Zájem o rovnátka se u nás stále zvyšuje. Přestože jde o finančně náročnější metodu, spousta lidí si neváhá za kvalitu provedení na špičkovém pracovišti připlatit. Souměrný chrup totiž dokáže navrátit zdravé sebevědomí, navíc je důležitý i ze zdravotního hlediska.
S tím, co nás čeká v ordinaci a jaké druhy rovnátek existují, nás seznámil MDDr. Martin Šrubař, ortodontista kliniky Mediestetik. Nejrozšířenější jsou tzv. fixní rovnátka, která dokážou řešit i náročnější vady chrupu. Mezi nejčastější problémy, které řeší nasazení fixních rovnátek, patří předkus, zkřížený či otevřený skus, vychýlené a pokřivené zuby nebo různé vady čelistí.
Rovnátka i na zdravou čelist
Lidé jsou často překvapení, že se rovnátka aplikují i na čelist, která je zdravá a bez vady. To proto, že léčba fixními rovnátky musí být komplexní a velmi individuální a navíc je potřeba srovnat celou čelist. Představte si, že se vám během rovnání mění postavení čelisti v ústech a tudíž je potřeba, aby obě čelisti působily souměrně. Občas jsou pacienti zaskočení, proč i u zdánlivě rovného zubního oblouku navrhuje ošetřující lékař nasazení rovnátek. Důvodem často bývá úprava skusu. Stabilní skus je dlouhodobě funkčně výhodnější, zároveň také zabraňuje recidivě, tedy tomu, aby se zuby po vyrovnání a sejmutí rovnátek opět zkřivily.
Zubní hygiena je zásadní
Fixní rovnátka vyžadují od pacienta přísnou disciplínu a jistá omezení. Například se musí vyhýbat kousání tvrdých potravin, které by mohly aparát poškodit. Stejně tak se nesmějí jíst lepkavá jídla, aby na drátkách neulpívala. Jablko nebo mrkev si musíte nastrouhat, oříškům se vyhýbat a čokoládu si odpustit. Naprosto nezbytné je rovnátka několikrát denně čistit, aby na nich nezůstávaly zbytky jídla. Zuby by se měly čistit nejlépe po každém jídle, protože se na rovnátku zachytávají zbytky potravy. Délka čištění závisí na zručnosti každého pacienta, po vyčištění by na povrchu zubu neměl zůstávat zubní plak. Někdy je však nemožné vyčistit si zuby po každém jídle, proto je důležité, aby si pacient rovnátka i zuby dokonale dočistil vždy večer před spaním.
Dentální hygiena u profesionála
Při nošení fixních rovnátek by občasná návštěva dentální hygienistky měla být samozřejmostí. Kvalitní zubní hygiena pacienta přispívá ke zdárnému výsledku léčby rovnátky. Při jejím nedodržování může dojít k nevratným změnám na dásních a defektům skloviny.
Kvůli tomu vznikají mýty o tom, že fixní rovnátka způsobují na zubech bílé skvrny. Rovnátka sama od sebe zuby neničí. Pokud pacient dodržuje dokonalou hygienu, může je nosit teoreticky i řadu let bez jakýchkoli neblahých následků pro zuby. V případě, že je hygiena nedostatečná, mohou vzniknout na povrchu zubu bílé skvrny.
Neviditelný luxus
Pokud máte problém s rovnátky na přední části zubů, i tady už existuje řešení. Tzv. neviditelná rovnátka Incognito se umisťují na zadní část zubů, tudíž je nikdo neuvidí. Říká se jim i rovnátka lingvální. Vzhledem k náročné práci v ordinaci a laboratoři, je však jejich cena vyšší než u klasických fixních rovnátek. Navíc se vyrábějí z ušlechtilých kovů, nejčastěji ze zlata, jež se nejlépe a nejpřesněji odlévá, což má zásadní vliv na výsledek léčby. Zároveň je zlato velmi dobře snášené organismem a minimalizuje riziko alergických reakcí. Rovnátka Incognito jsou ideálním řešením pro ty, kteří chtějí právě probíhající korekci zubů utajit. Zámky jsou po umístění na zadní strany zubů spojeny drátkem s tvarovou pamětí, který postupně zuby rovná do požadované pozice.
Nejprve vyléčit kazy
Před nasazením rovnátek je nutné vždy odstranit případné zubní kazy a opatřit zub výplní či protetickým ošetřením, jinak hrozí, že se bude zubní kaz dále rozšiřovat, což může v nejhorším případě vést i k vytržení zubu.
Kdo může na fixní rovnátka zapomenout?
Kontraindikací, tedy důvodů, kdy nemůžete nosit fixní rovnátka, není mnoho. Jednou z nich je neschopnost dodržovat pravidelnou hygienu. Pokud pacient není schopný udržovat dlouhodobě dobrou hygienu bez rovnátek, je pravděpodobné, že se tento stav po nasazení fixních rovnátek ještě zhorší. Proto je nutné tyto pacienty důkladně informovat a motivovat ke zlepšení ústní hygieny. Dalšími kontraindikacemi mohou být různé druhy alergií na jednotlivé složky fixního aparátu nebo plánované vyšetření magnetickou rezonancí.
Co vás čeká v ordinaci?
Součástí vstupního vyšetření na ortodoncii je vyšetření zubů, dásní, skusu, čelistního kloubu, hodnocení estetiky chrupu, pořízení fotodokumentace a provedení RTG diagnostiky, zhotovení otisků zubů na studijní modely. Na další návštěvě vám lékař sdělí plán léčby, který s vámi podrobně konzultuje a zodpoví vaše dotazy. Nastíní vám kompletní postup léčby, vysvětlí, jak se zuby po nasazení aparátu musejí čistit a rovnátka udržovat a také odhadne celkové náklady na léčbu. Pokud se rozhodnete pro rovnátka, může se začít s terapií. Počítejte s tím, že zpočátku vás čekají dvě až tři návštěvy za sebou, než proběhnou všechny přípravy, poté se dochází na kontroly každých 6 až 10 týdnů.