Nemusíme asi vyjmenovávat všechny nástrahy, které na nás číhají na štědrovečerním stole, u příbuzných a známých na návštěvách i na vánočních trzích. Smažené, sladké a tučné speciality u nás v Česku prostě k Vánocům patří. Neodpírejte se. Naučte se jíst tak, ať neurazíte, pochutnáte si a zároveň se vejdete do plavek (a do dveří).

Jez do polosyta, pij do…

Nemusíte ochutnat všechny druhy cukroví, hlad a chutě zahánět ujídáním bramborového salátu a sníst všechno, co jste nakoupili. Kromě tradičních dobrot k Vánocům totiž patří i ovoce. Raději si do misky nakrájejte jablíčka, oloupejte pomeranče, pomelo, ozdobte si stůl nesolenými oříšky. Tyhle věci mlsat můžete.

Povánoční kila mohou být způsobena i větším množstvím alkoholu. Vždyť kdo z nás by odolal voňavému punči, svařenému vínu a medovině a hlavně domácímu vaječnému likéru! Poperte se tedy o to, kdo bude řídit. Kdo řídí, nepije a nepřibírá!

Odmítněte nášup

Jezte pomaleji a odmítněte nášup, pokud to není nezbytně nutné (což zpravidla není). Ať je bramborový salát jakkoliv dobrý, už jste svou porci měla a není potřeba jíst i za souseda.

Nejdůležitější je nic si nevyčítat! I když jste dietní zásady porušila, už se tak stalo, čas stejně nevrátíte. Nezaměstnávejte hlavu výčitkami a poučte se. Radši si jděte provětrat hlavu ven – na brusle, na procházku, na běžky.

Udělejte si svátky „dietnější“

Při pečení používejte alespoň částečně celozrnnou nebo žitnou mouku. Čokoládu používejte hořkou a slaďte medem, sušeným ovocem a skořicí.

Polévku nezahušťujte jíškou, ale rozmixovanou zeleninou nebo bramborou. Smaženého kapra nebo řízek nechte okapat a ještě vysušte přebytečný tuk v ubrouskách. Pokud vám to vaši strávníci dovolí, do salátu nepřidávejte uzeninu. Každá ušetřená kalorie se počítá – tedy odečítá.

Shazujte kila i o Vánocích!

Nemusíte stepovat před fitness centrem ani vyběhnout s čelovkou do studeného zimního rána. Spalovat se dá i díky vánočním zvykům! Tím nejrozšířenějším „vánočním sportem“ jsou procházky. Odpolední procházky klidnou zasněženou krajinou, hodinové venčení psích miláčků, obcházení rodiny a známých. Díky chůzi můžete spálit to cukroví, co jste si natajňačku dali po večeři i nejlepší chlebíčky od babičky.

Že jsou vánoční tradice a zvyky jen pro děti? A víte, kolik kalorií spálíte při takovém házení střevícem, přeskakování sekery nebo koledování? To už za to stojí, vydat se do historie a držet se toho, co naše babičky a dědečkové považovali za neměnnou součást svátků vánočních. Jo, a pozor – líbačky pod rozkvetlým jmelím se taky počítají!

 

Čím se nacpete ve světě

V Americe vás pohostí krocanem, několika druhy šunky a spoustou sladkého  biskupským chlebíčkem, pudinkem, stůl se musí doslova a do písmene prohýbat pod množstvím jídla a vše se musí sníst.

Ne nadarmo jsou Francouzi nazývání gurmány Evropy. Tady se na štědrovečerním stole můžete setkat s lanýži, ústřicemi, šneky, světoznámými žabími stehýnky a na dobré trávení vám nabídnou karafu toho nejlepšího vína.

Na severu Evropy, ve Švédsku, se jí sušená treska s bílou omáčkou a speciální kořeněný chléb se zázvorem a hřebíčkem. Švédové k tomu mají ještě fazole se slaninou a klobásky. Pro našince opravdu zvláštní kombinace.

Německo a Rakousko jsou nám blíž a jejich štědrovečerní tabule není až tak odlišná od té naší. Oblíbeným jídlem je pečená husa, kompot, klobása a bramborový salát. Někde se setkáte i s kaprem nebo jinou rybou. A každý zná taky štolu, velmi sladkou obdobu naší vánočky s kandovaným ovocem uvnitř.