Kdysi se věřilo, že celiakie je dětská nemoc, která by mohla být překonána. Nyní víme, že celiakie postihuje muže, ženy a děti všech věkových kategorií. Bohužel celiakie nemůže být překonána; je to celoživotní stav.

Co je celiakie?

Celiakie je vážné genetické autoimunitní onemocnění tenkého střeva. Lidé s celiakií nemohou konzumovat gluten či lepek, bílkovinu nacházející se v pšenici, ječmeni a žitě. Když lidé s celiakií konzumují lepek, tělo na něj reaguje jako na „útočníka“, zahajuje protiútok a zanechává zdravé tkáně poškozené. Bezlepková strava je v současné době jedinou dostupnou léčbou celiakie.

V České republice se dle klasifikovaných odhadů vyskytuje 50 000 případů, tzn. že je nemocný zhruba jeden člověk ze dvou set. Představa, že jde o onemocnění dětského věku, je mylná.

 

Symptomy celiakie u dětí

Symptomy celiakie se u každé osoby liší a mohou začít v jakémkoli věku. Rozpoznání celiakie u dětí může být obtížné, neboť podrážděnost je jedním z nejběžnějších příznaků u dětí. Příznaky a symptomy celiakie se mohou velmi lišit a jsou odlišné u dětí a dospělých. Mezi nejčastější známky dospělých patří průjem, únava a ztráta hmotnosti. Dospělí mohou také trpět nadýmáním, bolest břicha, nevolností, zácpou a zvracením.

Mezi běžné příznaky u dětí patří:

Snížená chuť k jídlu – děti a batolata mohou být vybíraví v jídle, ale tento problém může být ještě horší u dětí s celiakií.

Neschopnost prosperovat / zpomalený růst – opožděný růst je termín používaný k popisu dětí, které jsou daleko za svými vrstevníky ve výšce a hmotnosti. Děti, kterým se nedaří, jsou obvykle menší než ostatní děti jejich věku. Až 10 % dětí může mít celiakii. Teenageři, kteří nedokážou prospívat, nemusí projít hormonálními změnami těla, ke kterým dochází během dospívání.

Zduřelé břicho – malé děti s celiakií mohou mít vypouklé břicho.

 U dětí mladších 2 let patří k typickým příznakům celiakie:

  • Zvracení
  • Chronický průjem
  • Oteklé břicho
  • Neprospívání
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Ztráta svalové hmoty

Vyšetření dětí na celiakii

Pokud si myslíte, že vaše dítě může mít celiakii, je nesmírně důležité, abyste jej nechali vyšetřit lékařem a udržovali jeho normální stravu obsahující lepek po celou dobu testování.

Testy na celiakii by mohly být nepřesné, pokud by bylo dítě na bezlepkové dietě. Testování celiakie začíná jednoduchým krevním testem.

Obecně platí, že děti, které jsou vystaveny riziku celiakie, jsou vyšetřeny ve věku 2 nebo 3 let, pokud nejsou příznaky pozorovány dříve. U dětí mladších 3 let, které mají příznaky, nemusí být testování protilátek vždy přesné. Děti musí konzumovat obiloviny na bázi pšenice nebo ječmene po určitou dobu až do jednoho roku, než mohou vygenerovat autoimunitní reakci na gluten, která se objeví při testování. Pediatrický gastroenterolog by měl vyšetřit malé děti, u nichž nedochází k prospívání nebo přetrvává průjem.

Je velmi důležité otestovat své dítě na celiakii již při prvních známkách obtíží, nebo pokud máte celiaka ve vaší rodině. Příbuzní prvního stupně (rodiče, sourozenci, dítě) s celiakií mají šanci na projevení celiakie 1:10.

 

Léčba

V současné době je jedinou léčbou celiakie celoživotní dodržování přísné bezlepkové diety. Lidé, kteří žijí bezlepkovým životem, se musí vyhýbat potravinám s pšenicí, žitem a ječmenem. Požití malého množství lepku může způsobit poškození střev.