Jste těhotná a chcete si tohle léto ještě pořádně užít a podívat se někam za hranice všedních dnů? Pokud nemáte komplikace a lékař vaše těhotenství neoznačil za rizikové, není důvod sedět doma. Jen je třeba přihlédnout k vašemu stavu a s tímto ohledem plánovat způsob, jakým se na dovolenou přepravíte… Jak se cestuje těhotným letadlem?
Porody na palubách letadel nejsou obvyklé
Jistě jste slyšela zkazky o tom, jak některá žena porodila na palubě letadla, nebo o tom, jak některou do letadla pozemní personál letiště nevpustil. Nebojte se, většinou létání v těhotenství není zdaleka tak dramatické. Je ale fakt, že se aerolinie proti možnosti zdravotních komplikací a hlavně předčasného porodu jistí tím, že ženu ve vysokém stádiu těhotenství do letadla nevpustí. Poslední týdny před plánovaným termínem porodu opravdu letět nemůžete. Většinou se myslí zhruba od 35. týdne výše, některé aerolinky ale odmítají pasažérky, které jsou v třetím trimestru těhotenství. Proto je vhodné si dopředu na aerolinky, či na letiště zatelefonovat, pravdivě vylíčit svůj problém a uvést stáří těhotenství a dotázat se, zda nebude s vpuštěním na palubu problém.
Vypadáte na devátý měsíc?
Vše pochopitelně závisí také na tom, jak moc je na budoucí mamince těhotenství patrné. Mezi ženami jsou obrovské rozdíly v růstu těhotenského břicha. Pokud patříte k těm, kterým roste hodně rychle, raději získejte od vašeho ošetřujícího gynekologa potvrzení o stáří těhotenství a mějte sebou svou těhotenskou průkazku. Vždy je vhodné se informovat na vše dopředu, hádky s pozemním personálem v jiném stavu opravdu nepotřebujete. Například České aerolinie (ČSA) vyžaduje od 34. týdne potvrzení od lékaře o tom, že těhotná je schopna letu, a to na speciálním formuláři MEDIF (Medical Information Form), který nesmí být starší než 6 dnů před nástupem cesty.
Nejlépe se cestuje v druhém trimestru
Nejvhodnější je k cestování letadlem druhý trimestr, který se bere jako nejpohodovější. Většinou odezněly těhotenské nevolnosti z prvního trimestru, ale přitom ještě není bříško tak velké, aby komplikovalo usazení v letadle, kde je málo prostoru… Ve třetím trimestru pak ženu obtěžuje všudypřítomná únava, navíc ke konci hrozí předčasný porod či jiné komplikace.
Pozor na tlak a tekutiny!
Nepříjemné jsou v těhotenství právě tlaky při přistání a vzletu, hrozí totiž vznik krevních sraženin. Tomu je třeba předejít vhodnou polohou. Klíčový je dostatek místa na nohy, proto by se měla těhotná žena usadit alespoň do uličky, kam si nohy může trochu natáhnout, případně je umístit trochu do výšky. Nohy by si měla těhotná žena během letu v rámci možností procvičovat, postavit se, protáhnout se apod. a zabránit tak městnání krve na jednom místě. Důležitý je také dostatečný příjem tekutin během letu, pochopitelně by se mělo jednat hlavně o vodu, nikoliv o nápoje s kofeinem nebo přílišným objemem cukru.
Konzultujte s lékařem
Pokud trpíte těhotenskou cukrovkou nebo máte stabilně naměřené hodnoty vyššího tlaku, na létání raději zapomeňte. Stejně tak i v případě, že čekáte dvojčata, hrozí vám potrat, potýkáte se s abnormalitou placenty nebo jakoukoliv abnormalitou plodu. Nelétejte dlouhé trasy, na zaoceánský let se vypravte pouze, pokud se opravdu cítíte v té nejlepší kondici. Cestu rozhodně konzultujte s vaším gynekologem. Pokud se chystáte na zájezd, prostudujte si dobře cestovní smlouvu o pojištění. V některých případech totiž těhotná žena není automaticky pojištěna, a to od 20. týdne těhotenství.
Pokud se vypravíte těhotná na cesty, nezapomeňte na dostatek tekutin a pohodlné oblečení. Pokud čekáte první dítě, patřičně si let užijte, protože vězte, že příště si v klidu již cestu nevychutnáte.