Co ohrožuje dětský zrak? Jaké potíže u dětí by měly vést k návštěvě očního specialisty? To vše a ještě více se dozvíte v článku se zkušenými specialistkami doc. MUDr. Petrou Svozílkovou, Ph.D., a MUDr. Zuzanou Hendrickson.
Je péče o oči u dětí součástí preventivních prohlídek u pediatra?
Pediatr vždy hodnotí během vyšetření postavení a motilitu očí, dle věku zrakovou ostrost dítěte do dálky a barvocit. Neznamená to však, že pokud dítě přečte na optotypech každým okem zvlášť 100 %, tak nemá refrakční vadu. Hypermetropie (dalekozrakost) je příkladem oční vady, kterou dítě vlastním akomodačním úsilím překoná, pokud se jedná o nižší dioptrie. Hovoříme pak o latentní dalekozrakosti, která nezpůsobuje tupozrakost (amblyopii). Totéž může platit pro astigmatismus, kdy si dítě pomůže např. natočením hlavy či přimhouřením očí a vadu tak koriguje. Pokud však má dítě větší dioptrický rozdíl mezi očima (tzv. anizometropii), který není korigován, tak se na oku s větší dioptrickou hodnotou může tupozrakost rozvinout.
Kdy by rodiče měli přijít s dítětem na oční vyšetření, při jakých potížích?
Rodiče by vždy měli objednat dítě na oční vyšetření ve chvíli, kdy mají pocit, že dítě vidí hůře, šilhá, mhouří oči, natáčí hlavu apod. Častým důvodem je zarudnutí a hnisavá sekrece z očí u kojenců i starších dětí. Pokud se u příbuzných dítěte vyskytne oční vada – vyšší refrakční vada (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus), šilhání, tupozrakost apod., mělo by být dítě vyšetřeno již mezi 6 až 12 měsíci věku.
Co ohrožuje dětský zrak?
Velkým problémem jsou oční úrazy. U menších dětí, které ještě nemají dobré vyjadřovací schopnosti, se musíme spoléhat pouze na vyšetření, které je často nutné provést v celkové anestezii. Nejčastější jsou zhmožděniny očního bulbu, penetrační či perforační poranění nebo zlomeniny očnice. Všechna tato poranění jsou velmi závažná a následně některá z nich mohou způsobit slepotu. Na historii možného úrazu nás upozorní dítě samo stížností na bolest oka nebo náhlé zhoršení vidění, sami rodiče si všimnou zarudnutí oka, atypického zabarvení nebo šilhání.
Dnešní děti prosedí mnoho času u nejrůznějších obrazovek (TV, notebooky, mobily…). Jaký to má vliv na jejich zrak? Přináší to nějaké specifické obtíže?
Průzkumy posledních let naznačují, že dlouhodobá práce při umělém osvětlení může u dětí ve školním věku navodit krátkozrakost. Bylo prokázáno, že dlouhodobější pobyt venku na přirozeném denním světle (minimálně dvě hodiny) snižuje riziko vzniku krátkozrakosti u dětí. Během dlouhodobého pohledu do monitoru navíc dítě nevědomě méně mrká, a tím se rychleji vysušuje slzný film, což vede k obtížím typu syndromu suchého oka. Pro správný rozvoj zraku a celého nervového systému je důležité, aby malé děti měly co nejvíce různých podnětů ze svého okolí a práce a hra se všemi elektronickými zařízeními byla minimalizována.
Jaká jsou nejčastější onemocnění a vady očí u dětí?
U kojenců a batolat se nejčastěji setkáváme s chronickým zánětem spojivek, spojeným s hnisavou sekrecí buď z jednoho, nebo z obou očí. Tento problém je způsoben zúžením slzovodů nebo jeho chybným vývojem již v prenatálním věku.
U batolat a menších dětí často pozorujeme šilhání, častěji směrem k nosu – tzv. konvergentní strabismus. V takovém případě je vždy indikováno důkladné oční vyšetření v mydriáze a cykloplegii (rozšíření zornice pomocí kapek, kdy dojde i k relaxaci ciliárního svalu, a tím se krátkodobě vyřadí schopnost akomodace). Při tomto vyšetření lze velmi přesně doměřit speciálním přístrojem případné dioptrie u dítěte a předepsat odpovídající brýlovou korekci. Obecně u dětí do 5 let věku se vyskytuje dalekozrakost asi desetkrát častěji než krátkozrakost. Po sedmém roce života se možnosti zlepšení rapidně zhoršují, protože v této době dochází pomalu k ukončení vývoje vidění. Tupozrakost je korigována okluzorem a brýlovou korekcí. U části pacientů je tato vada spojena se šilháním. Šilhání často zmizí s nasazením brýlí. V některých případech je indikována operace strabismu.
S nástupem do školy se u dětí setkáváme mnohem častěji s krátkozrakostí nebo astigmatismem (tj. nepravidelné zakřivení rohovky). Obě tyto vady lze dobře korigovat brýlemi.