Alergická rýma, kašel nebo vyrážky vás dost pravděpodobně neopustí ani když čekáte miminko. Jak moc je váš stav nebezpečný pro vaše dítě? A dá se s ním vůbec něco dělat?
Když už jste na něco alergická, zůstanete alergická do konce života. Jediné, co se může měnit, je vaše citlivost na alergeny, a ta se někdy změní i během těhotenství. Dobrou zprávou pro vás může být fakt, že 23 % těhotných žen se alergický kašel (astma) zlepší. Bohužel 30 % se naopak zhorší, zvlášť mezi 26.–36. týdnem těhotenství. Jestli patříte do té první skupiny, nesnažte se kvůli myšlence, že je vám vlastně dobře, vysadit své léky bez porady se svým lékařem. Nemusíte mít obavy, že lék, který vpravujete do plic inhalací, ovlivní i vaše dítě. Účinkuje totiž lokálně a léčivé látky je několik mikrogramů.
Zajímavost
Účinek léčiv na plod je naprosto minimální, ale pokud léky na astma vysadíte, ohrožujete vývoj vašeho miminka nedostatkem kyslíku.
Třeba ale ani astmatem netrpíte, máte „jen“ alergickou rýmu. Tak jako tak je vaší nejlepší obranou zůstat co nejdál od alergenů, které vás obtěžují.
- Držte se dál od lidí, kteří kouří, ani sama nekuřte. A nejen kvůli alergiím, ale i kvůli riziku, které to má pro vaše dítě. Děti kuřaček a matek pobývajících v kuřáckém prostředí mají kromě nízké porodní váhy i větší riziko poškození plic, což vede k alergiím a astmatu.
- Snažte se vyhýbat se agresivním čisticím prostředkům. Ředidla, prostředky s obsahem chlóru nebo čpavku můžou vyvolat alergické reakce. Zkuste třeba vytřít horkou vodou s octem, není tak dráždivý, a přesto likviduje bakterie. A nebo si zajděte na procházku a nechte manžela, ať uklidí sám.
- Pokud jste alergická na pyly, snažte se zůstávat v místnostech, kde je vzduch filtrovaný klimatizací. A po tom, co se vrátíte z venku, si umyjte ruce a obličej vlažnou vodou, odstraníte nejdráždivější vrstvu pylu z míst, odkud se pak snadno dostane k dýchacím cestám.
- Pokud jste alergická na prach, máte další důvod zajít si ven na procházku a přenechat úklid bytu někomu jinému! Jestli žádného pomocníka nemáte, vyhněte se leštěnkám, které by vás také mohly dráždit, a vraťte se k úklidu mokrým hadrem. Nezametejte, ale vysávejte, nejlépe vysavačem s HEPA filtrem.
- Při alergii na nějaké jídlo je prostě nejjednodušší se takovým jídlům vyhnout. Jestli už jste nějakou takovou alergií trpěla před těhotenstvím, víte, co nejíst. Je ale možné, že kvůli hormonálním a imunitním změnám budete na některé potraviny citlivější, i když vám dřív nedělaly problém. Moc to proto raději nepřehánějte s kyselým ovocem (jahody, citrusy), ořechy a mořskými plody.
Není rýma jako rýma
Mívala jste rýmu akorát v listopadu a únoru, kdy se měnilo počasí, ale teď máte neustále ucpaný nos? Nepanikařte, nemusí jít nutně o příznaky nově se rozvíjející alergické rýmy. Můžete mít jednoduše nealergickou hormonální rýmu, způsobenou zduřením sliznic kvůli vyšším hladinám progesteronu. Ani rýmu z nachlazení, ani tu nealergickou však nepodceňujte. Překrvenou sliznicí snadno proniknou viry nebo bakterie, a vy byste ještě mohla skončit se sinusitidou, zánětem nosních dutin.
Než si dáte do nosu…
Poraďte se s lékařem, než si zajdete koupit běžné nosní kapky. Sice uleví téměř okamžitě, ale jejich nadužití by vedlo ke zvýšenému krevnímu tlaku a snížení průtoku dělohou, což by opět mělo následky na vaše miminko. Nebo vyzkoušejte techniku Néti, slaného roztoku vpravovaného přímo do nosní dutiny. Roztok přirozeně dezinfikuje a klidní sliznici a působí jen lokálně. Lít si slanou vodu do nosu vám třeba přijde děsivé, ale sama jsem si to vyzkoušela, a kromě toho, že jsem na pár minut měla uslzený pohled, to vážně není nic hrozného a obrovsky to ulevilo.