Je dobře známo, že plavání během těhotenství je pro vás a vaše nenarozené dítě bezpečné a velmi prospěšné.  Pomůže vám udržet se fit, takže se lépe jinému stavu přizpůsobíte. Může vám také pomoci cítit se lépe, snížit otoky, odstranit únavu a zlepšit spánek.

Plavání pro plavce i neplavce

Pokud jste byla pravidelným plavcem předtím, než jste otěhotněla, měla byste pokračovat ve své obvyklé rutině. Dokonce, i když jste nikdy neplavala, měla byste začít, plavání je během těhotenství bezpečné. Plavání v chlorovaném bazénu není pro vás ani vaše dítě škodlivé.

Ať už jste nebo nejste plavec, měla byste začít pomalu a postupně navštěvovat lekce plavání pro těhotné v délce až třiceti minut.

Vyberte si plavecký způsob, který vám vyhovuje, a cítíte se pohodlně. Střídejte plavání na břiše a na zádech.

Pokud máte problémy s bolestmi v přední části pánve, vyberte si jiný plavecký způsob než prsa, protože tento způsob může bolest naopak zhoršit. Možná budete muset požádat svého lékaře nebo porodní asistentku, aby vás odkázal na fyzioterapeuta. Některé ženy po léčbě mohou opět bez problémů plavat.

Pokud se necítíte dobře nebo se objeví neobvyklé příznaky jako je bolest nebo krvácení, přerušte plavání a poraďte se s vaším lékařem nebo porodní asistentkou.

VÝHODY PLAVÁNÍ BĚHEM TĚHOTENSTVÍ

Plavání je nenásilný způsob, jak se skvěle uvolnit, nejlépe po prenatálním cvičení. Plaváním také uděláte něco prospěšného pro své tělo, unavené svaly a klouby i pro své nenarozené miminko. Plavání během těhotenství může také pomoci:

Zbavit se otoků kotníků a nohou: Ponoření končetin do vody pomáhá vytlačovat tekutiny z vašich tkání zpět do žil. Pomáhá udržovat krevní oběh v dolních končetinách.

Sedavá bolest: Dítě se pohybuje vpravo spolu s vámi (namísto zatlačení na váš sedací nerv).

Snížení ranních nevolností: Mnoho žen uvádí, že studená voda poskytuje úlevu při nevolnostech.

Udržet se v pohodě: je těžké pracovat, pohybovat se, když potní žlázy těhotné pracují naplno – ale ponoření do chladného bazénu může pomoci, obzvláště když je venku horko.

Zlepšit vaši vytrvalost: Plavání udržuje svalový tonus a zvyšuje vytrvalost – oba budete vděčni, až přijde porod, a vy budete připravena.

Co si vzít na sebe

Jakmile je vaše břicho příliš velké, zapomeňte na vaše staré jednodílné plavky a dejte přednost těm dvoudílným, které budou vaše rostoucí bříško „respektovat“. Pokud nemáte dobrý pocit z odhalení vašeho bříška, můžete zvolit tankiny. Na trhu je obrovský výběr značek, barev a tvarů.

Pobyt v bezpečí

Několik tipů, jak zabránit možným úskalím plavání během těhotenství:

  • Zkontrolujte bezpečnost vody. Vyzkoušejte vodu, ve které chcete plavat, aby se zabránilo nemoci přenášené vodou a zajistěte, aby bylo plavání bezpečné. Nejlepším řešením je zabránit kontaminaci: Přesuňte se raději do správně chlorovaných bazénů.
  • Vyhněte se horké vaně. To může zvýšit riziko potratu, poruch mozku a míchy – zvláště pokud se tělo přehřívá během prvních čtyř až šesti týdnů těhotenství.
  • Pečlivě se pohybujte. Buďte zvlášť opatrná při chůzi na kluzkém povrchu, včetně bazénu a šatny.
  • Nezadržujte dech. Vaše dítě potřebuje kyslík – a proto nezapomeňte udržet dech v klidu a kontinuitu během plavání.

Plavání během těhotenství je nejpohodlnější formou cvičení, když tvar těla omezuje váš pohyb a únava a nedostatek energie vám brání dělat něco namáhavého.

Nezapomeňte být opatrná, když během těhotenství provozujete fyzické aktivity. Pokud vám doktor dovolí plavat, jděte na to. Četnost lekcí závisí na vaší minulé fyzické aktivitě. Obecně je považováno za bezpečné každodenní plavání po dobu dvaceti až třiceti minut. Vaše frekvence by ale měla záviset na doporučení vašeho lékaře či porodní asistentky. Plavání je ale vždycky skvělý způsob, jak cvičit.