Léto přeje koupání, jenže mnohé z žen ho pravidelně „odskáčou“ nepříjemnou vaginální mykózou. Přesto lze vodní radovánky provozovat i ve volné přírodě, aniž bychom si o podobné potíže koledovaly. Stačí dodržovat pár základních pravidel.

  • Vyberte si správnou vodu. Nejvhodnější koupání ve volné přírodě je v moři, tekoucí čisté řece či průzračné pískovně. Pokud trpíte na vaginální obtíže, vyhněte se rybníkům, zejména malým, s bahnitým dnem, jejichž voda je už zdálky nepříliš vábně cítit. Rovněž veřejné koupaliště musíte vybírat – takové, které má zvučné jméno, voda vypadá od pohledu čistě, a i návštěvníci slušně a čistě, bude zřejmě bez problémů, ale vyhněte se koupalištím, které jsou přeplněné a některý z předchozích parametrů není splněn.
  • Dbejte na dokonalou hygienu. Před každým koupáním venku použijte ochranný gel, ideálně takový, který obsahuje dvě nejúčinnější složky v preventivním boji proti intimním potížím, a to kyselinu mléčnou, která udržuje mikrobiální rovnováhu a zabraňuje šíření bakterií, a kyselinou hyaluronovou, která vytvoří ochranný povlak, který sliznici zvlhčí a chrání ji proti růstu patogenní mikroflóry a také urychluje přirozený proces regenerace a stimuluje protizánětlivé procesy, což je například Hydrofemin. Osprchujte se a důkladně omyjte mýdlem vhodným pro intimní partie tak brzy, jak jen máte po koupání možnost. Večer po koupání použijte opět gel.
  • Sundejte si mokré plavky ihned, jak opustíte vodu. Mějte na opalování s sebou druhé, suché. Mokré dejte uschnout na slunce, abyste se, až půjdete znovu do vody, neoblékala do mokrých. Kvasinky milují mokro a vlhko, takže prodléváním v mokrých plavkách jim hodně nahráváte. Dbejte na totéž i u svojí dcery, a to i u moře. Kromě toho, že tím zabráníte množení kvasinek, vyhnete se i prochladnutí břicha a intimních partií. Citlivější osoby si v mokrých plavkách mohou snadno přivodit zánět močového měchýře i ledvin.
  • Dbejte na prevenci. Dobré je užívat probiotika, jíst hodně kvalitních jogurtů a kvašených mléčných výrobků a vyhnout se přemíře cukru, kterou kvasinky milují. Choďte ve volném, prodyšném oblečení. Pokud na intimní obtíže trpíte, raději zapomeňte na nekvalitní prádlo z umělého materiálu a těsné džíny.

 

A když už je pozdě?

Na kvasinkovou infekci vám předepíše účinné léky váš gynekolog, případně i praktický lékař. Slabší infekce je možné zvládnout doma s přípravky z lékárny, které se prodávají ve formě mastí a vaginálních čípků nebo oplachů a koupelí.  Po doléčení i jako doplněk léčby použijte některý vhodný přípravek pro regeneraci intimních míst, například Hydrofemin, aby se poševní sliznice dokonale zahojila a potíže se vám nevrátily. Tyto vaginální gely je vhodné používat pravidelně po celé léto, mohou napomoci i prevenci. Někdy se musí přeléčit i partner, pokud se vám obtíže stále vracejí.

I slabý zánět močového měchýře je možné zkusit vyléčit bez antibiotik, urologickými čaji a přípravky s kanadskou brusinkou, ale počítejte s tím, že když se potíže nezklidní, musíte zajít k praktickému lékaři pro antibiotika.