Ještě za sebou nemáte ani polovinu a už se nemůžete dočkat! Zároveň se začínáte potýkat s neduhy těhotenství, které vás první týdny ještě netrápily – zavazování tkaniček a zvedání spadlých věcí je lehce nad vaše síly. Přečtěte si, co vás čeká čtvrtý měsíc těhotenství.
Tělo maminky se mění. Kromě toho, že začíná růst bříško, může se u některých těhotných žen objevit tak zvaná linea negra – pigmentová linka na bříšku. Nebojte, zmizí po porodu. Tmavnou mohou i bradavky a dvorce, ty se navíc pravděpodobně zvětší a může začít vytékat mlezivo – nažloutlá tekutina, předzvěst budoucího mateřského mléka a také první jídlo vašeho miminka. Vaším největším kosmetickým pomocníkem teď bude těhotenský olej. Mazejte ho na bříško a stehna, zapojit u toho můžete tatínka. Z užitečného se tak stane velmi příjemné.
Rostoucí bříško může znamenat nejen menší překážku v pohybu, ale i v jízdě. Kupte si speciální bezpečnostní pás, který je pohodlný pro maminku i miminko. Pokud nechcete investovat, upravte stávající pás – tu část, která by vedla přes bříško, povolte a dejte pod bříško.
Pokud plánujete dovolenou (zahraniční i tuzemskou), vyrazte v následujících týdnech. V sedmém měsíci těhotenství už se nedoporučuje let ani jiné delší cestování.
Můžete začít trpět zácpou. Místo medikamentů z lékárny proto zvyšte příjem ovoce, zeleniny a zařaďte pohyb. K snídani je vhodná ovesná kaše s vodou nebo mlékem. Možná se také začnete víc potit – pijte vodu s citronem a častěji se sprchujte. A ještě jedna nepříjemnost – otoky. Z krevního řečiště se dostává tekutina do měkkých tkání, a ty tak otékají – nejčastěji se tak děje v oblasti kotníků a nohou, zřídka i na rukou. Zařaďte chůzi, plavání i jógu a odpočívejte s podloženýma nohama.
Do jídelníčku zařaďte hořčík – zmírníte možné křeče a předcházíte epilepsii u vašeho miminka. Pokud jste ještě nezačala užívat speciální doplňky stravy pro těhotné, zvažte jejich zařazení – při výběru se poraďte s lékařem, doporučí vám správnou kombinaci. Chybět by ale neměla kyselina listová a vitamíny B a D.
Na konci 4. měsíce byste měla podstoupit gynekologické vyšetření, kde vám odeberou krev k tak zvanému trojitému testu. Ten slouží ke zjištění možného poškození plodu – i pozitivní test ale ještě neznamená, že bude mít vaše miminko genetickou vadu. Pokud test vyjde pozitivně, pošle vás ještě gynekolog na další vyšetření, která toto potvrdí anebo vyloučí.
Co na to miminko
Malý puleček je dlouhý kolem patnácti centimetrů a váží přes 100 gramů. Tělo má pokryté jemnou kůží a jsou znatelné cévy. Na povrchu těla jsou jemné chloupky – tak zvané lanugo. Začíná se vyvíjet hmat, chuťové pohárky a plod se seznamuje s chutí plodové vody, v níž se vznáší a kterou polyká. Začínají se tvořit základy trvalých zubů. Pohyby miminka ještě nejspíš necítíte, na konci měsíce už se ale můžete dozvědět pohlaví.
Co na to tatínek
Mamince začíná růst bříško a budoucí tatínek už začíná reálně cítit, že se něco děje. Pro některé ženy je i malé bříško značně nezvyklé a cítí se nejisté. Obdivujte je, říkejte jim, jak jsou krásné, hlaďte bříško a povídejte si s miminkem.