Říká se, že oči jsou vstupní bránou do duše. Jenže když pohled okolí padne nejprve na váčky pod očima, snadno z nich vyvodí, že jste unavená, vystresovaná, nebo vedete špatnou životosprávu. Všechny známky vyčerpání proto minimalizujte.
Zatímco mladším ročníkům většinou stačí na potlačení otoků a černých kruhů pod očima korektor a dostatek spánku, u starších už jsou nutné i jiné postupy. Obzvlášť pokud problém přetrvává, i když zdravě jíte a dodržujete pravidelný spánkový režim. ,,Otoky pod očima a černé kruhy jsou bohužel běžným příznakem stárnutí i nesprávného životního stylu,“ vysvětluje Mgr. Petra Řehořková, zakladatelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic. ,,I naše klientky tento estetický problém často řeší, obvykle je váčky a kruhy pod očima začnou trápit kolem pětatřicátého roku života. Naštěstí existuje několik neinvazivních či miniinvazivních postupů, jak je zmírnit a minimalizovat.“
Jenže jsou i typy klientů, u nichž je vznik tukových váčků daný genetickou predispozicí a jedinou cestou, jak ji potlačit, je pak návštěva plastického chirurga. ,,Operace očních víček je jednou z nejžádanějších vůbec. Rozhodně se už nejedná o výsadu žen, stále častěji si ji žádají i muži. Po odeznění pooperačních obtíží, jako jsou podlitiny a otoky, je totiž rychle patrný okamžitý efekt, který přetrvá řadu let (asi 5 až 10, ale existují i značné odchylky),“ objasňuje stále větší oblibu tohoto zákroku MUDr. Václav Poláček, Csc. z Lékařského domu Praha 7.
Inteligentni-zena.cz říká:
,,Podle světové zdravotnické organizace (WHO) trápí nateklá víčka a kruhy pod očima každého pátého člověka staršího pětadvaceti let.“
Co můžete udělat sami
Váčky pod očima se můžou tvořit z různých důvodů. Na vině bývá alergie, zánět dutin, onemocnění ledvin i močového měchýře, ale i nadměrná konzumace alkoholu, přesolených a tučných potravin, kouření, dehydratace a pochopitelně nedostatek spánku a špatná kosmetická péče. ,,Aby oční okolí působilo mladě a svěže, je třeba v první řadě dostatečně spát, alespoň sedm hodin denně, a řádně organismus zavodňovat, aby správně fungoval lymfatický systém a voda se v těle nezadržovala. Dobré je omezit i kouření, pití černé kávy a pochopitelně i alkoholu. Důležitá je také správná kosmetická péče. Oční okolí si žádá krémy či gely vhodné pro tyto partie,“ upozorňuje Petra Řehořková, ,,oční okolí je totiž specifické a výživné látky z běžných denních či nočních krémů nevstřebá.“
Když vlastní síly nestačí
Může se stát, že nepomáhá ani vhodná kosmetická péče, ani úprava životosprávy a případné potlačení zdravotních problémů. V takovém případě je možné využít několika metod, které tento estetický problém zmírní či odstraní. ,,Prvním krokem může být lymfatická masáž obličeje či mikromasáž očního okolí, která se v některých salonech provádí ručně, u nás je to pak radiofrekvenčními přístroji a unikátním přístrojem LPG, který nejen zlepšuje prokrvení pokožky, ale zároveň stimuluje tvorbu kolagenu, podporuje produkci kyseliny hyaluronové a odvádí přebytečnou vodu z obličeje i očního okolí. Řešením může být i injekční aplikace kyseliny hyaluronové do kožní tkáně pod očima, kdy se pokožka viditelně projasní, otoky se minimalizují,“ nabízí možnosti potlačení tohoto problému Petra Řehořková.
Trvalejším řešením pak může být i zmíněná operace dolních víček, neboli Blepharoplasika. ,,Pokud se někomu vytvoří viditelné tukové váčky v oblasti spodních víček, doporučoval bych se zákrokem neotálet. Když totiž dojde k jejich prověsu k hranici tváře, je už pak operace složitější,“ upozorňuje MUDr. Václav Poláček. ,,Pokud jde o samotný průběh operace, pak se není čeho bát. Operace se provádí ambulantně v lokálním znecitlivění a trvá asi hodinu. Ještě týž den pak odchází pacient domů,“ uvádí plastický chirurg a dodává, že v Lékařském domě Praha 7 se kromě klasické blepharoplastiky provádí i tzv. transkonjuktivální plastika dolních víček, což je nejmodernější způsob operace prováděný v krátké celkové narkóze, kdy se laserovým skalpelem protne sliznice spojivkového vaku a odstraní se tak tukové výhřezy. Po této operaci zůstává pacient na klinice do druhého dne. Delší je i domácí léčení, které je doporučené v délce deseti až čtrnácti dnů, zato ale pacienta neobtěžují stehy, které se u klasického zákroku vytahují přibližně po týdnu.
Inteligentni-zena.cz zjistila:
„V číslech: 30 % Čechů se podle serveru plastika-chirurgie.info rozhodne pro horní či dolní plastiku víček.“
Proč váčky vznikají?
- Pokud spíte méně než 7 hodin denně
- Jestliže zanedbáváte správnou péči o oční okolí
- Problémem je i nadměrná konzumace jídel z fast foodu, nadbytek soli, nedostatečné přijímání tekutin, kouření a nadměrná konzumace alkoholu
- Na vině můžou být i geny, nebo různé nemoci (zánět dutin, zánět močového ústrojí, onemocnění ledvin, alergie)