Chybí vám energie a špatně spíte? Nemůžete zhubnout, i když pravidelně cvičíte, a nadzvedne vás každá maličkost? Začněte se řídit svými biorytmy a uvidíte, že brzy bude líp.
Tradiční čínská medicína dělí denní cyklus na 12 částí po dvou hodinách, přičemž každému orgánu je přisouzen čas, kdy dosahuje své nejvyšší aktivity. O 12 hodin dříve (či později) naopak odpočívá a jeho aktivita se sníží na minimum. V praxi to znamená, že v určitou dobu naše orgány nejlépe přijímají prospěšné látky a současně se zbavují škodlivin. A my je v tom můžeme podpořit. Jak? Tím, že budeme respektovat přirozený biorytmus. V opačném případě – pokud třeba pravidelně ponocujeme v době, kdy už máme dávno spát – si koledujeme o různé zdravotní problémy.
23.–1. hodina
Začíná pracovat žlučník. Lidé, kteří mají potíže s tímto orgánem, se budí, nebo nemohou usnout. Také žlučníkové záchvaty přicházejí obvykle v tento čas. Organismus tráví tuky, takže byste v noci neměli pořádat nájezdy na ledničku.
1.–3. hodina
Vrcholí proces detoxikace a největší aktivita je soustředěna v játrech. Dopřejte jim klid, neponocujte a nepijte alkohol ani kávu. Pokud jste v práci nebo na cestách, buďte hodně opatrní. Tělo se nachází ve fázi největšího útlumu a do mozku proudí minimum kyslíku.
3–5. hodina
Jestli kouříte, máte astma nebo jste nachlazení, zřejmě se budete probouzet právě v této době, kdy se čistí plíce. Mnozí si pak budou muset po ránu pořádně odkašlat. Mezi třetí a pátou hodinou ranní se nám zdá také nejvíc snů, takže opět platí – neponocovat!
5.–7. hodina
Aktivitu přebírá tlusté střevo. Je dobré, když si zvyknete se v tuto dobu pravidelně vyprazdňovat. Snažte se vyhnout rannímu stresu, vstávejte zvolna a beze spěchu. Uvařte si bylinkový čaj, nebo si dejte sklenici vlažné vody s citronem a protáhněte se.
7.–9. hodina
Nastává fáze žaludku, který ze všeho nejvíc ocení teplou snídani. Dopřejte si třeba kaši s ovocem a se skořicí nebo míchaná vajíčka s dušenou zeleninou. Tělo teď touží po teple, takže na studenou sprchu zapomeňte. Otužování je skvělá věc, ne však v tuto dobu.
9.–11. hodina
Na vrcholu je slinivka břišní a slezina. Jestli vás honí chutě na sladké, teď si ho můžete dopřát bez sebemenších výčitek. V tuto dobu byste to neměli přehánět s fyzickou prací. Mnohem víc vám prospěje duševní aktivita.
11.–13. hodina
Doba srdce. V ideálním případě byste měli odpočívat, krátce se prospat, vyrazit na malou procházku, nebo dělat věci, které vás baví. Což ale v práci většinou nejde. Tak se aspoň zkuste věnovat úkolům, které vás co nejméně zatěžují.
13.–15. hodina
Štafetu nyní přebírá tenké střevo. V klidu se naobědvejte, snažte se vyhýbat stresu a fyzicky náročným činnostem. Pokud plánujete návštěvu zubaře, měli byste tam zajít právě v této době, kdy se výrazně snižuje citlivost zubů.
15.–17. hodina
Momentálně nejvíc pracuje močový měchýř. Propláchněte tělo bylinkovým čajem a klidně si dopřejte vydatnější jídlo. Můžete zajít i do fitka, fyzická výkonnost teď rychle stoupá. Nastává správný čas i pro učení cizích jazyků, dobře funguje dlouhodobá paměť.
17.–19. hodina
V činnosti jsou ledviny. Vyhněte se proto všemu, co jim škodí. Odpusťte si kávu, alkohol, příliš slaná nebo sladká jídla, pijte hodně čisté vody, buďte v teple a nestresujte se. Do 19. hodiny si pokud možno vyřiďte všechny důležité povinnosti.
19.–21. hodina
Přichází čas osrdečníku (blána obalující srdce), kdy se člověk stává velmi vnímavým. Tato doba je ideální na učení a duchovně laděné aktivity – poslech hudby, návštěvu divadla, četbu apod. Nyní také nejúčinněji zabírají antibiotika.
21.–23. hodina
V tento čas se aktivuje tzv. trojitý ohřívač. Číňané tímto pojmem označují nehmotný (energetický) orgán v oblasti žaludku, kde se soustředí životní energie. Tělo se teď připravuje na spánek. Nekuřte, nejezte, nepijte kávu ani alkohol, relaxujte nebo meditujte.