Záda a páteř občas bolí každou z nás. Bez ohledu na věk. Můžeme aktivně sportovat nebo nic nedělat, přesto se můžeme jednoho dne probudit s tím, že se bez cizí pomoci zkrátka nezvedneme.
Existuje ovšem pár osvědčených tipů, které vám pomohou páteř narovnat a udržet si zdravá záda, která nebolí ani po celonočním spánku. Které to jsou?
6 tipů pro zdravá záda:
Správná obuv
Nejdůležitějším doplňkem oblečení jsou boty. A to nejen z estetického hlediska, ale především toho zdravotního. Nosit jen vysoké podpatky vašim zádům rozhodně neprospěje. Stejně tak sportovní obuv není vhodná na celodenní nošení. V nesprávné obuvi nebo v botách, které nosíte až příliš často, si totiž namáháte klouby, svaly a rovněž i vazy kotníků a chodidel. Nejlépe uděláte, když boty budete přes den střídat a to podle příležitosti – obuv do práce, na doma, na procházku, sport nebo třeba do společnosti.
Správné stravování
Své dělá i správné stravování. Když budete jíst mléčné výrobky a pít mléko, vaše tělo bude mít dostatek vápníku, který potřebují vaše kosti. V lékárně si pak lze přikoupit želatinu, která se postará o vaše klouby.
Pohyb
Důležitý je i pohyb. Ale s rozumem. Neznamená to, že začnete provozovat první sport, který vás napadne. Je třeba cviky provádět správně, jinak si ublížíte. Pokud se chystáte do posilovny, alespoň na prvních pár hodin si vezměte trenéra. Nebo zkuste jógu. Během hodiny si poctivě protáhnete všechny svaly, klouby i páteř.
Posilovat můžete každý den. Při sezení tlačte lopatky k sobě a stahujte hýždě. Můžete rovněž stahovat břišní svaly a ramena od uší, blíže k zemi. Tak zároveň posilujete i zádové svaly.
Životní styl
Čím větší nadváhu budete mít, tím více budete zatěžovat váš organismus. V důsledku toho vás začnou bolet svaly i klouby. Naopak nízká hmotnost může mít výrazný podíl na špatný vývoj tělesné konstrukce a také na nedostatečnou produkci hormonů.
Sezení
Jak sedíte v práci? S nohou přes nohu? Nebo snad s nohou pod sebou? A doma na pohovce? Správně byste měla sedět tak, že kolena budou ohnutá do pravého úhlu a záda by se měla celou plochou opírat o opěrku. U počítače je dobré dbát na to, abyste měla lokty ohnuté do pravého úhlu, monitor jste měla rovně před očima, ale tak, abyste je při pohledu na monitor mírně klopila.
Rozložení váhy
Nikdy nenoste příliš těžké věci. Rovněž máte-li těžkou kabelku nebo nákup, je lepší nosit batoh. Tak se váha alespoň rozloží. Nikdy nenoste těžkou tašku jen přes jedno rameno.
Pánev Lehněte si na břicho a hlavu si opřete o čelo. Ruce nechte podél těla, dlaněmi dolů. Paty vytočte ven, špičky naopak dovnitř. Povolte nohy, jemně podsaďte pánev a pořádně zatněte břišní svaly. Alespoň pět až deset vteřin pozici prodýchávejte. Pozici opakujte alespoň pětkrát.
Cvik 2:
Kyčle Opět si lehněte na břicho, rozpažte ruce, nohy nechte volně ležet. Pak jednu nohu ohněte do pravého úhlu a koleno pomalu přisouvejte blíže k prostoru pod paží. Koleno ovšem nesmíte zvedat z podložky. V závěrečné fázi můžete kolenu k podpaží pomoci i rukou. Opět v této pozici pár sekund setrvejte a pak se pomalu vracejte do původní pozice. Cvik opakujte pro pravou i levou nohu alespoň pětkrát.
Cvik 3:
Správný dech Tentokrát si lehněte na záda a vypodložte si nohy židlí. Tak bude hlava v prodloužení krční páteře. Uvolněte ramena a ruce nechte podél těla. Při dýchání nechte hrudní koš zcela uvolněný. Žebra se snažte mít stále stažená a přitisknutá k podložce. Jakmile se žebra vysunou nahoru, je to špatně. Dech směřujte do pánve a kyčlí. Cvičení opakujte pár minut, nejlépe dvakrát denně.