Mýty a pověrami opředený jiný stav je stále považován za sexuální tabu. Snad všechny maminky napadá otázka: „Smíme se milovat?“ Jednoznačná odpověď je ano, v případě, že těhotenství probíhá bez problémů. Pojďme se na milování při „čekání“ podívat.
Těhotenství by mělo posílit vztah mezi vámi a vaším partnerem. Oba vstupujete do neznámých vod rodičovství a příchod prvního dítěte je velkým mezníkem v životě párů. Často se ale stává, že namísto silného pouta vznikne mezi partnery rozkol způsobený malým vetřelcem v bříšku. Doposud byl totiž pravděpodobně na prvním místě váš partner a čas jste trávili hlavně sami. Věnovala jste se jemu a jeho potřebám. Najednou se vaše myšlenky točí kolem rostoucího bříška, zvětšují se obavy a úzkosti, s ubíhajícím těhotenstvím také vykonáváte méně domácích prací, cloumají s vámi hormony, tak nevíte, zda je lepší brečet nebo se rozčílit a objevují se další změny. Ze začátku jsou nejcitelnější právě v životě sexuálním.
Sexu vstup zakázán
Při snažení se o miminko se žena nebrání sexuálnímu maratonu, ale jakmile se objeví na těhotenském testu vytoužené dvě čárky, sex se najednou stává něčím nebezpečným pro vyvíjející se plod. Dvojnásobné obavy se pak navíc projevují u těch maminek, které již v časném stádiu jednou potratily. I přesto, že nebylo prokázáno, že by sex v prvním trimestru způsoboval potrat, vyhýbají se mu ženy z celého těhotenství nejčastěji. Kromě toho se také bojí zanesení infekce, která by mohla ovlivnit vývoj plodu. Dále je libido utlumeno nevolnostmi a bolestmi, které maminky na počátku těhotenství sužují.
Ptejte se!
Na cokoli ohledně sexu se zeptejte svého gynekologa. Jen ten vám může říct, zda je sex zrovna ve vašem případě bezpečný nebo ne. Hlavními důvody proč se mu vyhnout bývá krvácení, infekce pochvy či močových cest, problémy s poševním hrdlem zvláště tehdy, pokud není pevně uzavřeno a hrozí jeho předčasné otevírání, při špatně položené placentě překrývající děložní vchod, v případě porušených plodových obalů a někdy také vícenásobné těhotenství, ve kterém lékař může nařídit větší klid, protože je považováno za rizikové od samého počátku.
Obavy nejsou namístě
Sexu se vyhýbají páry hlavně kvůli strachu z problémů, které by mohl přinést. Tyto obavy jsou ale nepodložené a ty nejčastější mýty se teď pokusíme jednou provždy vymýtit.
- Žádný výzkum zatím neprokázal, že by sexuální aktivita způsobovala potrat či předčasný porod. Zvláště v raném stádiu těhotenství bývají příčinou přerušení těhotenství abnormality plodu, za jehož potratem stojí pak sama „příroda“.
- Maminky se také obávají orgasmu – stále totiž mezi nimi i na internetu koluje mýtus, že orgasmus způsobuje stahy dělohy, které následně vyprovokují porod. Ano, při orgasmu můžete cítit, že se děloha stahuje a můžete pocítit také lehké tvrdnutí břicha, ale tyto stahy jsou naprosto odlišné od porodních stahů a rozhodně nemohou vašemu dítku ublížit.
- Obavy z poranění dítěte penisem také nejsou namístě. Plod je chráněn plodovou vodou, plodovými obaly, hlenovou zátkou a dalšími sliznicemi, takže se ho partnerův penis v žádném případě nemůže dotknout natož jej nějak poranit
Libido jako na houpačce
Určitě jste o tom stokrát četla – ženské tělo se stává zajatcem v říši hormonů. Jiné to není ani se sexuálním chtíčem. V prvním trimestru myslí většina žen na jediné – spánek a nevolnost. O sexu si tak většinou nechávají jen zdát, a pokud navíc musí chodit do práce, jsou rády, že přijdou domů a padnou do postele. Žaludek se uklidňuje v průběhu 4. měsíce a s tím také stoupá prokrvení prsů a pohlavních orgánů a zvyšuje se chuť na sex. Žena nemá ještě tak velké bříško, je maximálně pohyblivá a partnera vzrušuje její kulatící se tvary. Mnoho žen také v tomto období masturbuje. V třetím trimestru se u některých žen objevuje potřeba častého sexu a dalších libido zase klesá, a to hlavně kvůli většímu bříšku a pocitu neatraktivity pro partnera. Navíc začínají mít obavy i muži. Miminko totiž reaguje na orgasmus matky a často se hýbe, což může muže vyděsit.
Inteligentní žena zjistila:
Co se týče poloh, v podstatě žádná není zakázaná. Spíše vám začnou některé vadit. A to speciálně ty, při kterých ležíte na zádech. Děloha totiž stlačuje nervy v zadní části podbřišku, a to pak bývá nepříjemné a bolestivé. Může dojít k nevolnosti a někdy až k mdlobám. Mnohé maminky spíše vyhledávají polohy z boku. A pak také, experimenty s různými polohami mohou vaší ložnici velmi prospět.
Nemám chuť na sex
Ačkoli se říká, že většina maminek zažívá v druhém trimestru silné sexuální vzrušení, najdou se i takové, které sexu moc neholdují. I taková možnost je v pořádku, nemusíte mít na sex chuť, ale přesto se nevzdávejte blízkosti partnera. Neexistuje jen pohlavní styk, objevit můžete spoustu jiných sexuálních praktik, které uspokojí vás oba. Sice je těhotenství hlavně o vás a miminku, ale na partnerovi potřeby a tužby rozhodně nezapomínejte. Sex je důležitý, a to v jakékoli podobě. Náklonnost můžete vyjadřovat společnou masáží, koupelí, líbáním, hlazením a doteky. Sice budete brzy rodina, ale stále jste také pár, muž a žena, a proto se tak také chovejte.
Inteligentní žena zjistila:
Miminko na sex reaguje…je možné, že mají nenarozená miminka ze sexu užitek. Nejenže se objevilo tvrzení, že díky orgasmu se zpevňuje děloha, ale také vy jste po něm šťastná, uvolněná a tyto pocity přenášíte na své dítko. Miminko může být po sexu čilejší, nebo se naopak zklidnit – dítě tak reaguje na hormonální změny v těle a děložní činnost. A nebojte se, vaše dítě si na milování, když je ještě v děloze, nebude pamatovat.