Mízní systém odvádí z těla všechny škodliviny – bakterie, viry, bílkoviny, toxiny, a dokonce i rakovinotvorné látky. Pokud lymfa volně proudí, je všechno v pořádku. V opačném případě se objevuje celá řada zdravotních problémů počínaje otoky a celulitidou, přes únavu a migrény až po časté virózy nebo jaterní potíže.
Určitě se vám už někdy udělal puchýř. Ta bezbarvá tekutina uvnitř, to je lymfa. Denně se jí v těle vytvoří 3 až 4 litry, z toho asi litr proudí v lymfatickém systému. Ten ovšem – na rozdíl od krevního oběhu – nemá k dispozici žádnou „pumpu“. Lymfa jím protéká pouze díky pohybu okolních tepen a svalů. Součástí tohoto systému jsou lymfatické uzliny, které slouží jako filtry a zadržují všechny škodliviny. V těle jich máme přibližně 450.
Ruční, nebo přístrojová masáž?
Každodenní stres, strava plná tuků, nedostačující pitný režim a minimum pohybu způsobují, že dnes téměř nenajdete člověka, který by neměl problémy se zpomalenou lymfou. Tu je však naštěstí možné znovu rozhýbat. Jak? Nejlépe tím, že si zajdete na lymfatickou masáž (neboli lymfodrenáž). Ale pozor, není masáž jako masáž. Mnoho wellness studií dnes nabízí „nafukovací kalhoty“. Touto procedurou si však můžete i uškodit. Je to jen přístroj a nemá cit. Je nastavený na určitý tlak bez ohledu na potřeby klienta, a nebývá výjimkou, že ho obsluhuje člověk bez certifikátu v oboru lymfatických masáží. Ostatně, vždyť u tohoto typu přístroje stačí jenom zmáčknout tlačítko. Přístrojová lymfodrenáž se navíc provádí pouze v oblasti nohou a břicha, kdežto ruční pracuje s celým tělem.7
Zmizí otoky i špatná nálada
A jak taková ruční masáž probíhá? Jestli máte rádi jemné doteky, pak si to opravdu užijete. Právě takové jsou totiž speciální hmaty, kterými se odvádí lymfa až do místa, kde přechází do krevního oběhu, což je v oblasti klíčních kostí. Krev se následně postará o filtraci přes ledviny a takto nasbíraná lymfa pak odchází z těla ven močí. Celá procedura trvá asi 1,5 až 2 hodiny, a přestože vám může připomínat pouhé hlazení, je nesmírně účinná a efekt bývá často okamžitý. Oteklá lýtka splasknou, zlepší se vám nálada a sukně vám bude v pase najednou o číslo volnější. Výhodou ruční lymfodrenáže je i to, že ji lze použít v případě, kdy je kůže citlivá na dotek, například po úrazech či operacích, po sundání sádry nebo při lymfatických edémech (mízních otocích).
Pryč s pomerančovou kůží
Špatně fungující lymfatický systém ovlivňuje také stav pokožky, která bývá suchá, hrubá, unavená, s popelavým nádechem a rozšířenými póry. Zpomalená lymfa má za následek rovněž celulitidu. Odpadní látky se totiž ukládají do tukových buněk a vzniká tzv. pomerančová kůže. Lymfatická masáž ale může pomoct i při mnohem závažnějších problémech. Je velmi vhodná například pro ženy, kterým byly odoperovány uzliny v podpaží. V takových případech často dochází k tomu, že lymfa se hromadí v postižené paži, což vede k různým deformacím. Při lymfodrenáži se tato přebytečná míza odvede do zdravé poloviny těla, kde se dál běžným způsobem odfiltruje.
Doteky: Asi 80 % lymfatického systému leží v podkožní vrstvě mezi kůží a svaly. To je právě důvod, proč není nutné ani žádoucí používat podobný tlak jako při klasické masáži.
Frekvence: K tomu, abychom aktivně rozhýbali stagnující lymfu, jedna návštěva rozhodně nestačí. Většinou je nutné absolvovat několik procedur za sebou v časovém rozestupu cca 3 dnů.
Dýchání: Podpořit tok lymfy můžete i sami pomocí bráničního dýchání (kdy se nadechujete do břicha). Stačí 15 minut denně, třeba hned ráno po probuzení nebo před usnutím.
Pitný režim: Několik hodin po masáži pracuje lymfatický systém až 20krát rychleji. V tuto dobu je proto důležité hodně pít, abyste podpořili vylučování škodlivin. Ideální je čistá neperlivá voda, zelený nebo ovocný čaj.