Po porodu už nic nebude stejné. Máme pro vás seznam věcí, které byste určitě měla zvládnout na konci těhotenství. Které to jsou?
- Dopřejte si manikúru/pedikúru. Za prvé si po té devítiměsíční fušce zasloužíte trošku toho rozmazlování, a za druhé vaše ruce budou hrát hlavní roli na mnoha fotografiích s novorozencem. Právě proto musí být bezchybné. A co se týče pedikúry, prvních pár dnů v nemocnici budete nejspíš chodit v pantoflích, tak ať jste stylové.
- Připravte si outfit pro miminko. První dny bude vaše miminko zabalené hlavně v erární nemocniční zavinovačce, a proto nepotřebuje extra roztomilé oblečení. Ale fotky z odchodu z porodnice budete chtít nejspíš zveřejnit na facebooku.
- Jděte na rande. Je těžké odhadnout, kdy se vám podaří v následujících měsících vyrazit sólo s manželem. Využijte poslední týdny k tomu, abyste s partnerem dělali věci jako pár.
- Zálohujte si paměť v telefonu. Jakmile se vám narodí dítě, určitě budete cvakat každý den fotky jako o závod. A tak by se vám mohlo snadno stát, že budete muset narychlo nějaké fotky z nemateřského života vymazat, když vytvoříte desítky snímků z první procházky s kočárkem.
- Vyberte si fotografa. Když jsme u těch fotografií, vyberte si už na konci těhotenství fotografa, který vám vyfotí vaše novorozeně. Budete mít tak čas vybrat toho správného fotografa – podle referencí přátel nebo podle ceny a celkové nabídky.
- Naučte se nakupovat on-line. Najděte si ještě před porodem internetový obchod s kojeneckými potřebami, který vám bude nejvíce vyhovovat. Zvláště s prvním miminkem nebudete vědět první týdny kam dříve skočit. Nákup na internetu s dovozem druhý den až domů je pak tou nejlepší vymožeností moderní doby.
- Kupte si outfit i pro sebe. Nebojte se investovat i do své maličkosti. S trochou nadsázky se dá říct, že to bude na pár let poslední radost, kterou si nakupováním uděláte. Navíc při odchodu z porodnice budete vypadat svěže a hezky. Oblečení by mělo být nejen slušivé, ale také pohodlné a z dobrého příjemného materiálu.
- Vytvořte si vlastní playlist. Chytré telefony mají tu výhodu, že si do nich můžete naládovat spoustu oblíbené hudby. Určitě to udělejte, protože se vám to bude hodit, až vyrazíte sama na svižnou procházku s kočárkem. Uklidňující hudba se zase bude hodit na delší cesty autem, aby udržela vaše dítko uvolněné, popřípadě ho i uspala.
- Naplňte si knihovnu/čtečku/harddisk a připravte si výbavu. Krmení novorozence (zvlášť prvorozeného) není žádná sranda. Malé miminko vyžaduje kojení nebo lahvičku zhruba 10× až 12× denně. Přičemž délka kojení může být v prvních dnech klidně i 60 minut. Takové hodinové zajetí můžete přežít s knihou, čtečkou s oblíbenými časopisy nebo u telky s filmem do nepohody. V posledním měsíci může porod přijít opravdu každý den. A proto je načase začít vybalovat všechny ty houpátka, lehátka a kolíbky, připravit postýlku, plíny a oblečení. Nechcete přece držet jednou rukou plačícího novorozence a druhou se přehrabovat v krabici a hledat bodýčko, plínu a krém na zadeček.
- Naplňte špajz. Před porodem se vypravte také do obchodu a nakupte si do zásoby potraviny, které se snadno a rychle jí a přitom nepodléhají zkáze. Přijdou totiž chvíle, kdy se nedostanete ven a budete potřebovat rychle něco sezobnout.
- Začněte prát. Oblečení pro novorozence by mělo být vyprané v dětském prášku a vyžehlené. U prvních dětí většinou skříně praskají ve švech, a proto je potřeba začít s praním dříve než po porodu.
- Nezapomeňte na bílý šum. Stáhněte si do telefonu nebo tabletu zvuk, který děti milují. Jde o tzv. bílý šum. Zvuky oceánu, vysavače nebo fénu a další podobné totiž na miminko působí jako vypínací čudlík. Vyzkoušejte a uvidíte.
- Zajistěte si pomoc. Žádný učený z nebe nespadl, dvojnásob to platí u mateřství. A tak se nebojte požádat někoho o pomoc. Babičky, sestry, kamarádky – kohokoli, kdo má již nějakou zkušenost s malými dětmi. Pokryjte si celé šestinedělí a uvidíte, že vám bude líp, když se budete moci někoho zeptat.
- Užívejte si mateřskou. Ne nadarmo ženy v Čechách odcházejí 8–6 týdnů před porodem na mateřskou dovolenou. Využijte toho a dejte nohy nahoru tak často, jak to jen půjde.
- Spěte. Spěte tak dlouho, jak je to jen možné. A spěte kdykoli se vám chce. Popřípadě jak dovolí vaše nespavost, bolest zad nebo plný močový měchýř.