Možná si vzpomínáte na ten krásný pocit, když jste jako děti usínali v posteli a máma nebo táta vám četli již po několikáté oblíbenou pohádku. Dovolte, aby to stejně tak zažily i naše děti. Jak?
V posledních letech na čtení pohádek vlastním potomkům často nemáme čas. Doba je rychlá a děti již v útlém věku umí ovládat počítače a tablety, kde si samy zvládnou pustit pohádku. A my rodiče pak máme vytouženou chvíli klidu po tom náročném pracovním dni nebo konečně čas vyprat, vyžehlit a udělat spoustu dalších domácích prací. V redakci se určitě nestavíme proti sledování pohádek, ale radíme občas odpočívat společně tak, že si přečtete něco zajímavého. Známe totiž několik pádných důvodů, proč se do čtení knížek s dětmi vrhnout opravdu po hlavě.
Kniha jako nedílná součást života
Většině rodičů velmi záleží na vzdělání a inteligenci vlastních dětí. Trávíme spoustu času vybíráním mateřské školy, dále té správné základní školy, zkoumáme, jaké vzdělání a zkušenosti mají učitelé, kteří učí naše děti, domlouváme doučování, přihlašujeme děti do kroužků a snažíme se, aby toho „volného“ času nemohly proflákat moc. Chceme přece, aby z nich něco bylo. Jako rodiče ale máme jedinečnou možnost začít své dítě vzdělávat už od batolecího věku. Právě tak, že ho naučíme, že knihy jsou nedílnou součástí našich životů. Všichni z médií a i z toho selského rozumu nějak víme, že čtení dětem prospívá. Jenže mnohdy neznáme ty konkrétní důvody, proč se to vyplatí. Níže uvádíme 10 nejdůležitějších benefitů, které přináší čtení dětem od dvou do pěti let.
- Čtení posiluje vazbu mezi vámi. Jak dítě roste, mnohem častěji začíná objevovat samo sebe, hraje si, prozkoumává okolí a svět a prostě se ani na chvilku nezastaví. Přitulení se k vašemu drobečkovi s knihou ho alespoň na moment zpomalí a vy se tak s ním budete moci nenápadně pomazlit. Nevnímejte tedy čtení knihy jako povinnost, ale jako možnost užít si vzájemnou blízkost.
- Podporuje schopnost učit se. Jednou z hlavních výhod čtení knih dětem je prohlubování schopnosti se správně učit. Studie prokazují, že lepších výsledků obecně dosahují studenti, kterým rodiče pravidelně v předškolním věku četli knihy.
- Učí děti mluvit. Během batolecího a předškolního období se vaše dítě učí správným jazykovým a artikulačním dovednostem. Tím, že dítě poslouchá vaše čtení, bere za vlastní zvuky, které tvoří náš jazyk. I dětské brebentění nad knížkou a vymýšlení si zvuků a vět přispívá ke zlepšování gramotnosti.
- Čtení učí děti základům, jak vůbec číst knihu. Děti se rodí naprosto nepopsané, a tak ani nevědí to, co nám dospělým přijde naprosto běžné. Čtením tak zjišťují, že text se čte zleva doprava nebo že slova jsou oddělena od obrázků.
- Přináší lepší komunikační schopnosti. Vaše batole se naučí lépe vyjadřovat a chovat k ostatním zdravým způsobem. Tím, že sleduje interakci mezi hlavními postavami v knize, nebo je i zapojen při čtení do kontaktu s vámi, získává vaše dítě cenné komunikační dovednosti.
- Zvládnutí češtiny. Na první pohled se to nezdá, ale brzké čtení batolatům je spojeno s lepším pochopením gramatiky ve školním věku.