Po vysazení antikoncepce je možné ihned otěhotnět, tělo není třeba „čistit“. Někdy může chvíli trvat, než se tělo vzpamatuje a naskočí pravidelný menstruační cyklus. Preventivně lze užívat kyselinu listovou anebo některý z preparátů pro maminky v prvním trimestru gravidity, ty kromě kyseliny listové doplňují do organismu i minerály a další vitamíny.
Hlavně nepropadejte panice, pokud se otěhotnění ihned nezdaří, pokud jste mladá a zdravá, chce to čas a pohodu. Ne všechno se daří napoprvé a podle plánu… Jestliže se však nedaří otěhotnět při pravidelném nechráněném styku ani do jednoho roku, je vhodné navštívit gynekologa a nechat se vyšetřit.
Na tuto návštěvu byste s sebou měla mít svůj menstruační kalendář, kam jste minimálně po 3 měsíce zaznamenávala průběh své menstruace a případně tam značila i dny kdy docházelo k milování. Sama můžete zaznamenávat i měření bazální teploty. Tyto údaje vašemu lékaři usnadní další rozhodování. Na vyšetření se objednejte nejlépe 9.−12. den cyklu (= od prvního dne menstruace).
V této době je možno zjistit ultrazvukovým vyšetřením i připravenost vašich vaječníků k ovulaci. Lékař pravděpodobně pošle vašeho partnera na vyšetření spermiogramu. Jde o zcela nebolestivé vyšetření, kdy se masturbací získané sperma vyšetří pod mikroskopem. Dle výsledku je pak možno rozhodnout, zda vyšetřovat a případně nadále léčit i partnera pacientky. Pokud se těhotenství nedaří ani po vyšetření a eventuální léčbě, po určité době lze neplodný pár odeslat do reprodukčního centra – takzvaného IVF centra.
Nakonec se podařilo – menstruace se nedostavila, máte pozitivní gravitest….
Jak vypočítat den porodu?
Na první kontrole lékař ověří, že jste skutečně těhotná a že těhotenství je tam, kde má být – v děloze. Následují odběry krve, při kterých se zjišťuje krevní obraz, krevní skupina, Rh faktor, případné protilátky proti krevní skupině nebo Rh faktoru, jakož i protilátky pro žloutenku, syfilis a HIV. Pak docházíte do poradny pro těhotné, pravidelně každý měsíc, pokud nemáte jiné obtíže.