linie je pak podle odbornice také svařené víno nebo frťánek. Některé druhy alkoholu (pivo, víno, sladké likéry) obsahují velké množství cukrů, ale pozor, veškerý alkohol má vysokou energetickou hodnotu. Alkohol dále narušuje metabolismus sacharidů a tuků. „Zvlášť když se alkohol zkombinuje s kalorickým jídlem (chipsy, oříšky a tučné sýry). Veškeré kalorie z těchto potravin se ukládají ve formě tuku,“ vysvětluje celý proces odbornice a dodává, že náš organismus je plně zaměstnán odbouráváním alkoholu, který je pro něj toxinem. V čase vánočním rovněž poklesne i fyzická aktivita. Směs všech těchto okolností je příčinou stoupající ručičky na váze. Kromě přibývání na váze se ale náš organismus potýká také s překyselením. „Člověk trpící překyselením vnitřního prostředí organismu je náchylný k alergiím, častým zánětům, vysokému krevnímu tlaku, mívá problémy s lymfatickým systémem, krevním cukrem, látkovou výměnou, zúžením cév. Překyselení těla bývá často doprovázeno poruchami spánku, zvýšenou nervozitou, depresemi nebo nízkým fyzickým výkonem,“ uvádí na pravou míru MUDr. Ondřej Nývlt.
Kolik aktivity potřebuje tělo na odbourání alkoholu:
3 půllitry „desítky“ (1 950 kJ) = 1 hodina intenzivního plavání
2 velké panáky rumu (720 kJ) = 1 hodina jízdy na kole/rotopedu
2 panáky (50 ml) skotské whisky (996 kJ) = 30 minut běhu
3 sklenky (2 dcl) sladkého bílého vína (1 920 kJ) = 1 hodina chůze v terénu
Jak překyselení zabránit
Kyselost organismu v negativním smyslu ovlivňuje hned několik faktorů – strava, stres, nesprávné dýchání a nedostatek pohybu. „Ráno je dobré začít den zásaditým nápojem – jedním z nejlepších je voda s citronem,“ říká lékař. Díky jedné sklenici upravíte pH organismu a zabráníte ztrátám vápníku, draslíku a hořčíku, které tělo potřebuje pro svoji správnou funkci. Mezi potraviny, které nám o vánočních svátcích způsobují nejvíce problémů, patří mimo jiné máslo, smetana, mléko, solené arašídy, pivo, víno, likéry, ocet, cukr, uzeniny a maso. „Pomoci organismu ale můžete, když přidáte zásadotvorné potraviny,“ vysvětluje Nývlt. Tedy například banány, jablka, sušené nesířené meruňky, zelený a bylinný čaj, lískové ořechy, zelenina, zázvor, česnek, pomeranč, ananas nebo mango.
Procházkou ke klidným Vánocům
Již před staletími naši předkové trávili vánoční čas neustále v pohybu. Úklid sněhu, nákupy, návštěvy kostela a rodiny – to vše se navíc absolvovalo většinou pěšky. „Dnes sedíme na gauči u televize a říkáme, že si užíváme vánoční pohodu. Navíc si až k televizi nanosíme jídlo a jediným sportem je tak cesta od pohovky k lednici,“ varuje Bartolomějová. Dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu umožníte tělu lépe pracovat a spalovat a ulehčíte organismu, aby se okysličil a začal spalovat energii nashromážděnou z množství zkonzumovaných dobrot. Ideální pohyb je chůze. Procházka venku vám navíc „pročistí hlavu“ a zmírní duševní napětí. Vyrazte tedy alespoň jednou denně na procházku a užívejte si aktivní čas strávený s celou rodinou. Víte, jak jste na tom se spalováním kalorií při běžných zimních radovánkách?
Příklad fyzických aktivit a počet kalorií, které se spálí za 1 h daného pohybu
Chůze po rovině 5 km/h – 1210 KJ
Chůze v terénu – 1758 KJ
Chůze v horách – 2051 KJ
Bruslení – 2051 KJ (odpovídá např. porci klasického bramborového salátu)
Sjezdové lyžování lehké – 1469 KJ
Odmetání sněhu – 1260 KJ (odpovídá např. porci smaženého kapra)