V těhotenství jsou tělo i mysl mnohem citlivější a náchylnější k nemocem. Jen s obavami se ale žena uchýlí k lékům. Není nutné se trápit a nemoc se snažit přemoct bez pomoci. Organizmus se totiž v těhotenství rychle vyčerpá, a vy teď potřebujete být v pořádku kvůli svému děťátku. Jsou léky, kterých se nemusíte bát. Ale než sáhnete po lécích, přečtěte si, co máte ještě za možnosti.
Homeopatika a bylinky
Pokud nejste zastánkyně přírodních léčiv, teď se jí určitě stanete. V těhotenství se začnete specializovat na bylinky a obecně na homeopatika. Je ale důležité bylinky střídat a nic nepřehánět. Mezi bylinky vhodné pro těhotné ženy patří třeba meduňka, která je výborná na uklidnění. Nevhodné jsou pak skořice, hřebíček a zázvor, které mohou vyvolat kontrakce a potrat či předčasný porod. To ale samozřejmě platí o větším množství tohoto koření.
Nevolnost
Co vás nejčastěji postihne v těhotenství? Nevolnost. Pojem ranní nevolnost ale nejspíš vymyslel chlap, nevolnost a žaludek jako na vodě vás totiž zvláště v prvním trimestru potrápí nejspíš celý den. Pokud neobjímáte mísu každou hodinu, na léky ani nemyslete. Pomůžou spíš babské rady.
Většině žen paradoxně pomůže pořád něco jíst. Než vstanete, dejte si pár piškotů nebo sladkou sušenku. Vstaňte pomalu a jděte se napít. Pak se nasnídejte tak, jak jste zvyklá. Jezte často a po menších porcích. Z jídel, která vám žaludek nepodráždí a která drží většinu těhotných žen na nohou, jsou to třeba právě piškoty, zakysaná smetana nebo některé druhy ovoce.
Samozřejmě můžete sáhnout i do lékárničky, ale pozor! Žaludek opravdu nedrážděte a vybavte lékárničku spíš zázvorovými lízátky a homeopatiky – Sepia Officinalis 15CH.
Bolest hlavy, zvýšená teplota
V těhotenství je bolest hlavy mnohem častější. Příčinou jsou velké hormonální změny v těle, změna tlaku i nedostatečný spánek. Pokud trpíte na bolesti hlavy, dobrou zprávou pro vás je, že i v těhotenství můžete užívat Paralen – samozřejmě ne každý den. Ostatní léky berte jen po konzultaci s lékařem. Zcela ale zapomeňte na Ibuprofen a Acylpyrin, nedoporučují se ani léky či horké nápoje jako Nurofen nebo Coldrex.
Antibiotika
V dnešní době existují antibiotika, která se mohou užívat i v těhotenství. Nejedna žena na začátku těhotenství prodělá zánět močového měchýře, v takovém případě hned doktorovi hlaste, že byste mohla být těhotná, a doktor vám předepíše Xorimax, který mohou užívat i těhotné ženy.
Antibiotika skutečně nejsou strašák, někdy to je to jediné, co pomůže. Musí se ale zvážit, jaký typ antibiotik je vhodný – obecně můžete antibiotika peniciliny, cefalosporiny a některé makrolidy. Nebojte se, tomuhle nemusíte na rozdíl od vašeho doktora příliš rozumět.
Psychika
Na psychiku budoucí maminky často zapomínají, ta je přitom ze všeho nejdůležitější. A také bývá nejtěžší si zdravou psychiku udržet. Obecně se radí přiměřeně se hýbat, často a zdravě jíst a dostatečně pít. Vyhodit strach za dveře a spouštěče stresu k sobě nepouštět. S tím vám ale bohužel žádný lék nepomůže. Psychofarmaka v těhotenství nejsou vůbec vhodná. Pokud je to možné, nasaďte místo léků pomocnou sílu – psychologa nebo psychoterapeuta.
Z homeopatik jsou pro maminku vhodné Epia 30CH (deprese, samota, lhostejnost), Pulsatilla 30CH (plachost, plačtivost), Gelsemium 30CH (strach, třes) a Aconitum 30CH (panika, strach z porodu).